صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

رییس جمعیت هلال احمر با تشریح عملکرد این سازمان در سیلاب‌های اخیر کشور، گفت‌ که بالغ بر 130 میلیارد تومان منابع داخلی جمعیت هلال احمر برای کمک به سیل زدگان هزینه شده است و بیش از 100 میلیارد تومان کمک های مردمی به هلال احمر واریز شده است.

به‌ گزارش ‌ایسنا، علی اصغر پیوندی، در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه‌) مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد این سازمان در سیل اخیر، اظهار کرد: جمعیت هلال احمر بر اساس وظیفه ذاتی خود تلاش می‌کند در ساعات اولیه وقوع سیل یا زلزله در کنار مردم باشد. از تاریخ 25 اسفند تا 23 فروردین همکاران ما در 24 استان کشور و در واقع همه استان‌ها به جز جزیره کیش وظایف خود را به خوبی انجام دادند چرا که بیش از 24 هزار منطقه درگیر سیل بود.

پیوندی در ادامه صحبت‌های خود امداد و نجات را اولین وظیفه جمعیت هلال احمر عنوان کرد و یادآور شد: خارج کردن افراد درگیر در سیل اولین وظیفه جمعیت هلال احمر است. ما تلاش کردیم 445 هزار نفری که درگیر سیلاب بودند را از حادثه خارج کنیم و در این مدت محاصره آب امداد هوایی ما مثل زلزله کرمانشاه خوش درخشید و اقلام امدادی و مواد غذایی را منتقل کرد و تعداد زیادی از افراد مصدوم ناشی از سیل را به نقاط مختلف انتقال داد.

وی با اشاره به اسکان اضطراری به عنوان دومین وظیفه جمعیت هلال احمر در سیل اخیر، خاطرنشان کرد: حدود 227 هزار نفر را اسکان اضطراری دادیم و لازم است از وزارت آموزش و پرورش، حسینیه‌ها و تکایا که محل مناسبی را در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دادند قدردانی کنیم. 40 هزار چادر به تناسب تخریب بین آسیب دیدگان توزیع و تلاش شد که کمپ‌های گروهی تشکیل شود. البته در مواقعی چادر به خود افراد تحویل داده شد.

پیوندی ادامه‌ داد: جمعیت هلال احمر بالغ بر 130 میلیارد تومان از منابع داخلی خود هزینه کرده است. همچنین بسته های 72 ساعته و یک ماهه را در برخی از نقاط با توجه به شرایط سیل زدگان به تناسب پراکندگی روستاها توزیع کرد.

رییس جمعیت هلال احمر با بیان این که این جمعیت بعد از ژاپن دومین هلال احمر آسیا است که مجوز درمان دارد، در این باره خاطرنشان کرد: پزشکان و پیراپزشکان ما در گلستان، لرستان و خوزستان در کنار وزارت بهداشت نسبت به درمان اضطراری اقدام و مشکلات مردم را کاهش دادند. علاوه بر این حوادثی مانند سیل و زلزله استرس زیادی به مردم وارد می‌کند که با ما اعزام تیم‌های مربوطه وضعیت روحی ــ روانی مردم را نیز مورد توجه قرار دادیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به واریز بیش از 100 میلیارد تومان به حساب جمعیت هلال احمر، اضافه کرد: همچنین 30 میلیارد تومان اقلام غیر نقدی اهدا شده است. علاوه بر این با هماهنگی وزارت امور خارجه درخواست کمک به صلیب سرخ داده‌ایم که تا به حال 10 کشور با ارسال اقلام مختلف به کمک ما شتافته‌اند و این کمک‌ها ادامه‌ دارد. البته به خاطر تحریم کمک ایرانیان خارج از کشور و اتحادیه اروپا دریافت نشده است.

رییس جمعیت هلال احمر در پایان با اشاره به تلفات 71 نفره سیل اخیر، خاطرنشان کرد: این میزان تلفات با توجه به گستردگی حادثه حاکی از تلاش تیم‌های امدادی است که قابل تقدیر است.

به‌ گزارش ‌ایسنا، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز پس از اظهارات رییس جمعیت هلال احمر از زحمات امدادگران هلال احمر و حضور آنها در ساعات اولیه وقوع سیل قدردانی کرد و گفت‌ که نسبت به تامین هزینه‌های صورت گرفته توسط این سازمان اقدام خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • جنگ و دعوای دولت و مجلس برسر حقوق ها ناتمام ماند...

  • مد و جراحی زیبایی تا قمارخانه های مجازی؛ زیر ذره بین رادیو گفت وگو

  • ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم/با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

  • از دعوای تعزیرات و خودروسازان تا بازخوانی مفهوم مقاومت

  • "شیرینی و لبخند" مهمانان عیدفطر مخاطبان رادیو گفت و گو است

  • حکام بحرین و سعودی با خیانت به فلسطین گام در باتلاق نهاده‌اند

  • "نجوای رستگاری" از حفظ حال خوب ماه رمضان می گوید

  • بررسی زمینه های شکل گیری قیام 15 خرداد در "طلیعه بیداری"

  • زرنگ بازی «ترامپ» مسئولان و ملت را فریب نمی‌دهد

  • "نهضت جاری" از رشادت های قیام 15 خرداد می گوید