حجت الاسلام پژمانفر: نقش قانون در فرهنگ سازی کمتر از 30 درصد است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: در خوشبینانه ترین حالت، نقش قانون در حوزه فرهنگ کمتر از 30 درصد است چراکه عوامل دیگری نیز می توانند در جامعه فرهنگ ساز باشند.

1399/01/25
|
08:00
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع ادبیات شاخص انقلاب اسلامی، شاخصه ها و چالشها و در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دکتر محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری روانه آنتن شد.

حجت الاسلام پژمانفر در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: انقلاب اسلامی به عنوان جریانی مستقل و بدون وابستگی و التقاط بین دو جریان شرقی و غربی و در واقع به عنوان یک جریان اصیل و ناب، مسیر متعالی را از نظر محتوایی و نرم افزاری پیش روی انسان ها قرار داد.

وی با اشاره به نقش بی بدیل هنر در آشکار شدن حقیقت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: جذابیت و خودنمایی محتوای انقلاب برای مردم جهان، توانسته جریان "اسلام خواهی" و موج گرایش به سمت اسلام ناب را در دنیا ایجاد کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در حال حاضر همه کشورهای دنیا هنر و موسیقی و سینما دارند اما این هنر اصیل و متعالی است که می تواند گفتمان انقلاب اسلامی و محتوای خود را در قالب های مختلف اعم از شعر، سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی و غیره به دنیا عرضه کند.

این نماینده مجلس با تأکید بر ضرورت حفظ توانمندی ادبیات و هنر انقلاب اسلامی افزود: بشر در حال حاضر به ویژه در بحران کرونایی به دنبال ایجاد آرامش است بطوریکه حتی کسانی هم که هیچ اعتقادی به مراسم مذهبی رایج مسلمانان نداشتند اما این کار را انجام می دهند.

حجت الاسلام پژمانفر ادامه داد: جالب است بیش از 500 سال صدای اذان از کشور اسپانیا بلند نمی شد اما در این روزها صدای اذان از مأذنه ها پخش می شود و این نشان می دهد که محتوای اسلام بشر را جذب خود کرده است.

وی با بیان اینکه نقش تصویب قانون در حوزه فرهنگ یک نقش تام و تمام نیست گفت: اینگونه نیست که ما صرفاً با قانونگذاری بتوانیم رفتار و باور فرهنگی را در اجتماع نهادینه کنیم، در خوشبینانه ترین حالت، نقش قانون در حوزه فرهنگ کمتر از 30 درصد است چراکه عوامل دیگری نیز می توانند در جامعه فرهنگ ساز باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: البته این به معنای عدم تاثیرگذاری قانون بر حوزه فرهنگ نیست اما نمی توان هم پذیرفت که برای رسیدن به بلوغ فرهنگی فقط و فقط قانونگذاری مجلس کافی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: گرچه مجلس به ایجاد زیرساخت های فرهنگی کمک زیادی کرده اما نهایتاً سیاستگذاری در این حوزه بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مجلس هم ذیل این سیاستها قانونگذاری می کند.

حجت الاسلام پژمانفر تصریح کرد: همانطور که فرهنگ در کل کشور جزو اولویت های اساسی کشور نیست در مجلس هم همین وضعیت وجود دارد و بیشتر نمایندگان مجلس رغبت چندانی برای حضور در کمیسیون فرهنگی ندارند.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، مومنی شریف با بیان اینکه مکتب هنر انقلاب اسلامی، ما را از دیگر کشورها از نظر نگاه به هستی متمایز کرده گفت: نوع نگاه ادبیات و هنر انقلاب اسلامی به انسان متفاوت و در عین حال قابل دفاع است و همین موضوع باعث جذب بسیاری از افراد و جوامع به اسلام شده است.

رئیس حوزه هنری با انتقاد از اینکه دانشگاه ها از حیث نظری کمتر به این حوزه پرداخته اند متذکر شد: البته با ایجاد رشته ادبیات مقاومت در دانشگاه ها طی سالهای اخیر حرکت های خوبی صورت گرفته اما اگر دانشگاه ها و پژوهشکده ها در شناساندن این مکتب بیشتر کار می کردند و رساله های بیشتری نوشته می شد الان حرف بیشتری برای گفتن داشتیم.

وی آینده ادبیات انقلاب اسلامی ایران را روشن و مثبت پیش بینی کرد و گفت: در شرایطی که اوضاع کتاب چندان هم مطلوب نیست اما همچنان بسیاری از کتاب ها با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه می شوند و این نشان می دهد که با وجود اینکه ادبیات تحت تاثیر غربی ها قرار گرفته اما نسل جوان به ویژه مخاطبان کتاب، هویت خود را در قهرمانان می جویند.

مومنی شریف ارتقای جایگاه ادبیات داستانی ایران در دنیا را امکانپذیر دانست و افزود: در این مسیر بایدها و شایدهایی وجود دارد که باید آن ها را مورد واکاوی و توجه قرار داد.

دسترسی سریع