نورباران دهه ولایت و امامت از ساعت 8:30 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

نورباران

كارشناس مذهبی: مطالعه کتاب «الغدیر» به تربیت اخلاقی انسان‌ها کمک می‌کند / کتاب «الغدیر» توامان متقن و گویاست

حجت الاسلام والمسلمین محمد پویا با اشاره به کتاب «الغدیر» بیان کرد: انسان می‌تواند با مطالعه این کتاب با صداقت و راستگویی و بیان واقعیت انس بگیرد و خود این مرتبه‌ای از مراتب مهم اخلاق است.

1400/04/31
|
21:03
|

برنامه «نورباران» رادیو گفت‌وگو با موضوع آیه ولایت با حجت الاسلام والمسلمین محمد پویا کارشناس مذهبی گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد پویا به کتاب «الغدیر» اشاره کرد و گفت: این کتاب شریف به نویسندگی علامه امینی است. عنوان اصلی کتاب «الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب» و به معنای جریان غدیر خم در قرآن و در روایات و در ابیات عرب است.

وی افزود: توضیحی که علامه در خصوص این کتاب داده‌اند این است که این کتاب موضوعات گوناگونی را در بر می‌گیرد و در واقع یک دایره المعارف و کتابی اخلاقی است.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: مطالعه کتاب می‌تواند به تربیت اخلاقی انسان‌ها کمک کند و به نوعی انسان می‌تواند با مطالعه این کتاب با صداقت و راستگویی و بیان واقعیت انس بگیرد و خود این مرتبه‌ای از مراتب مهم اخلاق است.

وی با بیان اینکه علامه امین کتاب «الغدیر» را طی 55 سال تالیف فرمودند و محور کلی بحثش اثبات غدیر خم است، گفت: علامه امینی از آیات قرآن و روایاتی که در منابع اهل سنت برای اثبات این موضوع وجود دارد و اشعاری که شعرا در طول تاریخ از قرن اول گرفته تا قرن معاصر را سروده‌اند جمع آوری کرده‌اند و در این کتاب به صورت مبسوط و به ترتیب و منظم بیان فرموده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین پویا در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه کتاب «الغدیر» 20 جلد است، در عین حال بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر بیش از 11 جلد از این کتاب منتشر نشده است.

وی با اشاره به اینکه به علت مفصل بودن کتاب «الغدیر»، کمتر اهل علم این فرصت را دارد و یا اشتیاق پیدا می‌کند که از ابتدا تا انتهایش را مطالعه کنند، گفت: تلاش‌هایی در جهت تلخیص کتاب «الغدیر» صوت گرفته از جمله تلخیص محمدحسن شفیعی شاهرودی که توسط موسسه میراث النبوه در ایران منتشر شده است. این تلخیص بیش از 1400 صفحه است.

این کارشناس مذهبی، عربی بودن متن کتاب «الغدیر» را از سختی‌های مطالعه آن مطرح و اظهار کرد: این کتاب برای کسانی که با زبان عربی آشنایی نداشته باشند دشوار است البته ترجمه‌هایی از آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه در کتاب «الغدیر»، علامه امینی نبوغ علمی خودشان را به همراه نبوغ ادبیاتی‌شان نشان داده‌اند، تصریح کرد: یعنی علاوه بر اینکه محتوا به شدت متقن، محکم و مستدل است قلم ایشان بسیار رسا، گویا و فاخر است و انسان از دنبال کردن مطالبی که در کتاب ارائه شده لذت می‌برد.

دسترسی سریع
نورباران