از بالفور تا معامله قرن؛ تغییرات تاریخ و جغرافیای فلسطین از 70 سال گذشته

رادیو گفت و گو در آستانه فرارسیدن روز قدس ویژه برنامه «از بالفور تا معامله قرن» را به روی آنتن می برد.

1399/02/28
|
10:14

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، اعلامیه بالفور، نامه‌ای تاریخی بود که در تاریخ 2 نوامبر 1917 میلادی توسط آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه وقت بریتانیا خطاب به والتر روتشیلد، سیاست‌مدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام بریتانیا نوشته شد و در آن از موضع مثبت دولت بریتانیا برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» خبر داده‌شد.بیانیه بالفور سرآغاز تلاش در عرصه بین‌المللی برای تأسیس کشور اسرائیل به‌شمار می‌رود.

فلسطینیان‌ عقیده‌ داشتند که‌ اعلامیه بالفور حق‌ خودمختاری‌ را از آن‌ها سلب‌ می‌کند و افزایش‌ مهاجرت‌ یهودیان‌ باعث‌ انقیاد اقتصادی‌ و سیاسی‌ آنان‌ از یهودیان‌ اروپایی‌ خواهد شد. آنان‌ با تشکیل‌ انجمن‌ها و جمعیت‌ها و برپایی‌ کنگره‌ها و کنفرانس‌ها در فلسطین‌ و سوریه‌ مخالفت‌ خود را با اعلامیه‌ ابراز کردند.

در ادامه تلاش های مذبوحانه برای هویت بخشی به رژیم جعلی اسرائیل، معاملهٔ قرن یا طرح صلح توسط ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطین به منظور حل و فصل منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شد، طبق این طرح، اسرائیل در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت و الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند.محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بسیاری از مقامات فلسطینی و کشورهای دیگر با این طرح به شدت مخالفت کرده‌اند.

رادیو گفت و گو در آستانه فرارسیدن روز قدس در ویژه برنامه «از بالفور تا معامله قرن» قصد بررسی موضوعات ساختار قدرت و گروه های سیاسی مهم فلسطین، نقش و راهبرد بریتانیا در شکل گیری و تداوم مسئله فلسطین_رژیم صهیونیستی، ابعاد طرح معامله قرن و تبعات آن بر مسئله فلسطین_رژیم صهیونیستی را دارد.این برنامه هرشب ساعت 21:00 از بیست و هشتم اردیبهشت تا دوم خرداد روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شود.

ویژه برنامه «از بالفور تا معامله قرن» بیست و هشتم اردیبهشت با حضور دکتر حسین رویوران(استاد حوزه مسئله فلسطین و اسرائیل و استاد دانشگاه تهران) به واکاوی تحولات تغییرات تاریخ و جغرافیای فلسطین از 70 سال گذشته می پردازد.

گفتنی است که برنامه «اختاپوس» نیز با محوریت بررسی سینمای جهان و چنبره‌ صهیونیست در آن و نیز چگونگی استفاده از نمادها و المان‌های صهیونیستی در تولیدات فرهنگی ساعت 11:45 از بیست و هشتم اردیبهشت تا دوم خرداد روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شود.

مخاطبان رادیو گفت و گو برای ارتباط با این برنامه و دیگر برنامه های این شبکه رادیویی می‌توانند با سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 در ارتباط باشند.

دسترسی سریع