گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

بیگی نژاد با تأكید بر لزوم رفع موانع داخلی: جذب سرمایه‌گذاری خارجی ارتباطی به برجام ندارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگرچه آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب، برنامه‌ریزی کردند که سرمایه‌گذاری در ایران انجام نشود اما موارد متعددی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورمان انجام شده و در حال حاضر هم این مهم در ایران امکان‌پذیر است.

1401/02/25
|
13:16
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درمورد فرصت‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی بدون برجام با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه تلفنی کرد.

بیگی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا بدون برجام هم می‌توان جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشت یا خیر گفت: برجام از ابتدا هم بنایی در سرمایه‌گذاری نداشته که بخواهد کار سرمایه‌گذاری انجام گیرد.

وی با بیان این مطلب افزود: مذاکراتی هم که اخیراً بین ایران و کشورهای اروپایی انجام شده شرایطی داشت از جمله اینکه آمریکایی‌ها همچنان تمایل ندارند کسی به شکل عادی در ایران سرمایه‌گذاری کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از سال 1996 بحث سرمایه‌گذاری در ایران را ممنوع اعلام کردند اظهار کرد: آمریکا از همان زمان اعلام کرد که هر کشوری که در ایران سرمایه‌گذاری کند جریمه خواهد شد.

بیگی نژاد گفت: اگرچه آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب، برنامه‌ریزی کردند که سرمایه‌گذاری در ایران انجام نشود اما موارد متعددی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورمان انجام شده و در حال حاضر هم این موضوع مهم در کشورمان امکان‌پذیر است.

این نماینده مجلس از برخورد‌های سلیقه‌ای و عدم حمایت عملی از سرمایه‌گذاران انتقاد و اظهار کرد: یکی از مشکلات ما این است که ما با سرمایه‌گذاران خارجی همان رفتاری را می‌کنیم که با سرمایه‌گذاران داخلی داریم.

وی افزود: مشکل دیگری که اخیراً مطرح شده مسئله مربوط به تضمین است؛ سرمایه‌گذار خارجی نیاز به تضمین و حمایت دولتی دارد لذا باید برای ارائه ضمانت نام بانکی به سرمایه‌گذاران خارجی از سوی دولت فکری کرد.

بیگی نژاد با تأکید بر لزوم کنارگذاشتن نگاه استانی و ضرورت ملی کردن نگاه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی گفت: وقتی قراردادی بین شرکت خارجی با ایران بسته می‌شود معمولاً بحث سهم‌های استانی مطرح می‌شود درصورتی‌که برای رشد و موفقیت اقتصادی باید نگاه و رویکردها را ملی کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر از اینکه به رفع موانع خارجی نیاز داشته باشیم نیازمند رفع موانع داخلی هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی