جشن ملی همه روز از ساعت 10:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

جشن ملي

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: ما در ساخت بندر خودکفا هستیم

بیگ محمدلو در رادیو گفت و گو مطرح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌ها اتفاقات خیلی بزرگی افتاده است اما، ما با نقطه ایده‌آل فاصله داریم.

1400/11/16
|
13:55
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ دکتر حسن بیگ محمدلو، دکترای آینده‌پژوهی و مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد پیشرفت های کشور در حوزه بنادر و دریانوردی، در برنامه«جشن ملی» مصاحبه تلفنی کرد.

بیگ محمدلو بیان کرد: کشور ما در منطقه ای قرار گرفته است که در مسیر عبور و مرور بار و مسافر است؛ بنابراین لازم است نسبت به روش های مختلف حمل و نقل توجه جدی شود.

وی افزود: در حوزه دریایی کشور بیش از 90 درصد تجارت جهانی در بستر دریا انجام می‌شود. در 40 سال اول انقلاب پیگیری‌های زیادی شده است و طبق آمار ظرفیت بندری ما قریب به 220 میلیون تن است، این آمار در اوایل انقلاب به سختی به 10 میلیون تن می رسید.

بیگ محمدلو اظهار داشت: ما در ساخت بندر خودکفا هستیم، البته در بخش تجهیزات حوزه‌ اپراتوری بندر نیاز به یک جهش دیگر داریم؛ در حوزه شناوری رشد قابل توجهی داشتیم. در مجموع در شناورهای سبک خودکفا هستیم و در برنامه‌های آینده برای شناورهای سنگین باید فاصله 40 و 50 درصدی که تأمین از داخل صورت نمی گیرد را پوشش دهیم.

بیگ محمدلو عنوان کرد: حوزه دریا از حوزه هایی است که در مرزهای دانش قرار دارد مثل حوزه هوایی و هوافضا؛ بنابراین نیاز است در چله دوم انقلاب به این نکته توجه شود. البته مقام معظم رهبری در بیانیه دوم به این مسئله توجه داشتند و ایشان در بخشی، از ظرفیت‌های مادی استفاده نشده کشور صحبت می فرمایند و یک بخشی از آن ظرفیت‌های مادی استفاده نشده را سواحل دریایی کشور دانستند.

بیگ محمدلو افزود: ما نزدیک به 5800کیلومتر خط ساحلی داریم و مانند خیلی کشورهای دیگر محصور در خشکی نیستیم و به دریاها و آب‌های آزاد دسترسی داریم؛ ولی غفلتی در سالهای گذشته وجود داشت و در امر دریا به عنوان توسعه کشور توجه نشده است. در حال حاضر در سواحل مکران اتفاقات بزرگی افتاده است از استقرار صنایع در کنار سواحل که مسائل و مشکلات دسترسی به آب را حل کند و استقرار جمعیت و برخی شهرهای جدید که در نزدیک سواحل طراحی شده است.

وی با بیان اینکه ترانزیت یک امر مهم و درآمدزا است افزود: درآمد ترانزیت از جنس ارزی و قابل توجهی است که در کشور ما دو موضوع بر این بحث اثر گذاشته است؛ اول مسئله تحریم ها که باید تدابیری برای بی اثر کردن آنها اندیشید و دوم کرونا که در حمل و نقل کل جهان تاثیر گذاشته است.

بیگ محمدلو در پایان گفت: اگر ما می‌توانستیم ساز و کار نقل و انتقال کالا را تکمیل کنیم فاصله بسیاری از این حمل و نقل ها تقلیل پیدا می‌کردند. و برای اینکه این درآمد را کشور ما کسب کند باید زیرساخت‌ها را تقویت کنیم.

دسترسی سریع
جشن ملی