‌ عضو هیئت علمی وزارت جهاد سازندگی: کشاورزی باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی خارج شود تا مشکل اشتغال در این حوزه رفع گردد

عضو هیئت علمی وزارت جهاد سازندگی در خصوص اشتغال در بخش کشاورزی گفت: برای اینکه موضوع اشتغال را در بخش کشاورزی حل کنیم باید یک واقعیت را بپذیریم؛ کشاورزی در ایران باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی و حالت سینه به سینه خارج شود.

1396/04/27
|
09:45
|


برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع مهندس یا کشاورز؛ دلایل رشد فارغ التحصیلان بیکار در رشته های کشاورزی و با حضور دکتر علیرضا حسنی بافرانی عضو هیئت علمی وزارت جهاد سازندگی، مدیر مطالعات و برنامه ریزی درسی و قائم مقام برنامه ریزی درسی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی به روی آنتن رفت.

‌دکتر علیرضا حسنی بافرانی در خصوص اشتغال در بخش کشاورزی گفت: برای اینکه موضوع اشتغال را در بخش کشاورزی حل کنیم باید یک واقعیت را بپذیریم؛ کشاورزی در ایران باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی و حالت سینه به سینه خارج شود.

عضو هیئت علمی وزارت جهاد سازندگی با تاکید بر اینکه باید به سمت کشاورزی اقتصادی برویم، بیان داشت: کشاورزی اقتصادی یعنی کشاورزی علمی و کشاورزی علمی یعنی به زنجیره ارزش توجه کنیم. زنجیره ارزش نیز به معنی توجه به خدمات، عرضه، نهاده ها، نیروی انسانی، فناوری و لجستیک است.

قائم مقام برنامه ریزی درسی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در امر کشاورزی علمی همچنین باید به بازار پایه دار کشاورزی، مزیت های نسبی منطقه ای توجه کرد و در حوزه تولید نیز باید از تقویم بهره برد.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی درسی با بیان اینکه عناصر زنجیره ارزش بسیار زیاد هستند، عنوان داشت: این گستردگی زنجیره ارزش نشان می دهد ایجاد اشتغال و رونق در بخش کشاورزی، کار یک دستگاه نیست. اینکه توقع داشته باشیم مشکل کشاورزی را وزارت جهاد کشاورزی حل کند، اشتباه است زیرا نیازمند یک عزم ملی است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: در بحث آلودگی هوا سازمان محیط زیست مقصر نیست و برای مقابله با آلودگی یک ستاد در این خصوص تشکیل شد. این اتفاق برای بخش های مختلف مانند اقتصاد نیز رخ داده است. برای اینکه کشاورزی به عنوان یک موضوع سیستماتیک حل شود، نیازمند ایجاد یک ستاد و شورای عالی است تا بتواند دستگاه های مختلف را هماهنگ و برای آنها برنامه ریزی کند.

حسنی بافرانی درباره وضعیت موجود اظهار داشت: در حال حاضر در بخش کشاورزی به صورت جزیره ای عمل می شود و به همین دلیل نتیجه درستی نخواهیم گرفت زیرا هماهنگی میان بخش های گسترده حوزه کشاورزی وجود ندارد.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع