گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سخایی در گفتگو با رادیو گفت وگو: تنها از 5 درصد قابلیت های کویر استفاده می شود

مشاور مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری گفت: ظرفیت های کویری ایران بسیار گسترده است، اما طبق برآورده ها در حال حاضر از کمتر از 5 درصد قابلیت های کویر استفاده می شود.

1396/08/04
|
13:45
|

مصطفی سخایی مشاور مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت وگو در خصوص ظرفیت اقتصادی بیابان ها گفت: تعاریف مختلفی در مورد بیابان وجود دارد اما مولفه هایی که در این تعاریف مورد توجه است، میزان بارش، میزان پوشش گیاهی و نوع بهره برداری است که می توان جایی را کویر و بیابان اتلاق کرد.

وی افزود: کویر محصول و حالت تشدید شده بیابان است و شدت تخریب اگردر بیابان افرایش یابد در نتیحه کویر بوجود می آید.

سخایی در خصوص بیابان زایی اظهار داشت: بیابان زایی دلایل و عوامل مختلفی دارد که می توان علت انسانی یا طبیعی داشته باشد، در خصوص علل طبیعی می توان به تغییر اقلیم و خشکسالی اشاره کرد که اثرات طبیعت بر سرزمین آن را بوجود می آورد.

مشاور مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری ادامه داد: هر جایی که ازمراتع، دشت های علفزار، زمین های کشاورزی و بویژه از منابع زیرزمینی بهره برداری غیرمنطقی صورت گیرد منجر به خشک شدن و بیابان خواهد شد. چرا که هر چه سطح آب زیرزمینی کاهش پیدا کند دسترسی گیاه به آب کم شده ودر نهایت از بین رفته و محدوده ای آن میل به بیابانی و کویری شدن پیدامی کند که به این پدیده بیابان زایی می گویند.

وی تصریح کرد: فشار بیش از حد متعارف بر منابع در کویر موجب نابودی آن خواهد شد که با همت برخی تشکل ها و رسانه ها اطلاع رسانی در این زمینه انجام می شود که بعنوان نمونه می توان به بحران دریاچه ارومیه اشاره کرد که با آگاه شدن مردم به یک مطالبه عمومی مبدل شد.

سخایی بیان کرد: در خصوص دریاچه ارومیه درصد قابل توجهی از مشکلات بدلیل اقدامات عوامل انسانی بوده که نسبت به شرایط اقلیمی تاثیر بیشتری داشته اند و اگر مدیریت صحیحی در خصوص منابع وجود نداشته باشد لاجرم منجر به بیابان زایی خواهد شد.

مشاور مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری با اشاره به برخی عوامل موثر بر بیابان زایی گفت: نحوه برداشت، افزایش جمعیت ،نوع فعالیت ها و اقدامات ، چرای بیش از حد، نوع دام از عواملی هستند که در گسترش بیابان زایی به عنوان مولفه های تاثیر گذار شناخته می شوند.

سخایی تصریح کرد: از طرفی نبودن فعالیت جایگزین در روستاهای حاشیه کویرمشکل ساز شده و می توان ازاین ظرفیت یک فعالیت مناسب و کم خطر به نام گردشگری ایجاد کرد و اکنون گردشگری در کویر به عنوان یک فعالیت مکمل پیشنهاد، برنامه ریزی شده و درآینده اجرایی خواهد شد.

سخایی با اشاره به برخی ظرفیت های کویری ایران برای گردشگری گفت: گرم ترین نقطه کره زمین و بیشتر طول روز در کویرهای ایران وجود دارد و طبق برآورده ها در حال حاضر ازکمتر از 5 درصد قابلیت های کویر استفاده می شود.

مشاور مدیرکل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری همچنین بیان کرد:در بسیاری ازکشورها کشت پشت بامی دارند و در آنجا گل پرورش می دهند و به خاک نیازمندند که میتوان در این عرصه وارد شد.

وی تاکید کرد: با این نوع فعالیت ها میتوان فشارهای وارده به کویر را به حداقل رساند و با توجه به اینکه دراین خصوص ظرفیت های زیادی وجود دارد که کشورهای دیگرقابلیت رقابت را با ما ندارند میتوان پروژه های انحصاری درسطح کلان را مطرح ساخت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی