كارشناس مسائل سیاسی: هدف از تاسیس داعش تضعیف مقاومت بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: این تنها راهی بود که به تضعیف نیروی مقاومت کمک می‌کرد، زیرا تحریم نتوانسته بود در مقاومت اثر منفی بگذارد و بنابراین تشکیل چنین گروهک‌هایی برای تضعیف مقاومت بود.

1396/03/07
|
09:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقش نامناسب اتحادیه اروپا در قالب مبارزه با تروریسم داعش و پیامدهای آن برای اروپایی‌ها) با حضورعماد نجار، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

عماد نجار گفت: تعداد زیادی از افراد تشکیل دهنده جبهه‌النصره و داعش اروپایی بودند و در حال حاضر دارند به کشورهایشان برمی‌گردند و حال آن خوی وحشیانه که در کشورهای عراق و سوریه روی آن تمرین داشتند، در حال بروز در کشورهای خودشان است. ما دو وجه بازگشت آنها را می‌بینیم. نخست غرب درصدد تطهیر خود از حمایت‌های پیشین از آنهاست و دیگر بازگشت تروریست‌ها به کشورهای مبدا.

وی افزود: اگر بخواهیم به پیشینه و دلایل تاسیس گروهک‌های تروریستی بپردازیم ،می‌بیینم 5 سال پیش محور مقاومت در منطقه به شدت قدرت گرفته بود و جنگ‌های پیاپی که رژیم صهیونیستی به لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها تحمیل کرد، به ضرر خودش بود و شکست خورد و اسرائیل در شرایط بسیار بدی بود و آمریکا نمی‌توانست حتی گردنکشی‌های رژیم صهیونیستی را مهار کند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: رژیم صهیونیستی تحت فشار بود و به آمریکا می‌گفت برای خروج از این فشار نیاز به جنگ دارم بیا و از من حمایت کن. اما آمریکا چنین اقدامی را معقول نمی‌دانست. اگرچه رژیم صهیونیستی یکی دو بار در این زمینه تلاش کرد اما با شکست سنگینی روبه‌رو شد. این تنها راهی بود که به تضعیف نیروی مقاومت کمک می‌کرد، زیرا تحریم نتوانسته بود در مقاومت اثر منفی بگذارد و بنابراین تشکیل چنین گروهک‌هایی برای تضعیف مقاومت بود.

نجار عنوان کرد: اگر بخواهیم درست به این موضوع نگاه کنیم تا حدودی در آن موفقیت هم می‌بینیم، یعنی ارتش سوریه، نیروهای عراق و حتی بخشی از نیروهای مقاومت در کشورهای مانند لبنان و افغانستان هزینه شدند و ما آنچه در پس این موضوع می‌بینیم عدم موفقیت دشمن و پیروزی محور مقاومت بود. اگرچه نمی‌توانیم بگوییم این پیروزی 100 درصد بود، اما توانستیم مانع از به نتیجه رسیدن بازی طرف مقابل شویم و حالا داریم داعش و حامیانش را به عقب می‌زنیم.

دسترسی سریع