در سایه نوروز ایام نوروز از ساعت 19:00 به مدت 20 دقیقه

رادیو گفت و گو

در سايه نوروز

كارشناس فرهنگی در جمهوری آذربایجان: آیین اصلی و پیش درآمد نوروز در آذربایجان برگزاری چهار چهارشنبه قبل از نوروز است

علیرضا بهبودی با اظهار به اینکه آیین اصلی و پیش درآمد نوروز در آذربایجان به برگزاری چهار چهارشنبه قبل از نوروز برمی گردد، گفت: یک ماه به صورت رسمی آذربایجانی ها به پیشواز بهار می روند.

1400/01/13
|
15:01
|

برنامه «در سایه نوروز» رادیو گفت‌وگو با موضوع نوروز در جمهوری آذربایجان با علیرضا بهبودی کارشناس فرهنگی در جمهوری آذربایجان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا بهبودی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان به جهت اشتراکات بسیار گسترده فرهنگی، تاریخی و حتی اجتماعی با کشور ما از جایگاه ویژه‌ای در بین دیگر همسایه‌ها و کشورهای مختلف برخوردار است، گفت: شاید در هیچ کجای دنیا دو کشور شبیه ایران و آذربایجان پیدا نکنیم که از حیث اشتراکات فرهنگی تا این حد به هم نزدیک باشند. در این میان نوروز برجسته ترین شاخص در میان این اشتراکات محسوب می‌شود.

وی متذکر شد: در دوره حاضر متاسفانه عوامل واگرایی زیادی را شاهدیم در این حوزه بحث نوروز یک عامل شدید و به صورت پررنگ همگرایی محسوب می‌شود که می‌تواند حتی در مواضع و مناسبات سیاسی و اقتصادی هم تاثیرگذار باشد.

کارشناس فرهنگی در جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه نوروز در جمهوری آذربایجان مهم ترین عید و جشن ملی است، توضیح داد: اگر قرار باشد یک ایرانی در خارج از کشور دلتنگ نوروز شود چه بهتر که در جمهوری آذربایجان باشد چراکه با شرایطی که در آذربایجان است نوروز و فضای نوروز را به شکل مناسبی درک می‌کند و آن دلتنگی که در ایام نوروز برای ایرانیان خارج از کشور دست می‌دهد، کم تر حس می‌کند.

وی درخصوص آیین‌های استقبال نوروز در جمهوری آذربایجان گفت: در جمهوری آذربایجان از شب چله و از ابتدای زمستان به نحوی به استقبال بهار و نوروز می‌روند. از همان ابتدای زمستان با این انگیزه که به نوروز برسند، سه ماه زمستان را سپری می‌کنند. آیین‌های مختلفی را قبل از فرا رسیدن نوروز شاهدیم که در قدیم بیشتر مرسوم بوده و اکنون هم در برخی از مناطق خصوصا مناطق جنوبی شاهد این آیین‌ها هستیم از جمله اینکه از زمستان مشغول جمع آوری آذوقه‌های مربوط به پخت و پز سفره نوروز هستند و همچنین لباس نوروزی تهیه می‌کنند.

بهبودی با اظهار به اینکه آیین اصلی و پیش درآمد نوروز در آذربایجان به برگزاری چهار چهارشنبه قبل از نوروز برمی گردد، افزود: یک ماه به صورت رسمی آذربایجانی‌ها به پیشواز بهار می‌روند. اولین چهارشنبه، چهارشنبه آب است. در این روز معتقدند که چاه‌ها را تعمیر و تمیز کنند. معتقدند قبل از طلوع آفتاب حتما به سمت آب روانی بروند و روی آب پاکی رد شوند و دست و صورت خودشان را بشورند و به همدیگر آب پرت کنند تا گرفتار بلا و بیماری نشوند.

وی عنوان کرد: چهارشنبه دوم، چهارشنبه باد است. اعتقاد دارند وقتی باد می‌وزد همه چیز را زنده می‌کند مخصوصا درخت‌ها را از خواب زمستانی بیدار می‌کند و حتی بچه‌ها و بیماران را در معرض باد قرار می‌دهند. چهارشنبه سوم چهارشنبه زمین یا خاک است. معتقدند خاک آماده کاشت می‌شود و بعضی اوقات مرسوم بود، مردم دست به خاک می‌زدند و می‌گفتند باعث گشایش روزی می‌شود. آخرین چهارشنبه، چهارشنبه آتش یا همان چهارشنبه سوری است. در این روز آتش برپا می‌کنند و از روی آتش می‌پرند و اعتقاد دارند دردها و دلخوری‌ها و کینه‌ها و حسرت‌ها با پریدن از روی آتش از بین می‌رود.

دسترسی سریع
در سایه نوروز