امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

دشمن تهاجم رسانه‌ای را موثرتر از تحریم علیه ایران می‌داند

جهان تیغی گفت: دشمن پله به پله و دهه به دهه در عرصه جنگ رسانه ای خود تغییراتی داشته است و در طول زمان به یک پختگی در رویارویی رسانه ای با ایران رسیده است.

1400/12/08
|
10:32
|

مهدی جهان تیغی، مدیر مسئول پایگاه خبری جهان نیوز و پژوهشگر حوزه رسانه در برنامه «امواج شبهه» به بررسی شاخص ها و الزامات جهاد تبیین در جنگ رسانه ای با دشمن پرداخت.

دشمن در مقابله با انقلاب اسلامی در چه عرصه هایی به شبهه افکنی، تشکیک و اختلاف در افکار عمومی می پردازد و هدفش از این جریان سازی ها چیست و چه خساراتی به کشور وارد کرده است؟

نخست باید بدانیم که 43 سال از انقلاب گذشته است و در این مدت برنامه های رسانه ای دشمن متناسب با برهه های مختلف زمانی تدوین شده است یعنی طراحی اهداف و برنامه های دهه 90 با دهه 80 متفاوت بوده است‌ و می توان گفت دشمن پله به پله و دهه به دهه در عرصه جنگ رسانه ای خود تغییراتی داشته است و در طول زمان به یک پختگی در رویارویی رسانه ای با ایران رسیده و متاسفانه دستاوردهایی هم داشته است. یکی از این دستاوردهای این بوده است که امروز دشمن حتی توانسته در برخی از اذهان عمومی نسبت به مبانی و اصول انقلاب اسلامی تشکیک ایجاد کند و این بدترین تهاجمی است که ما می توانیم دریافت کنیم.

دومین کار رسانه ای دشمن، وارونه جلوه دادن دستاوردهای انقلاب اسلامی است یعنی همه موفقیت ها تبدیل به نقطه ضعف می شوند. همجنین دشمن در مواجهه با ما، ضعف هایی را شناسایی کرده و بر آنها سوار شده است یعنی اگر ما در حوزه اقتصاد ضعف هایی داریم از همان نقطه تولیدات رسانه ای و عملیات روانی خود را به جامعه تزریق کند‌ و دیگر بخش ها را هم پوشش دهد. درواقع ضعف های اقتصادی مانند یک سایه، دستاوردهای نظامی و علمی را در بر گرفته و بخش های موفق را هم زیر سوال برده است.

از سوی دیگر دشمن فشار اقتصادی را تنها راه حل خود می داند و از این رو تحریم ها را به عنوان برگ برنده خود ادامه می دهد و در ادامه رسانه را بر این موضوع سوار می کنند یعنی همگام با برنامه های تحریمی، نقشه رسانه ای هم توسط دشمن طراحی می شود. گرچه این روزها ما در بسیاری از بخش ها از تحریم گذر کرده ایم و توانسته ایم جایگزین بومی بسازیم اما هنوز دشمن نمی پذیرد که تحریم بر ملت ایران کارساز نیست و اگر هم پذیرد اعلام نمی کند چرا که عملکرد رسانه ای مکمل تحریم ها وجود دارد و کارد ویژه خود را داراست و این نگرانی جدی برای ماست که باید برای چاره اندیشی کرد.

*سواد رسانه ای به اندازه سیاسی بودن ملت نیست

نسل جدید یا تصویری از انقلاب ندارند و یا تصویر کاملی از آنچه در آن روزگار گذشته ندارند. دشمن با تلاش هایی که در این چهار دهه انجام داده است ،تصویر مخدوش و نادرستی ارائه کرده است، چگونه می توان این تصویر را درست کرد ؟

طرف مقابل به خصوص غرب یک جنگ شناختی به خصوص در زمینه سبک زندگی به ایرانیان تحمیل کرده است . این سبک بر نسل گذشته بی تاثیر بوده است چرا که آنها از سن تغییر گذر کرده اند اما طی فرآیندی آرام هنجارها و ارزش هایی را برای نسل جدید وارد کرده است که محصول آن را در این نسل برداشت می کند، چون این هنجارها با ارزش های دهه اول متفاوت است، محاسبات نسلی را دچار مشکل می کند. به همین دلیل نسلی که باید تجربیات گذشته را منتقل کند دچار غفلت می شود. ما در انتقال رخدادهای گذشته به امروز با غفلت 20 ساله روبرو هستیم و زمانی که دیدیم از این ناحیه ضربه خوردیم شروع به ساخت فیلم، مستند و محتوا کردیم‌ تا تصویری برای نسل جدید ایجاد کنیم. اگر امروز می بینیم که دفاع مقدس مانند دیگر بخش ها آسیب جدی ندیده است به این دلیل است که حوادث و تاریخ شهدا دوران سینه به سینه منتقل شده است و از تحریف در امان بوده است.

از نظر من اولین چالش راهبردی متوجه مجموعه رسانه ای و متولیان و نخبگان این عرصه است چرا که تصویر درستی از تاریخ معاصر به مردم ارائه نشده است . تا زمانی که گذشته به درستی ترسیم نشود، قدر شرایط فعلی را نخواهیم دانست و زمانی که نسل جدید شرایط گذشته را درک نکرده باشد، آینده را هم از دست خواهد داد.

از سوی دیگر، دنیای غرب تلاش کرد که تکنولوژی را وارد رسانه کند و رسانه های نوین نماید اما آرایش رسانه ای ما به روز نشد یعنی در برخورد با این فناوری راه درستی در پیش نگرفتیم، مثلا در مواجهه با شبکه های اجتماعی، اقدام سلبی را در پیش گرفتیم و پس از گذشت مدتی به این نتیجه رسیدیم که در محتوا راه زیادی داریم.

موضوع دیگری که اهمیت زیادی دارد این است که ملت ما سیاسی بوده و هست اما به اندازه ای که لازم است سواد رسانه ای وجود ندارد یعنی با وجود آن که ملت ایران نسبت به بسیاری از ملت ها سیاسی تر است اما رسانه ای تر از آنها نیست. بسیاری از آموزش های رسانه ای که کشورهای دیگر به کودکان و نوجوانان ارائه می دهند در کشور ما وجود ندارد. درواقع آموزش رسانه ای به نسل جدید دچار نقص جدی هستیم. ما جز معدود کشورهایی هستیم که در مباحث مربوط به رسانه به شدت سیاست زده هستیم و اینجا نقد جدی به سیاستمداران ما وارد است که رسانه را ابزاری برای قدرت خود استفاده کرده اند‌.

*تهاجم ترکیبی مدنظر مقام معظم رهبری

تعریف شما از تهاجم چیست ؟ یعنی در فضای فعلی، صرفا روایت گری می تواند معنای تهاجم ترکیبی مد نظر مقام معظم رهبری باشد ؟ به عنوان مثال در خصوص واکسن، ساخت یک مستند از مراحل و اعلام میزان تولید کافی است ؟ یا زمانی که در مورد یمن سخن می گوییم باید بقایای موشک هایی که به خانه های مردم اصابت شده است و تسلیحات مورد استفاده را به تصویر بکشیم تا مردم بدانند این تجهیزات ساخت کدام کشور است ؟

روایت شرح یک واقعه است یعنی رویدادی مانند ساخت واکسن رخ می دهد و داستانی درباره آن بیان می شود. رسانه های معاند واقعه موجود را وارونه مطرح می کنند . آنچه رخ داده این است که تمام جهان با ویروس کرونا درگیر است و جمهوری اسلامی ایران با وجود این که سال ها تحت تحریم های مختلف قرار دارد، واکسن تولید کرده است و اگر این موفقیت حاصل نمی شد ، کشورهای غربی از دادن واکسن خودداری می کردند و از آن به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده می کردند و عده ای هم در داخل با سیاسی کاری این موضوع را ادامه دادند. تهاجم زمانی رخ داد که پس از ساخت واکسن توسط ایران ،کشورهای غربی اعلام کردند که به شما واکسن می دهیم . این یعنی آنها حاضر شدند یک قتل عمومی در کشور رخ دهد تا به اهداف سیاسی خود برسند و این نقض واقعی حقوق بشر است و ما در روایت این ماجرا خیلی کوتاهی کردیم.

در مورد موضوع یمن در تمام قطع نامه های صادر شده و بیانیه هایی که کشورهای غربی به ویژه امریکا صادر کرده است، یمن متهم شده است که چرا موشک پرتاب می کند و به هیچ وجه عملکرد کشورهایی که در یمن موشک شلیک می کنند نقد نمی شود. هیچ گاه این روایت مطرح نمی شود که چه کسی جنگ را شروع کرد.
مهمترین دلیل برای این که چرا ما در تهاجم موفق عمل نکردیم این است که باید بپذیریم در عرصه بین المللی، رسانه هایی که بتوانند در دنیا کنش داشته باشند، به صورت قدرتمند نداریم، البته رسانه ها همواره در حصار تحریم بوده اند اما در حالت کلی روایت گری ضعیف عمل کرده اند‌.

دسترسی سریع
امواج شبهه