صدای پای شب دوشنبه‌ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

صداي پاي شب

نگاهی آسیب‌شناسانه به اشعار آئینی؛ جای خالی "تمدن اسلامی" در شعر نبوی

شاعر آئینی نام‌آشنای کشورمان شعر امروزِ نبوی خاصه آثار شعرای جوان را خالی از تأثیر و نقشِ فرهنگِ نبوی در شکل‌گیری تمدنِ اسلامی توصیف کرد.

1400/07/13
|
10:59
|

مصطفی محدثی خراسانی در گفتگو با برنامه "صدای پای شب" در رابطه با شعر نبوی در میان شعرای معاصر به آسیب‌شناسی پرداخت: پیامبر (ص) به‌عنوان نبیِ خاتم، مصداقِ این شعر هستند که می‌فرماید؛ "چون‌که صد آید؛ نود هم پیش ماست" و با این نگاه، ایشان پیامبرِ همة ادیان هستند.

وی افزود: ایشان تکمیل‌کننده ادیان قبل از خود می‌باشند و از این منظر جایگاه پیامبر (ص) خاصه در دوران معاصر با وجودِ پراکندگی و دسته‌بندی‌ها در سطح جهان دربردارندة محورِ مهر، محبت و وحدتِ مسلمین و تمامِ ادیان توحیدی است.

محدثی خراسانی با بیان اینکه نگاه شعر معاصر، تحت تأثیر آموزه‌های انقلاب و ضرورت‌های پدیدآمده است، خاطرنشان کرد: شاعران جریان‌ساز معاصر و انقلاب این رویکرد را در آثار خود نمایان ساخته‌اند؛ به‌عنوان‌مثال در مثنویِ بلندِ "امتِ واحده" از استاد علی معلم دامغانی نگاهی عمیق و ژرف را شاهد هستیم.

شعر نبوی ظرفیتی دارد که پیام‌آور وحدت، یگانگی و همدلی برای بشریت و خاصه مسلمانان جهان است.

این شاعر آئینی به درخواست کارشناس مجری رادیو گفت‌وگو، از میزان رضایت‌بخش بودنِ شعر نبوی سخن گفت: شعر آئینی در شقوق مختلفِ خود، گستره‌ای پر شمول را پوشش می‌دهد که تنها بخشی از آن دربردارندة مدح و مرثیة اهل‌بیت (ع) است.

محدثی خراسانی به تقسیم‌بندی‌های شعر نبوی، علوی، رضوی، فاطمی و... اشاره کرد و افزود: باتوجه‌به سیاست‌گذاری‌های فرهنگی کشور و توجه به این حوزه، حجم سروده‌ها به لحاظ کیفی، رشد چشم‌گیری داشته است و تولیدات شعر آئینی در شقوق مختلف خاصه شعر نبوی را دربر می‌گیرد.

درعین‌حال کیفیتِ این آثار باید به شخصیتِ حضرت محمد (ص) و نقشِ ایشان در شکل‌گیری تمدنِ بشری و اسلامی و نیز تأثیر فرهنگِ نبوی در دنیای امروز نگاهی دقیق‌تر بیفکند؛ خاصه در شعر نسل جوان که بیش از سایرین در میدان حضور دارند.

محدثی خراسانی معتقد است شعرای جوان در پی برپایی مراسم و کنگره‌ها به وجد آمده و انگیزة سرودن پیدا می‌کنند؛ ولی وجوهِ شعر نبوی آن‌طور که باید موردنظر شاعران قرار نمی‌گیرد و می‌توان گفت آثار نسل جوان به بیانِ توصیفات و خصوصیات اخلاقی پیامبر (ص) می‌پردازد و صرفاً واگویه‌های شاعر با حضرت رسول (ص) است.

دسترسی سریع
صدای پای شب