استاد دانشگاه امام صادق(ع): الگو‌های محرومیت زدایی در دنیا از محله شروع می شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق گفت: متاسفانه در بعضی دوره‌ها افرادی صرفا با نگاه‌های خاص فرهنگی یا سیاسی در شوراها وارد شدند و امور را به دست گرفتند و بعضا وضعیت شهر یا روستا را بدتر کردند.

1396/02/24
|
14:00
|

برنامه "چکاد بصیرت" رادیوگفتگو با موضوع (ویژگی های یک شورای اسلامی کارآمد و موفق و ویژگی های یک کاندیدای طراز اول باحضور دکتر حجت‌الله عبدالملکی،عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق و دانشیار دانشکده اقتصاد روانه آنتن شبکه رادیوگفتگو شد.

حجت‌الله عبدالملکی گفت: مبنای شوراها در ابتدا سیاسی بوده است اما در ادامه اثرات و تبعات سیاسی و اقتصادی بسیاری پیدا کرد و به همین دلیل در کشورهایی که پیشرفته هستند، هرچه سطح پیشرفت بالا می‌رود، گستردگی شوراهای محلی و روستایی باعث ثبات و افزایش کارآمدی آنها شد. اما در انقلاب اسلامی تصور می‌کنم گفتمان اقتصادی غالب نیز دخیل بوده که در قانون اساسی بگنجد، برای اینکه انقلاب اسلامی یکی از اهدافش محرومیت‌زدایی بوده و کمتر الگو‌های محرومیت زدایی در دنیا داریم که از محله شروع نشود.

وی افزود: در برخی کشورها سیاست کلان اتخاذ می‌کنند و می‌گویند سیاست بانکی را اصلاح می‌کنیم و این به نفع همه تمام می‌شود، اما برای محرومیت‌زدایی حتما از سطح محله شروع کردند و طبیعتا از خود افرادی که در آن محله‌ها هستند، استفاده کردند که این نوع مبنای اقتصادی برای شوراها می‌شود. اما در اینجا بحثی مطرح می‌شود که آیا سیستم و کارزاری در ایران داریم که این مدل موثر را به فعلیت برساند؟

استایار اقتصاد دانشگاه امام صادق ادامه داد: به عبارتی در روستاها و شهرها افراد موثر و کاردانی می‌آیند و مسئولیت را به عهده می‌گیرند و بعد از ظرفیت‌های منطقه، شهر و روستا استفاده و بتوانند منافع مردم خودشان را تامین کنند. این مساله بسیار مهمی است و در نهایت اجرای این مساله به چه کسانی واگذار می‌شود؟ اگر بخواهیم با تکیه بر تجربه ایران در این امر صحبت کنیم اما باید بگوییم متاسفانه در بعضی دوره‌ها افرادی صرفا با نگاه‌های خاص فرهنگی یا سیاسی در شوراها وارد شدند و امور را به دست گرفتند و بعضا وضعیت شهر یا روستا را بدتر کردند.

عبدالملکی عنوان کرد: در بعضی نقاط شاهد بودم که قبل از دایر شدن شوراها، مدیریت شهری یا روستایی بهتر و منسجم‌تر بود نسبت به زمانی که شوراها وارد عرصه شدند. پرسش پیش می‌اید که چرا چنین شد؟ زیرا در جریان استقرار شوراها افراد ناکارآمد آمدند و با هزینه‌های که کردند و طرفدارانی که به هم زدند و رای مردم را به دست آوردند و در شوراها حاکم شدند و در نهایت مسیر شهر یا روستا را به سمت بدی بردند یا شهردار و دهداری را انتخاب کردند که صلاحیت حضور در آن سمت را نداشت.

دسترسی سریع