كارشناس مسائل شبه قاره: استقلال هندوستان به ضرر آمریکاست

مسروری گفت: هرچه قدر که بازیگری هند افزایش پیدا کند قطعا به ضرر آمریکایی هاست؛ درست شبیه ماجرایی که برای دو کشور آمریکا و چین افتاد.

1398/06/16
|
15:45

ویژه برنامه "کشمیر سرخ" با موضوع تحولات کشمیر و نقش انگلستان در آن در ارتباط تلفنی با محسن روحی صفت معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه، دکتر فرقانی از دیپلمات های ایران در شبه قاره و دکتر امیر مسروری کارشناس مسائل شبه قاره از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

روحی صفت گفت: انگلستان در هنگام خروج از هند، به فرمانروای انگلیسی در این کشور اشاره کرد که جای پایی برای آنها در این منطقه باز کند.

وی افزود: برخی رهبران مسلمان هند مانند مولانا آزاد (وزیر آموزش و پرورش دولت جواهر نهرو) مخالف جدایی مسلمانان از هندوستان بودند.

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه با بیان اینکه فضای افراطی گری در سطح جهان طی ده سال اخیر در این منطقه نیز اثر گذاشته گفت: افراطی گری نه تنها در خاورمیانه بلکه در خود آمریکا، جنوب شرقی آسیا و هندوستان نیز به چشم می خورد.

روحی صفت با اشاره به شکل گیری روابط بین هندوستان و اسرائیل در 20 سال قبل گفت: یکی از ابعاد این روابط، موضوعات امنیتی بود، هندوستان از اسرائیل درخواست کرد تا تجربیات خود از جمله گذاشتن مرزهای راداری و سرکوب مخالفان در مقابله با فلسطینی ها را در این منطقه نیز به کار گیرد که ارتش هندوستان نیز از این تجربه اسرائیل بهره برد و این درحالی بود که مسلمانان هندوستان نسبت به رابطه با اسرائیل ناخشنود بودند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، فرقانی بیان داشت: سرزمین کشمیر به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه، دروازه ورود اسلام به هند تلقی می شود و از این رو مردم کشمیر به عنوان اولین مسلمانان هندی به اسلام گرویدند و باعث ترویج اسلام در شبه قاره هند شدند.

دیپلمات های ایران در شبه قاره افزود: اسلام از طریق تجار و علمای ایرانی ابتدا به کشمیر و سپس به هند نفوذ کرد و به همین مناسبت کشمیری ها اسلام آوردن خود را وابسته به ایرانیان می دانند.

فرقانی گفت: مردم این سرزمین به ویژه کشمیری ها در 700 سال قبل، زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب کرده و عشق و علاقه خود را به ایران و اسلام نشان دادند.

در پایان، مسروری اظهار داشت: هدفگذاری آمریکا در شبه قاره در راستای تضعیف دولتها به ویژه دولت هند است چراکه این کشور در حال تبدیل به یک قدرت منطقه ای و حتی فرامنطقه ای می باشد.

کارشناس مسائل شبه قاره افزود: تضعیف و درگیر کردن هند با کشورهای پیرامون موجب می شود که هند بازیگر وابسته باقی بماند.

وی همچنین مطرح کرد: به نظر می رسد که لابی های آمریکا و تصمیم گیری انگلیس و طبق ادعای برخی گزارشات رسانه ها، لابی های اسرائیلی نخست وزیر هند را به سمتی سوق داده که چنین تصمیمی را اتخاذ کند و همین موجب تنش هایی شده است.

مسروری با اشاره به پیامدهای چنین تصمیمی ها گفت: با این تصمیم، هند مستقلی که می تواند در بازی های سیاست درگیر باشد با ایران و پاکستان و چین و ترکیه دچار چالش می شود این درحالیست که هند یکی از بزرگ ترین مشتریان اقتصادی ایران و بازیگران منطقه ای در حوزه اقتصادی است.

کارشناس مسائل شبه قاره عنوان کرد: درگیری هندوستان با یک میلیارد جمعیت می تواند موجب تضعیف این کشور و بازیگری آن در منطقه شود، هرچه قدر که بازیگری هند افزایش پیدا کند قطعا به ضرر آمریکایی هاست درست شبیه ماجرایی که برای دو کشور آمریکا و چین افتاده است.

وی اضافه کرد: آمریکا چین را درگیر مسائل سیاسی و داخلی می کند تا آن را دچار تعارضات داخلی کند در این صورت چینِ ضعیف شده دیگر قادر به رقابت با آمریکا نخواهد بود.

دسترسی سریع