یك نماینده ادوار مجلس : با تفکیک وزارت خانه راه و شهرسازی، هماهنگی میان دستگاه ها با مشکلات مواجه می شود

یک نماینده ادوار مجلس اظهار داشت: با تفکیک وزارت خانه راه و شهرسازی، ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها با مشکلات جدی مواجه می شود زیرا بسیاری از بخش های حوزه راه و مسکن با یکدیگر تداخل دارند و نمی توان آن دو را از هم تفکیک کرد.

1396/04/27
|
15:00
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع طرح جداسازی وزارت راه و شهرسازی و با حضور دکتر جعفر قادری عضو هیئت علمی دانشگاه و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر جعفر قادری با بیان اینکه در کشور تقسیم کاری بین نهاد ملی و محلی نداریم، اظهار داشت: بعضی از کالاها به عنوان کالاهای محلی شناخته می شود که باید در سطح محلات و مناطق تعیین تکلیف شوند نه اینکه در سطوح ملی برای آن تصمیم گیری کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مدیریت یکپارچه شهری، عنوان داشت: این موضوع از مدت ها قبل مطرح بوده و شهرداری ها متولی این امر هستند. حوزه های مربوط به شرکت های خدماتی مانند آب و برق و گاز و امثال آنها باید متولی یکسانی در حوزه خدمات دهی داشته باشند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بین این موضوع که در برنامه های پنج ساله بارها این قوانین تکرار شده است، گفت: با وجود تاکید قانون، عزم و اراده جدی برای عرصه تحقق مدیریت یکپارچه شهری وجود ندارد و دستگاه ها به جای اینکه خودشان را از تصدی گری ها راحت و آنها را واگذار کنند، خودشان مسئولیت انجام آن را بر عهده می گیرند.

وی با اشاره به وزارت راه و شهرسازی عنوان داشت: ادغام این وزارت خانه با هدف کوچک سازی در دولت انجام شد با این شرط که دولت کارهای تصدی گری را واگذار کند و خودش را درگیر این مسئله نکند اما متاسفانه عملا شاهد واگذاری ها در این حوزه صورت نگرفت در حالی که اگر مدیر وزارت خانه یا مجموعه دولتی، یک مدیر کلان نگر باشد و همه چیز را در یک افق بلند مدت ببیند و از درگیر شدن با مسائل کوچک جدا کند، قطعا تصدی گری را کنار می گذارد.

قادری یکی دیگر از اهداف تفکیک را انجام واگذاری ها دانست و اظهار داشت: با وجود تاکید قانون، واگذاری های دولتی به بخش خصوصی صورت نگرفت اما امروز هم که می خواهیم دوباره این وزارت خانه را تفکیک کنیم، ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها با مشکلات جدی مواجه می شود زیرا بسیاری از بخش های حوزه راه و مسکن با یکدیگر تداخل دارند و نمی توان آن دو را از هم تفکیک کرد و به همین دلیل هماهنگ کردن این دو وزارت خانه خیلی مشکل خواهد بود.

دسترسی سریع