ساعت بیست و چهار و یک دقیقه دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساعت بيست و چهار و يك دقيقه

كارشناس رسانه مطرح كرد: خلاء آموزش و عدم اقدام در حوزه پدافند رسانه‌های مقاومت

شیخ پور در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حوزه رسانه های مقاومت، خلاء آموزش و عدم اقدام در حوزه پدافند و تک وجود دارد و رسانه‌های جبهه مقاومت را برای حمله طراحی نکرده ایم.

1400/10/25
|
12:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ حامد شیخ پور، کارشناس رسانه با حضور در برنامه «ساعت بیست و چهار و یک دقیقه» در مورد علوم شناختی، بررسی مدل های رسانه ای حوزه مقاومت در طراحی های آفندی گفت: چون دائم در حال دفاع بوده ایم به طوری عادت به دفاع کرده ایم و این تکرار در دفاع آسیبی را به ارمغان می آورد، در صورتی که اگر طراحی برای حمله انجام بدهیم می توانیم پیشروی داشته باشیم.

وی افزود: به لحاظ ذاتی یکی از عوامل ضعف ما در حوزه آفند در رسانه های محور مقاومت این است که ذات محور مقاومت بر پدافند شکل گرفته است و همیشه به این گونه بوه است که یک فرد یا سیستمی در منطقه ای اقدام به جرم، جنایت، اشغالگری و ظلم نموده و محور مقاومت در برابر آن ظلم قیام کرده است که نمونه بارز آن کشور یمن است.

*** اخلاقی عمل کردن محور مقاومت ابزار قدرت و محبوبیت

شیخ پور ادامه داد: جبهه مقاومت جبهه ای است که اخلاقی عمل می کند و مبتنی بر معنویات، آرمان ها و اخلاق اصولی شکل گرفته است در حالی که در رسانه های ضد مقاومت، انواع و اقسام عملیات های روانی، دروغ، شایعه پراکنی، جوسازی، اقوا گری و .. انجام می شود که در رسانه های محور مقاومت نمی تواند اجرا شود که این موضوع از طرفی برای محور مقاومت ضعف محسوب می شود و از طرف دیگر اخلاقی عمل کردن محور مقاومت ابزار قدرت آن محسوب شده و باعش می شود در رسانه های داخل و خارج خود محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

کارشناس رسانه ادامه داد: علاوه بر ذاتی بودن پدافند و معذوریات اخلاقی، کمبودهای فنی یکی دیگر از مشکلاتی است که جبهه مقاومت با آن مواجهه می باشد، به شکلی که استکبار در حوزه رسانه بسیار قوی تر بوده و هولدینگ رسانه ای را شکل داده اند و توان مدیریت ماهواره ها را در دنیا دارند، ولی متاسفانه ما چند ماهواره بیشتر نداریم و همان ها نیز فیلتر و مسدود می شوند.

وی تصریح کرد: رسانه های ضد مقاومت در حوزه آفندی هیچ حد و مرز و خط قرمزی ندارند و از هر ابزاری برای این کار استفاده می کنند در حالی که رسانه های محور مقاومت محدودیت های ذاتی دارند.

*** پرهیز ذاتی از ورود به پلتفرم ها آسیب اصلی رسانه های محور مقاومت

شیخ پور ادامه داد: یکی از آسیب های رسانه های محور مقاومت این است که از بازی در زمین حریف پرهیز می کنند به طور مثال گروه های مقاومت فلسطین در سرزمین های اشغالی هم عملیات می کنند همه طراحی می کنند و هم هسته می سازند و هم کار رسانه می کنند ولی در حوزه شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و پلتفرم ها جریان های انقلابی پرهیز ذاتی از ورود به پلتفرم ها دارند که این یک آسیب اصلی است و در زمین بازی که افکار عمومی وجود دارند رسانه های مقاومت حضور دارند.

وی با بیان اینکه آسیب دوم محور مقاومت عدم آموزش است گفت: در حالی که در رسانه های ضد مقاومت آموزش به صورت روزانه وجود دارد و رسانه های ضد مقاومت در حوزه های علوم شناختی، عملیات روانی، سواد رسانه ای و حیطه های مختلف دیگر آموزش می دهند، در رسانه های محور مقاومت ما با خلاء عمده در آموزش مواجه هستیم.

دسترسی سریع
ساعت بیست و چهار و یک دقیقه