كارشناس مسائل بین الملل: آمریکایی‌ها توان درگیری با ایران جهت تثبیت یا موازنه قدرت نظامی را ندارند

محرابی گفت: آمریکایی ها متوجه شدند ایران به شدت بر تمام مراکز و پایگاه های نظامی و امنیتی ایالات متحده و رژیم صهیونیستی از منطقه شرق دریای مدیترانه تا منطقه شمال اقیانوس هند اشراف کامل دارد و نباید درگیر تثبیت یا موازنه قدرت نظامی شوند.

1398/10/18
|
13:06
|

ویژه برنامه «انتقام سخت» رادیو گفت و گو با حضور دکتر علیرضا محرابی کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

علیرضا محرابی با اشاره به پاسخ نخست جمهوری اسلامی ایران به اقدام تروریستی آمریکا گفت: همان طوری که رهبر معظم انقلاب و سید حسن نصرالله در سخنانشان تاکید داشتند حتی اگر ما ده ها پایگاه آمریکایی ها را در عراق بخواهیم بزنیم و موضوعات دیگری را بخواهیم تعقیب کنیم آن ها یک لنگه کفش سپهبد شهید قاسم سلیمانی نخواهند شد.

وی افزود: به جهت زحمات و تلاش ها و اقدامات و تمام برنامه هایی که شهید قاسم سلیمانی در طول 20 سال گذشته به عنوان استراتژیست مقتدر در مسائل منطقه ، ژنرال های آمریکایی را به جایی رساند که دنبال حذف فیزیکی ایشان رفتند.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آن چیزی که اتفاق افتاد گوشه کوچکی از قدرت و برنامه ریزی و صلابت نظامی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط فرزندان دلیر این مرز و بوم در حوزه های مختلف اعم از حوزه های نظامی و مختلف علمی انجام شده و به ثمر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها از چند روز پیش تمامی پایگاه هایشان را از نیروها خالی کردند، تصریح کرد: چون آن ها می دانستند اگر موشک های ایران شروع به عمل کند و پایگاه های آن ها را منهدم کند تبعا راهی جز پناه گرفتن در سنگرهای محقر خودشان نخواهند داشت و این نشان دهنده قدرتی است که جمهوری اسلامی ایران دارد.

محرابی خاطر نشان شد: تبعا اگر آمریکایی ها تاکنون نفهمیده بودند الان متوجه می شوند که ایران به شدت بر تمام مراکز و پایگاه های نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی از منطقه شرق دریای مدیترانه تا منطقه شمال اقیانوس هند اشراف کامل دارد و باید این قضیه را توجیه کنند که به هیچ عنوان با یک کشور قدرت منطقه ای با نام جمهوری اسلامی ایران درگیر تثبیت یا موازنه قدرت نظامی خودشان نشوند.

وی با اظهار به اینکه موشک های ما از فناوری بومی استفاده می کنند، گفت: در حوزه فناوری های نظامی و امنیتی داشتن یک کارکرد بومی و توانمند در حوزه استقرار سامانه هایی که دشمن نتواند در ردیابی و هدف قرار دادن آن ها اقدام کند از محسنات توسعه موشکی جمهوری اسلامی ایران است.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: آمریکایی ها به شدت به دنبال این هستند تا بتوانند ذهن مهندسین ما را در حوزه های نظامی و امنیتی بخوانند تا بتوانند جلوی این موشک ها را بگیرند که تبعا موفق نبوده اند. حتی در بحث رادار گریزی و پدافند مستقری که سه روز گذشته جدیدترین سامانه پدافندی خودشان را در شناسایی موشک ها آورده بودند، موفق عمل نکردند.

وی در ادامه اظهار کرد: ما به زمان عمل می کنیم. ما طالب جنگ نیستیم و برایمان منطقه، جهان اسلام و عزت ملتمان اهمیت دارد و این آمریکایی ها هستند که باید تصمیم بگیرند آیا می خواهند در گرداب مقاومت ملت های موجود در منطقه باقی بمانند و یا خیر؟

محرابی به جایگاه و اهمیت پایگاه عین الاسد اشاره کرد و گفت: پایگاه هایی که در غرب کشور عراق هستند بسیار حیاتی اند چون نزدیک به رژیم صهیونیستی فرض می شوند و از یک حاشیه امنیتی برخوردارند. اگر ما پایگاه های شرقی را می زدیم تا این حد امتیاز نداشت.

وی افزود: پایگاه عین الاسد پایگاه استراتژیک و لجستیکی است یعنی این پایگاه توانمندی کمک رسانی و حمایت لازم در مواقع ضروری را در پایگاه های دیگر عراق دارد. آمریکایی ها در جهت حفظ این پایگاه تلاش می کردند و اکنون پشتیبانی سازی این پایگاه از بین رفته و آمریکایی ها می دانند وقتی عین الاسد در غرب کشور عراق که یک محیط منطقه ای و محلی لازم را برای توانمندی آمریکایی ها در حمایت از سایر پایگاه هایشان در میزان مستقر کردن نیروهای نظامی خودشان داشته این گونه آسیب پذیر است و پایگاه های دیگر که آمریکایی ها در جاهای دیگر دارند به شدت در تیررس جمهوری اسلامی ایران هستند.

دسترسی سریع