گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

وزیر اسبق بازرگانی: مسئله ی تجارت در حاشیه ی تصمیم گیری های کشور است +صوت

وزیر اسبق بازرگانی اذعان کرد: مسئله ی تجارت علاوه بر نقشی اساسی که در توسعه ی اقتصادی کشور دارد در تقویت امنیت ملی نیز نقشی جدی ایفا می کند اما متاسفانه در کشور ما تجارت در حاشیه قرار گرفته است.

1396/07/23
|
15:37
|

دکتر یحیی آل اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی در گفت و گوی برنامه ی "پرسمان" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بررسی وضعیت تراز تجاری کشورمان با بیان اینکه تجارت یکی از ارکان اساسی توسعه ی اقتصادی کشور است تصریح کرد: اگر در این باره بخواهیم بر اساس واقعیت ها و کاملا بروز صحبت کنیم باید به گزارش های نهاد های بین المللی استناد کرد که براساس این گزارش دلیل رشد و عقب افتادگی اقتصادی کشورها در بروز بودن تجارت و سطح تکنولوژی آنهاست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق خاطر نشان کرد: در خصوص کشورمان باید توجه داشت که مسئله ی تجارت علاوه بر توسعه ی اقتصادی رابطه ی مستقیمی بر ایجاد امنیت ملی خواهد داشت اما متاسفانه در حاشیه قرار گرفته است.

وی از بیکاری و رکود بعنوان مشکلات اقتصادی کشورمان یاد کرد و افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی کشورمان باید گفت در حال حاضر ما با مشکل تقاضا مواجه هستیم یعنی محصولاتی را تولید کرده ایم و در انبار باقی مانده لذا تنها راه رهایی از مشکلاتی نظیر بیکاری و رکود،تقویت مسئله ی تجارت و صادرات است.

فعال و کارشناس اقتصادی،در پاسخ به این سوال که چرا در اصلاح نرخ ارز تعلّل می شود؟ اذعان کرد: مسئله ی ارز در بسیاری از حوزه ها نظیر واردات و صادرات اهمیت دارد اما آنچه که مهم تر از نرخ آن به نظر می رسد موضوع ثبات ارز است که برای تحقق آن فراهم آوردن همه ی زیر ساخت ها لازم و ضروری خواهد بود.

آل اسحاق با تصریح اینکه نظام تدبیر ما در حوزه ی صادرات اشکال دارد بیان داشت: در کشور ما اصل مهمی مثل تجارت را منفی و موجب عدم خود کفایی می دانند در حالی که تقویت تجارت باعث تقویت تعامل و ارتباط ما با جهانیان خواهد بود اما متاسفانه تصور ما از تجارت،صرفا مصرف کننده بودن است.

وزیر اسبق بازرگانی در پایان اظهارات خود تصریح کرد: اگر بتوانیم تجارت را تقویت کرده و به نحوی مدیریت کنیم که موجب به حرکت درآمدن همه ی پتانسیل های داخلی شود قطعا میزان تکنولوژی نیز افزایش خواهد یافت.


برنامه ی "پرسمان" هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی