كارشناس مسایل سیاسی: محمد بن سلمان، رضا شاهی برای عربستان سعودی

کارشناس مسایل سیاسی در خصوص ارتباط مقامات آمریکایی و مجوز جابه جایی قدرت در عربستان گفت: رویکرد منطقه ای آمریکا، چالش زایی است.

1396/04/01
|
09:01
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع کودتای نرم و با حضور سید هادی سید افقهی کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

سید هادی سید افقهی اظهار به اینکه جابجایی قدرت در عربستان قابل پیش بینی بود، گفت: با اختیارات بسیار گسترده و گوناگونی که پادشاه عربستان ملک سلمان به فرزندش محمد بن سلمان داده بود، پر واضح بود که دارد بن سلمان را برای جانشینی خودش آماده می کند.

وی افزود: سفر اخیر و پرهزینه محمد بن سلمان به آمریکا و دیدار با ترامپ و دیگر مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی آمریکایی ها و همچنین سفر ترامپ به ریاض و جشن و خرج و برجی که برایش کردند و قرادادها و سرمایه گذاری هایی که قرار شد برای زیرساخت های آمریکا از طرف سعودی ها هزینه شود و قدرت نظامی و قدرت اقتصادی و تمام جدال های رسمی و بسیار کلان و تعیین کننده و استراتژیک عربستان که متولی و برگزار کننده اش محمد بن سلمان بود به مرور داشت محمد بن نایف را به عنوان ولیعهد داشت به حاشیه می راند.

وی با یاداوری اینکه محمد بن نایف وجهه خوبی در عربستان ندارد، اظهار داشت: محمد بن نایف هم مسایل اخلاقی و هم مسایل مالی و امنیتی داشت و از این بستر ملک سلمان استفاده یا سو استفاده کرد و همانگونه که اکثر تحلیلگران سیاسی پیش بینی می کردند بالاخره این اتفاق افتاد.

کارشناس مسایل سیاسی در خصوص ارتباط مقامات آمریکایی و مجوز این جابه جایی گفت: رویکرد منطقه ای آمریکا، چالش زایی است. آنها به دنبال شخصیتی بودند که از آنها اطاعت کند و منطقه را به بحران بکشاند و مخصوصا جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت را به چالش بکشد. در یک مصاحبه بی سابقه از محمدبن سلمان با شبکه العربیه گفت، ما می خواهیم جنگ را به داخل ایران بکشانیم. متاسفانه آنها به دنبال چنین شخصتی بودند تا رضا شاهی باشد برای عربستان سعودی.

وی در رابطه یا محمد بن سلمان گفت: محمد بن سلمان جوانی 32 ساله است و تشنه قدرت است و پول هم در اختیارش است و اسرائیل و آمریکا زیرپایش نشسته اند و از طرفی محمد بن زاید در امارات هم جوان است و می خواهد به قدرت برسد و رئیس امارات شود و اینها برای ماجراجویی و اطاعت از اوامر آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه هم کشورهای دوست خودشان در شورای همکاری خلیج فارس و هم جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت گزینه های خوبی هستند.

سید افقهی در رابطه با نتیجه جابه جایی قدرت و کنترل اختلافات داخلی در عربستان ابراز داشت: تصور می کنم بحران تشدید پیدا کند، چون سابقه نداشته یک جوان 32 ساله بر تخت پادشاهی عربستان سعودی بنشیند الان ریش سفیدان دیگری هستند که قطعا آرام نخواهند نشست. خوشبین نیستم که اگر به پادشاهی رسید حاکمیت برایش هم در داخل و هم در جامعه بین الملل روان باشد چون نه پختگی سیاسی دارد و نه مسئولیت اجرایی داشته است بنابراین احتمال کودتا یا ترور و یا مخالفت با وی است.

قابل ذکر است، برنامه "رویداد" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.


دسترسی سریع