صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

خسروجردی گفت: بر اساس آمار در 3 ماهه اول سال 96 نسبت به 3 ماهه اول سال 95، دولت سه برابر بیشتر از بودجه نفتی استفاده کرده که این میزان خرج هزینه های جاری شده و بودجه عمرانی صفر بوده است.

خسروجردی رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی در گفت وگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نفت در بودجه 97 اظهارکرد:در گذشته بودجه کشور بر اساس درآمدهای حاصل از نفت تعریف می شد و بیشترین درآمد بودجه از این منبع بوده بنابراین وابستگی شدیدی به نفت داشته است.

وی افزود: بر اساس آمار در 3 ماهه اول سال 96 نسبت به 3 ماهه اول سال 95، دولت سه برابر بیشتر از بودجه نفتی استفاده کرده که این میزان خرج هزینه های جاری شده و بودجه عمرانی صفر بوده است.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی بیان کرد:زمانی که نفت به فرآورده تبدیل می شود در واقع یک کار صورت گرفته است و دیگر مجبور به خام فروشی نیستم و این امر نیز درآمد مثبتی را برای کشور در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به درستی انجام شود،گفت:اگر بنگاهی تعطیل شود دیگر امکان اخذ مالیات وجود ندارد در حالی که گفته می شود وابستگی به نفت کاهش یابد و به سمت درآمدهای مالیاتی پیش برویم .این سوال پیش می آید که این مالیات از چه کسی باید اخذ شود.

خسروجردی ادامه داد: مورد بعدی مربوط به بحث ربا در بانک هاست که هنوز این معضل حل نشده است و در راستای احیای بنگاه های اقتصادی این امر یکی از مشکلات بر سر راه است.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی افزود: اگر این معضل ها رفع نشود مانند سه ماهه اول سال مجبور به استفاده از بودجه نفتی هستیم در حالی که شعارمان کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

وی گفت:دولت متولی هزینه کرد یک کشور است و بودجه یعنی تامین این هزینه ها برای دولت که مشخص می کند چه میزان هزینه در کدام قسمت باید صرف شود و برای اینکه دولت به طور خود مختار بودجه را خرج نکند ،بودجه را به مجلس تقدیم می کند و از این طریق هزینه کردهای دولت در بخش های مختلف مشخص می شود.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی بیان کرد:عزمی که برای رفع ایراد و اشکال اقتصادی دولت باید در امر بودجه داشته باشد تا کنون مشاهده نشد و همچنین گره کور جلوی پای تولیدکنندگان و بنگاه های اقتصادی توسط دولت برطرف نشده است.

خسروجردی با بیان اینکه اگر ضعف های موجود در بخش های مخنلف کشور به ویژه بنگاه ای اقتصادی حل شود بسیاری از معضلات نیز در کشور از بین خواهد رفت،تاکید کرد:اگر ضعف ها شناسایی نشود لذا نمی توان راه حل خوبی برای آنها ارائه داد مواردی که در حال حاضر مورد بحث در بودجه است هیچ مشکلی را برطرف نمی کند .

مرتبط با این خبر

  • بانکرینگ در کشور باید همراه با خدمات جانبی صورت بگیرد

  • با احیای کارت سوخت افکار را به سمت سهمیه بندی منحرف می کنند!

  • هدف از کارت سوخت، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق است

  • ما باید نفت را به خودمان بفروشیم

  • افزایش فروش نفت،دلار نفتی بیشتری را وارد بودجه می کند

  • عنوان برندسازی بنزین، یک واژه اشتباه است

  • صرفه جویی میلیاردی در جایگاه های سوخت

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

  • 900 هزار کارت هوشمند سوخت در باجه معطله قرار دارد

  • کارت سوخت به تاکسی های اینترنتی تعلق نمی گیرد