گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ناکامی دولت‌ها در طرح حمایت از کشت دانه‌های روغنی

مشاور اتاق اصناف کشاورزی گفت: برنامه حمایتی دولت برای دانه های روغنی، کشت 900 هزار هکتار دانه روغنی در سال بود که عملاً از سال 1399 تا به الان کمتر از 20 درصد این برنامه محقق شده است.

1401/02/28
|
09:17
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر بازرگان، مشاور اتاق اصناف کشاورزی درمورد حمایت دولت از تولید دانه های روغنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

بازرگان بحث تولید و قیمت عادلانه در خرید دانه های روغنی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: میزان روغن مورد نیاز کشور در سال یک میلیون و 400 هزار تن است.

وی افزود: دولت بنا بر برنامه اقتصاد مقاومتی درخصوص تولید کالاهای اساسی به دنبال این بود که نیاز داخل به بیرون از کشور را کمتر کند و لذا بحث کشت و حمایت از دانه های روغنی را در دستور کار قرار داد.

مشاور اتاق اصناف کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون 85 درصد از نیاز روغن کشور از طریق واردات تأمین می شود اظهارکرد: حدود 2 میلیارد و 163 میلیون دلار به دانه های روغنی و روغن تخصیص داده شده است.

بازرگان یادآورشد: برنامه دولت برای کشت دانه های روغنی تحت عنوان طرح خوداتکایی، کشت 900 هزار هکتار دانه روغنی در سال بود که عملاً از سال 1399 تا به الان کمتر از 20 درصد این برنامه محقق شده و از دلایل آن هم می توان به خشکسالی و کم آبی، نبود اعتبار مورد نیاز و نبود ماشین آلات کمباین خاص کلزا و دانه های روغنی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه 5 درصد از نیاز دانه های روغنی از طریق تولید داخل تأمین می شود افزود: در حال حاضر 8 درصد از کل روغن مصرفی کشور نیز از طریق تولید دانه های روغنی در داخل تأمین می شود.

مشاور اتاق اصناف کشاورزی اظهارکرد: سرانه مصرف روغن در سال 1340 حدود 2.5 کیلو بود که در سالهای اخیر به 20 کیلو رسیده و طی 25 سال اخیر، حدود 38 میلیارد دلار ارز به واردات روغن و دانه های روغنی تخصیص و از کشور خارج شده است.

بازرگان در رابطه با قیمت حمایتی و نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی گفت: طبق قانون خرید تضمینی، دولت مکلف به حمایت از 29 قلم محصول کشاورزی از جمله دانه های روغنی است و بر همین اساس، نرخ خرید تضمینی کلزا و دانه های روغنی را در سال گذشته 15 هزار تومان اعلام کرد.

وی از اصلاح نظام یارانه ها در کشور به عنوان یک اقدام بسیار خوب دولت یادکرد و گفت: با اتفاقاتی مانند تحریم و رشد قیمت جهانی محصولات کشاورزی و جنگ بین اوکراین و روسیه که رشد قیمتها را در پی داشت دولت هم باید این نرخ حمایتی را افزایش می داد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر کارخانجات روغن دانه های روغنی و کلزا را به قیمت 23 هزار و 500 تومان خریداری می کنند.

مشاور اتاق اصناف کشاورزی تأکیدکرد: دولت و شورای قیمت گذاری بنابر قانون خرید تضمینی باید ما به التفاوت 15 هزار تومانی و 23 هزار تومان را اصلاح کنند و وزارت جهاد کشاورزی نیز در حوزه بیمه محصولات، اقدام نماید.پ

***دولت از تولیدکنندگان دانه های روغنی حمایت کند

توکلی نیک از فعالان صنفی حوزه دانه های روغنی و عضو هیئت مدیره مجمع ملی کشاورزان خبره فلسفه خرید تضمینی را انگیزه بخشی و مشوقی برای تولید و کمک به کشاورزان دانست و گفت: امروزه تمام مناسبات دنیا بر اساس تناسب بین عرضه و تقاضا و قیمت تمام شده انجام می شود.

وی افزود: تولید دانه های روغنی در کنار قیمت تمام شده ای که دارد باید یک ضریب سودی هم برای کشاورزان داشته باشد بنابراین استمرار تولید دانه های روغنی منوط به اقتصادی بودن این کار و اعمال حمایت های دولت از کشاورزان و تولیدکنندگان این حوزه است.

عضو هیئت مدیره مجمع ملی کشاورزان خبره با تأکید بر اینکه سیاست گذاری دولت باید مبنای علمی و تخصصی داشته باشد اظهارکرد: به عنوان مثال دولت یازدهم و دوازدهم قیمت خرید تضمینی گندم را بر پایه قیمت تمام شده مشخص نکرد و همین باعث شد که از 11 میلیون تولید به 5 میلیون تولید برسیم و آسیب آن هم متوجه کشاورزان و کشور شد.

توکلی نیک با تأکید بر ضرورت تناسب بین هزینه تمام شده و قیمت گذاری تضمینی و رعایت آن گفت: وقتی کشاورزان را مسئول امنیت غذایی بدانیم باید معیشت و استعدادها و هزینه های آن ها را حفظ کنیم.

عضو هیئت مدیره مجمع ملی کشاورزان خبره لزوم ارتقای جایگاه بخش خصوصی در این بخش را یادآور شد و اظهار کرد: اگر بخش خصوصی به جایگاه اصلی خودش برسد تولیدکننده هم می تواند تشخیص دهد که کشت چه نوع محصولی به صلاح و متناسب با نیاز کشور است.

توکلی نیک اظهارکرد: ما در حال حاضر چهل کارخانه روغن کشی در کشور داریم که به راحتی می تواند تبدیل به انحصار شود و لذا باید آینده نگری کنیم و این چهل کارخانه با هم هماهنگ شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی