رادیو گفت وگو؛ در هفته ای كه گذشت جنگ و دعوای دولت و مجلس برسر حقوق ها ناتمام ماند...

در هفته ای که گذشته بحث برسر تعیین تکلیف حقوق کارکنان دولت بیشترین عنوان خبر را در رادیو گفت وگو کسب کرد و مسئله ارز و کشمکش های تعزیرات و اصناف رتبه های بعدی را به خود اختصاص داد.

1398/03/29
|
15:51

در این میان عده ای از نمایندگان مجلس موکدا بر تخلف دولت از قانون مصوب و برخی دیگر بر صحت عملکرد اجرایی دولت در افزایش حقوق ها تاکید داشتند.

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با انتقاد از نحوه افزایش حقوق توسط دولت گفت: مجلس قصد داشت با توجه به تورم، به اقشار پایین جامعه اضافه حقوق بیشتری تعلق گیرد ولی این مهم [از سوی دولت] عملا اتفاق نیفتاده است.

به اعتقاد حسینی دولت 400 هزار تومان را به ضریب 15 رسانده و ضریب کلی را 18 درصد اعلام کرده است. حسینی به رادیو گفت وگو گفت: افزایش حقوق به لحاظ شکلی تفاوت کرده و دولت آن را در چارچوب قانون در هیئت وزیران مصوب کرده است ولی شکل کار دقیقا با قانون و مقررات منطق است.

**بانک مرکزی افزایش نرخ ارز ناشی از تورم را کتمان نکند!

در ادامه سلسله توصیه های رئیس کل اسبق بانک مرکزی به رئیس فعلی و دم و دستگاه اقتصادی دولت، اینبار هم مظاهری با وجود تایید اقدامات همتی در راستای ثبات ارز به رادیو گفت وگو گفت: اگر دولت و بانک مرکزی تاثیر تورم را در افزایش نرخ ارز کتمان کنند، نشان می دهد واقع بین نیستند و مجدد التهاب را به بازار می کشانند.

وی خاطرنشان کرد: از دوره ای که آقای همتی مسئولیت را پذیرفته، قدم هایی منطقی و کارشناسی برداشته شده و در شرایط بحرانی و جنگ اقتصادی آرامشی نسبی به بازار ارز داده است که باعث می شود مردم و فعالان اقتصادی در سایه آن، فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهد.

مظاهری گفت: به نظر می رسد بانک مرکزی ذخایر ارز را به بازار تزریق و مصرف نمی کند و در عین حال در جایی که لازم است، از این ذخایر بهره می برد.

** تعهد تحویل 2هزار و 200 خودرو به معنای موجودی قطعات است

این هفته ادامه دعوای تعزیرات و خودرو سازان بر سر احتکار قطعات به رادیو گفت وگو هم کشیده شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به تعهد تحویل 2هزار و200 خودرو از سوی یکی از خودروسازان گفت: اگر خودورسازان اجازه فروش فوری دارند، بدین معنا است که قطعه موجود است.

اسفنانی که پیش از این نیز در اظهارنظرهای رسانه ای خودروسازان را محکوم کرده بود، به رادیو گفت وگو گفت: خودروسازان اجازه فروش فوری و نقدی را دریافت کرده اند که این مسئله با اعلام نقص قطعه، سازگاری ندارد زیرا اگر کمبود قطعه وجود دارد و نمی توان خودروی کامل را تولید کنند، پس چطور امکان فروش فوری را دارند.

در همین برنامه محمدرضا نجفی منش درباره علت کمبود قطعه های تولید داخل و عدم عرضه به تولیدکنندگان خودرو بیان کرد: قطعات را بخاطر کمبود نقدینگی نتوانسته اند تولید و عرضه کنند. کمبود نقدینگی به شدت بر تولید قطعات خودرو اثر گذاشته است و نیاز به کمک دولتی است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: بانک مرکزی اعلام کرد 844 میلیون یورو و چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار قطعه سازان می کند که سه هزار و 859 میلیارد تومان پرداخت شد اما یک یورو از آن ارزی که اعلام کرده بودند، به قطعه ساز پرداخت نشد.

**دادفر: مالیات خودرو را گران تر می کند/ منصوری: مالیات خودرو از دلالان دریافت می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در بخشی از مناظره برنامه "رویداد" رادیو گفت وگو به تشریح نظرات خود در خصوص مالیات خودرو پرداختند.

دادفر نتیجه اقدامات دولت طی یک سال گذشته را افزایش هزینه های خانوار دانست و گفت: وقتی سازوکار های اصلی بازار یعنی عرضه به موقع و به میزان نیاز فراموش شود، فرآیند های کسب درآمد برای دولت مطرح خواهد شد. بنابراین اگر خودرو به اندازه کافی توسط کارخانه ها یا شرکت های واردکننده فروخته شود بازار دلالی مفهومی پیدا نخواهد کرد.

منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با اشاره به مزایای تحریم در کنار اثرات بسیار بدی که بر اقتصاد ایران گذاشته متذکر شد: یکی از مزایای تحریم برخورد با مفسدان و انجام کارهای درست در زمان های سخت است. دو سال قبل به مردم التماس می کردند خودرو بخرند و حتی قیمت خودرو خارج از کارخانه 5 تا 10 درصد ارزان تر بود اما به یکباره همه ایران به ویژه دلالان و افرادی که در بانک ها سرمایه داشتند خودرو ثبت نام کردند.

** عملکرد نهاد حاکمیتی در کنترل و مبارزه با دخانیات

این هفته دو مناسبت ویژه بر برنامه های اجتماعی رادیو گفت وگو سایه انداخت و بیشترین مبحث مورد نظر را در امر مبارزه با مواد مخدر و نیز گرامیداشت تاسیس جهاد کشاورزی به خود اختصاص داد.

در این راستا عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه ممنوعیت تبلیغ مواد دخانی در رسانه های جمعی و ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی جزو کشورهای موفق دنیاست.

آذری پور ماسوله در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: کشورها به لحاظ استعمال دخانیات در دنیا به سه گروه کشورهای پرمصرف، متوسط و کم مصرف تقسیم می شوند.

عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اظهار اینکه کشور ما از نظر شیوع استعمال دخانیات در جمعیت، جزو کشورهای متوسط رو به پایین است افزود: بنابراین 20 میلیارد تومان در روز رقمی قابل ملاحظه و البته این رقم تنها هزینه مستقیم استعمال دخانیات است.

** اجرای برنامه های تابستانی با محوریت مهارت آموزی

همزمان با آغاز فصل فراغت اجرای برنامه های تابستانی با محوریت مهارت آموزی از تاکیدات مسئولان وزارت ورزش در مصاحبه با رادیو گفت وگو بود.

آل اسحاق در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو، با اشاره به برنامه های وزارت ورزش برای اوقات فراغت تابستانی جوانان گفت: اوقات فراغت تابستانی بیشتر متوجه دانش آموزان و دانشجویان است که بخشی از اوقات فراغت آنها به استراحت، تفریح و رفع خستگی می گذرد اما بخش جدی آن باید متعلق به کسب مهارت باشد.

مدیرکل طرح های ملی و فراگیر معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه توانمندی شرط لازم برای ورود حرفه ای به حوزه کسب و کار است عنوان کرد: فرصت اوقات فراغت علاوه بر ارزش سرگرمی و تفریحی فرصتی برای کسب اینگونه مهارت ها نیز محسوب می شود لذا اگر جوانان ما این مهارت ها را بیاموزند با توانمندی بیشتری وارد بخش های مختلف اجتماع خواهند شد.

** حباب قیمتی مواد اولیه پوشاک؛ بزرگ تر از سکه و طلا و ارز

در شرایطی که مسئولان دولتی شعار کنترل قیمت ها را سر داده اند، برخی مسئولان همچنان بر عدم کنترل قیمت ها تاکید دارند و معتقدند برخی اقلام همچنان با حباب قیمتی رو به رو است.

از جمله عضو هیئت مدیره اتحادیه نساجی که معتقد است: در گذشته می گفتند حباب قیمت در سکه و طلا و ارز وجود دارد ولی امروز حباب بزرگ تری در مواد اولیه و ماشین آلات و قطعات ایجاد شده است.

نامی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: «با 28 درصد بهره بانکی هیچ صنعتی قادر به سودآوری نیست در حالیکه قیمت تمام شده کشورهای همسایه بسیار پایین تر است.»

** ویژه برنامه های هفته" ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای"

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع 31 خرداد؛ روز فرهنگ زورخانه ای و پهلوانی کشور و در ارتباط تلفنی با مجتبی جوهری رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

جوهری با اشاره به راهکارهای فراموش نشدن فرهنگ دیرینه ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی گفت: این ورزش نشانه فرهنگ و تمدن ما ایرانیان و یک ورزش بشر دوستانه است که کارکردهای اجتماعی زیادی در گذشته داشته کمااینکه تصمیمات مبارزه با ناعدالتی ها از گودهای زورخانه سرچشمه گرفته است.

رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به رادیو گفت و گو گفت: ما این ورزش را با هماهنگی گسترده با دستگاه های مختلف از جمله جامعه کارگری، کارمندی، نیروهای مسلح، شهرداری ها و آموزش و پرورش و دانشگاه و اصناف از حالت انزوا و از محل زورخانه ها خارج کردیم و به محیط ادارات، اماکن عمومی و فضاهای ورزشی با عنوان ورزش صبحگاهی وارد کردیم که با استقبال خوبی همراه بود.

دسترسی سریع