پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

پژوهشگر فضای مجازی: شکل‌گیری حکمرانی خوب در جامعه باعث کاهش فساد می‌شود

اسماعیلی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اگر حکمرانی خوب در جامعه شکل بگیرد مسئولیت پذیری نهادهای خدمتگذار را بالا می برد، پاسخگویی و شفافیت آنها را افزایش داده و منجر به کاهش فساد اداری و مالی می شود.

1400/09/13
|
08:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر حامد اسماعیلی، پژوهشگر فضای مجازی و الگوهای نوین حکمرانی با حضور در برنامه «پایش» در مورد سواد رسانه ای و نقش رسانه های اجتماعی و فضای مجازی در وصول به حکمرانی گفت: در حکمرانی خوب وقتی همه چیز شفاف باشد مردم هم به دولت اعتماد داشته باشند مسلما در جامعه بحرانی شکل نخواهد گرفت.

وی افزود: در حکمرانی خوب سه رکن اصلی دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی وجود دارد که سه راس مثلث حکمرانی را تشکیل می دهند و دولت به عنوان تسهیل گر فعالیت های عمومی و تنظیم مقررات، جامعه مدنی به عنوان مشارکت مدنی و حرکت های جمعی و بخش خصوصی هم در قسمت رقابت و تجارت فعالیت دارند.

اسماعیلی در مورد نحوه تشکیل حکمرانی خوب گفت: بعد از جنگ جهانی دوم تا دهه 70 میلادی الگویی که استفاده می شد الگوی دولت بزرگ بود که در آن همه چیز در اختیار نهاد حاکمیتی و حکومتی بود که کشورها را اداره می کرد، از دهه 70 تا انتهای دهه 90 الگوی دولت حداقلی شکل گرفت و دولت کوچک سازی شد و از دهه 90 تا کنون الگوی جدید حکمرانی خوب مطرح شده است.

پژوهشگر فضای مجازی و الگوهای نوین حکمرانی با تاکید بر اینکه حکمرانی خوب از مفاهیم جدید است و از سال 2006 به بعد پارادایایم جدیدی در مدیریت، تحت عنوان مدیریت حکمرانی خوب شکل گرفته است بیان داشت: از نگاه سازمان ملل حکمرانی عبارت است از مدیریت امور عمومی بر اساس حاکمیت قانون، دستگاه قضایی کارآمد و عادلانه و مشارکت گسترده مردم در فرآیند حکومت داری و از طرفی بانک جهانی هم ارائه خدمات عمومی کارآمد نظام قضایی قابل اعتماد و نظام اداری پاسخگو را به عنوان تعریف مفهوم حکمرانی ارائه کرده است.

*** تحول عملکرد اقتصاد جهانی دلیل پیدایش نظریه حکمرانی خوب

اسماعیلی ادامه داد: دلیل پیدایش نظریه حکمرانی خوب افزایش بحران های مالی در دهه های 70 تا 90 میلادی و تحول عملکرد اقتصاد جهانی و عملکرد اقتصادی کشورهای در حال توسعه بود

وی تصریح کرد: از دیدگاه بانک جهانی حکمرانی خوب شاخص هایی مانند پاسخگویی، شفافیت، مسئولیت پذیری، عدالت جویی کارایی و اثر بخشی، قانون محوری، مشارکت جویی و اجماع محوری دارد که این شاخص ها کمک به سالم سازی جامعه می کند و اگر این شاخص ها در جامعه رعایت شود به الگوی حکمرانی خوب در جامعه دست خواهیم یافت.

*** پاسخگویی از سمت نهادهای خدمتگذار از شاخص های ارزیابی حکمرانی خوب

اسماعیلی در ادامه شاخص های ارزیابی حکمرانی خوب از دیدگاه بانک جهانی را ثبات سیاسی و نبود خشونت، پاسخگویی از سمت نهادهای خدمتگذار و صدای مردم، اثر بخشی دولت، کیفیت تنظیم مقررات، حاکمیت قانون و کنترل فساد عنوان کرد.

پژوهشگر فضای مجازی و الگوهای نوین حکمرانی بیان داشت: در حکمرانی مشاوره با قدرت های رسمی و غیر رسمی در نهادهای رسمی و همکاری با دستگاه در اجرای سیاست ها و سیاستگذاری در حد بسیار بالایی دیده می شود ولی ولی در حکومت هیچگونه مشاوره ای صورت نمی گیرد و تصمیم گیری ها پشت درهای بسته انجام می شود و هیچگونه همکاری برای اجرای سیاست ها بین نهاد دولت و زیر مجموعه آن نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در حکومت که نوع اول کشورداری محسوب می شود اقتدار سلسله مراتبی ، رهبری از بالا به پایین، تعامل خصمانه، روابط متضاد و برخوردها به صورت رسمی و پنهان کاری وجود دارد، اما در حکمرانی مشاوره افقی بوده، توافق برسر هنجارهای تکنوکراتیک وجود دارد، روابط به صورت تعاونی، برخوردها به صورت غیر رسمی و شفافیت وجود دارد.

اسماعیلی اذعان داشت: در حکومت دولت آزادی عمل بسیار بالا و تسلط بر تمام قسمت ها دارد و گروه های ذینفع جامعه هیچ نفوذی بر تصمیم گیری های دولت ندارند و تعامل و همزیستی بین بازیگران وجود ندارد اما در حکمرانی خوب آزادی عمل دولت به شدت اندک خواهد بود به طوری که کار خاصی نمی تواند انجام دهد و گروه های ذی نفع در تصمیم گیری های دولت تاثیر دارند و تعامل و همزیستی هم بین بازیگران وجود دارد.

*** طرح صیانت از فضای مجازی نمونه ای از حکمرانی خوب

پژوهشگر فضای مجازی و الگوهای نوین حکمرانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه طرح صیانت از فضای مجازی باید توسط ذی نفعان بررسی شود و ذینفعان نظرتان خود را بدهند و گروهی که قرار است تصمیم بگیرند با توجه به نظر ذی نفعان تصمیم بگیرند گفت: اگر بخش خصوصی و جامعه مدنی روی طرح صیانت نظر بدهند و اصلاحات روی آن انجام شود، شاهد خواهیم بود که با تصویب این قانون شمه ای از حکمرانی خوب در جامعه پیدا می شود.

دسترسی سریع
پایش