راهبرد سیزده یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راهبرد سيزده

فروزنده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ مردم دیر وارد فرآیند و جو انتخابات می‌شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: متاسفانه مردم 10 روز مانده به انتخابات وارد جو آن می‌شوند که فرصتی برای بررسی برنامه‌های نامزدها وجود ندارد و تنها شعارهای زیباتر خود را نشان می‌دهد.

1400/01/18
|
12:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر لطف الله فروزنده با حضور در برنامه «راهبرد سیزده» به موضوع نقش جمهوریت و مشارکت سیاسی در ایران پرداخت و عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی است چرا که مردم با خون خود آن را پابرجا ساختند وبا رای 98درصدی آن را ثبیت کردند و امام خمینی (ره) از همان روزهای نخست انقلاب، جایگاه ویژه‌ای برای مردم قائل شدند.

وی تاکید کرد: ساختار قانون اساسی بر دو اصل اسلامی و مردمی بودن استوار است و تمام ارکان نظام به وسیله مردم هویت پیدا می‌کند چرا که انتخاب رهبر به صورت غیرمستقیم، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس که نقش قانون گذاری و ریل گذاری دارند و شورای اسلامی شهر و روستا به صورت مستقیم توسط مردم صورت می‌گیرد.

این فعال سیاسی، مردمی بودن را یکی از مولفه‌های مهم قدرت نظام جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: به دلیل جایگاه با ارزش مردم در نظام اسلامی، حضور آنها در راهپیمایی‌ها، انتخابات و مواقعی که نیاز است اهمیت زیادی دارد چون نشان دهنده اقتدار نظام است و هر زمان که مردم حضور چشمگیر داشته‌اند دشمنان هم عقب نشینی و همیشه حساب ویژه‌ای برای مردم ایران باز کردند.

فروزنده با بیان این که هدف نظام، فراهم کردن زمینه رشد مادی و معنوی مردم است، عنوان کرد: اصل سوم قانون اساسی، 16 ماموریت برای نظام جمهوری اسلامی در جهت خدمت به مردم درنظر گرفته است که شامل ارتقای رفاه، بهیود وضعیت اقتصادی، رفاه، رشد معنوی و علمی، گسترش فرهنگ و ... است.

وی در ادامه برنامه «راهبرد سیزده» رادیو گفت‌وگو، درباره نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی از نظر فقهی عنوان کرد: امام خمینی (ره) مقام معظم رهبری، واژه جمهوری اسلامی را یک عبارت می‌دانند؛ بر خلاف برخی که جمهوریت و اسلامیت را دو عبارت با کاربردهای متفاوت می‌دانند. درواقع این واژه از متن فقه استخراج شده است و این مفهوم را دارد که مردم مسلمانی هستند که اسلام را به عنوان دین و نوع حکومت خود انتخاب کرده‌اند و بر اساس باورهای خود به آن وفادارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری را از چند نظر با اهمیت خواند و گفت: ایران در یک چالش جدی با نظام سلطه و استکبار قرار دارد، گفتمان مقاومت در دنیا شکل گرفته و پیروز و امریکا دچار بحران داخلی شده است. رهبری در سال 1400 موضع محکمی در قبال امریکا داشتند به همین دلیل نظام از نظر بین المللی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و امریکایی‌ها به شدت به دنبال مذاکره با ایران هستند.

به عقیده فروزنده، نظام جمهوری اسلامی نوپاست و در فرآیند انتخابات به نوعی آزمون و خطا وجود دارد تا به بلوغ سیاسی برسد. به نظر می‌رسد هنوز آن طور که باید جایگاه مردم در انتخابات روشن نشده است، به همین دلیل واجدین شرایط رای دادن، 10 روز مانده به انتخابات وارد جو آن می‌شوند. در این زمان کوتاه فرصتی برای بررسی برنامه‌های کاندیداها وجود ندارد و هر شخصی که شعارهای بهتری داشته باشد مورد اقبال قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: معمولا مردم در انتخاباتی به دنبال تغییر و تحول هستند، البته این روحیه بسیار خوب است اما باید توجه کنند تا مصداق را به درستی انتخاب کنند.

دسترسی سریع
راهبرد سیزده