عضو كمیسیون شوراهای مجلس: رای دادن به لیست بهتر از طرح استانی شدن انتخابات است +صوت

عضو کمیسیون شوراها درباره اشکالات طرح استانی شدن انتخابات گفت: بر این اساس انتخابات لیستی می شود و مردم به لیست رای می دهند ولی اگر بتوانیم نگاه های محلی را برداریم، بهتر از طرح استانی شدن انتخابات است.

1397/10/24
|
14:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع استانی شدن انتخابات و با حضور دکتر محمدرضا صباغیان عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی و مهندس مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد رضا صباغیان در آغاز با بیان اینکه استانی شدن انتخابات در دوره های قبل مطرح شده و رای نیز آورده است اما توسط شورای نگهبان رد شده است، گفت: مجلس و نمایندگان دو وظیفه اساسی قانونگذاری برای همه بخش های کشور و نظارت بر عهده دارند. متاسفانه یک نگاه دیگری در مجلس پدیدار شده و بر اساس آن، نمایندگان بیشتر کارهای اجرایی و مسائل محلی و منطقه ای خودشان را دنبال می کنند و کارهای اصلی خودشان بر زمین مانده است.

وی با اشاره به اینکه دو مشکل اساسی در کشور وجود دارد، عنوان کرد: مشکل اول رعایت نشدن قانون در کشور و نبود نظارت است درحالیکه این موضوعات وظایف اصلی نمایندگان است. نمایندگان بعد از اینکه رای خود را از شهر خودشان کسب می کنند، به دنبال حل مشکلات محلی می روند در صورتی که مشکلات محلی و منطقه ای مسئولین خاص خودشان را دارد.

نماینده مردم مهریز در گفتگو با رادیو گفت و گو ادامه داد: برای تغییر این نگرش و این نگاه، طرح استانی شدن انتخابات مطرح شده است تا نمایندگان برای کسب رای، وابسته به محل خودشان نباشند بلکه نگاه شان فراتر برود و به ملی شدن نزدیک شود. از این نظر، استانی شدن انتخابات یک تصمیم درست است.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس در عین حال درباره اشکالات این طرح نیز تصریح کرد: در این طرح باز هم 10 درصد از رای هر نماینده وابسته به شهر و روستا است و بقیه رای خود را باید از کل استان جمع آوری کند. بنابراین نمایندگان باز هم برای همان 10 درصد رای مجبور هستند، در حوزه خودشان فعالیت کنند و به نوعی همان نگاه محلی باقی خواهد ماند و از سوی دیگر، نماینده باید پاسخگوی بقیه مردم استان نیز باشد و در این حالت باز هم از هدف اصلی که قانون گذاری و نظارت است، باز خواهیم ماند.

صباغیان ابراز داشت: بر اساس طرح جدید، انتخابات لیستی می شود و مردم به لیست رای خواهند داد و در مجموع اگر بتوانیم کاری کنیم آن نگاه های محلی برداشته شود بهتر از طرح استانی شدن انتخابات است. متاسفانه در حال حاضر بیش از 90 درصد مکاتبات نمایندگان برای معرفی افراد برای انتخاب شغل، وام و کسب مجوزها است.

در ادامه مهرداد لاهوتی در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه بر اساس اصول قانون اساسی، هر شهرستان باید یک نماینده داشته باشد، عنوان کرد: وقتی از استانی شدن انتخابات می گوییم باید برای مردم شفاف کنیم زیرا مردم فکر می کنند اگر انتخابات استانی شود، از شهر خودشان هیچ کس انتخاب نشود در حالی که هر شهرستان نماینده خودش را خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اشاره کرد: در طرح استانی شدن، هر نماینده باید 10 درصد از رای خود را از شهرستان کسب کند. البته معتقدم این عدد، اندک است و احتمالا به 15 یا 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین رقابت همچنان شهرستانی است اما سطح مقبولیت بالاتر می رود.

وی اضافه کرد: افراد در طرح جدید در صورتی نماینده مجلس می شوند که 10 الی 20 درصد از آراء سطح شهرستان خود را کسب کنند و در استان نیز هر مقدار رای جمع کند، به رای شهرستان خود اضافه خواهد شد.

دسترسی سریع