كارشناس مسائل سیاسی: منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

نجار گفت: دلایل دیپلماتیک ما در حمایت از لبنان، سوریه، عراق و یمن برای درخواست رسمی و چند باره مقام‌های رده بالا و مردمی این کشورها بوده و منافع ملی چنین حمایت هایی را ایجاب می کند.

1397/12/27
|
09:37
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (دلایل و اهمیت راهبردی حضور ایران در منطقه) با حضور عماد نجار، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

عماد نجار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: برخی بر این باور هستند که چرا جمهوری‌اسلامی این‌قدر در منطقه هزینه می‌کند در صورتی که خودش در داخل با بحران‌های شدید اقتصادی روبه‌رو ست؟ چرا در این شرایط پولش را صرف حمایت از سوریه و عراق می‌کند؟ در صورتی که از ما درخواست برای حمایت از سوریه شد و این حمایت منافع اقتصادی به دنبال خواهد داشت. سوای قرارداد گازی که اخیرا رسانه‌ای شد، حفظ منابع و بحران‌های اقتصادی در داخل را می‌توان اشاره کرد.

وی افزود: اما دلایل دیپلماتیک ما در حمایت از لبنان، سوریه، عراق و یمن برای درخواست رسمی و چند باره مقام‌های رده بالا و مردمی این کشورها بوده است، آخرین بار ماه گذشته بود که بشار اسد عنوان کرد از جمهوری‌اسلامی درخواست کمک و حمایت کرده است تا پیش از آن بشار اسد تا مرز خروج از سوریه هم پیش رفت، ولی با اقدامات مستشاری که در آن دوره انجام شد، شرایط به استقرار امنیتی رسید که اسد و خانواده‌اش در سوریه ماندند. اما اگر ما از سوریه حمایت نمی‌کردیم بعضی از منافع ملی ما به خطر می‌افتاد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: جمهوری‌اسلامی شرایطی را در منطقه ایجاد کرد که ترامپ با آن همه هزینه که آمریکا در عراق انجام داد، وقتی به این کشور سفر کرد، با فرودگاهی با چراغ‌های خاموش مواجه شد، اما رئیس‌جمهور ما هنگامی که به عراق رفت، با اقتدار سه روز را در عراق سپری کرد. بعد از اینکه دستاوردهای بسیاری در عراق و سوریه داشتیم، هجمه رسانه‌ای غرب بر جمهوری‌اسلامی بسیار زیاد شد. لذا باید اعتراف کرد، رسانه‌های غربی به دلیل اینکه رژیم صهیونیستی بر بسیاری خبرگزاری‌های بین‌المللی تسلط پیدا کرد، حال آنکه صهیونیست بین‌الملل را چه کسی به خطر انداخته است، جمهوری‌اسلامی با رویه‌های اعتقادی، انسانی و مذهبی که دارد.

نجار گفت: صهیونیست بین‌الملل یکی از روش‌هایی که برای تسلط دنیا پیش گرفتند، کم کردن جمعیت دنیا از طریق ایجاد جنگ در داخل کشورهاست و ایجاد جنگ‌های درون منطقه‌ای است که با تولید جنگ و در نتیجه کم شدن جمعیت، باعث راحت‌تر شدن تسلط بر دنیا خواهد شد و استفاده از حقوق بشر و ادبیات ساختگی که غرب خودش را طلایه دار آن می‌نامد. در پروتکل شماره یک می‌گویند ما کلمه آزادی و حقوق بشر را به عنوان یک کلمه نمادین در فکر مردم جای می‌گذاریم و تنها چیزی که مردم با کار کردن به آن دست پیدا نمی‌کنند، همین آزادی و حقوق بشر است.

وی افزود: صهیونیست‌ها می‌گویند ما از طریق همین کلمات حقوق بشر و آزادی بر مردم دنیا سلطه پیدا خواهیم کرد. لذا در حال حاضر یکی از دلایلی که برای تحریم جمهوری‌اسلامی عنوان می‌شود، دلایل حقوق بشری است که در سازمان به اصطلاح ملل مطرح می‌شود. اما نتیجه آن بیداری ملت‌ها خواهد بود. دو بار دیدیم که مصری‌ها از جمهوری‌اسلامی برای قیام‌شان الگو گرفتند و هر دو بار به دلیل آنکه از آن قیام درست حفاظت نکردند، با شکست روبه‌رو شدند.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: شاهد هستیم که ملت لبنان قیام کردند و از جمهوری‌اسلامی الگو گرفتند و توانستند سال 2000 جنوب لبنان را آزاد کنند. از سویی در فلسطین مناطق اشغالی روز به روز در حال گسترش بود، اما اکنون در شرایطی قرار دارند که اوضاع فوق‌العاده در تلاویو به اجرا در می‌آید و زنگ‌های خطر به صدا درمی‌آید به دلیل ترس از منطقه‌ای که تمامش در محاصره است. لذا امروز یمنی‌ها، سوری‌ها و عراقی‌ها به قدرتی رسیدند که آنرا مدیون تفکر و الگوی انقلاب‌اسلامی هستند.

دسترسی سریع