گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس اتحادیه صادر كنندگان فرآورده های نفتی: بودجه نفتی فقط صرف هزینه های جاری دولت می شود

خسروجردی گفت: بر اساس آمار در 3 ماهه اول سال 96 نسبت به 3 ماهه اول سال 95، دولت سه برابر بیشتر از بودجه نفتی استفاده کرده که این میزان خرج هزینه های جاری شده و بودجه عمرانی صفر بوده است.

1396/08/26
|
10:29

خسروجردی رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی در گفت وگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نفت در بودجه 97 اظهارکرد:در گذشته بودجه کشور بر اساس درآمدهای حاصل از نفت تعریف می شد و بیشترین درآمد بودجه از این منبع بوده بنابراین وابستگی شدیدی به نفت داشته است.

وی افزود: بر اساس آمار در 3 ماهه اول سال 96 نسبت به 3 ماهه اول سال 95، دولت سه برابر بیشتر از بودجه نفتی استفاده کرده که این میزان خرج هزینه های جاری شده و بودجه عمرانی صفر بوده است.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی بیان کرد:زمانی که نفت به فرآورده تبدیل می شود در واقع یک کار صورت گرفته است و دیگر مجبور به خام فروشی نیستم و این امر نیز درآمد مثبتی را برای کشور در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به درستی انجام شود،گفت:اگر بنگاهی تعطیل شود دیگر امکان اخذ مالیات وجود ندارد در حالی که گفته می شود وابستگی به نفت کاهش یابد و به سمت درآمدهای مالیاتی پیش برویم .این سوال پیش می آید که این مالیات از چه کسی باید اخذ شود.

خسروجردی ادامه داد: مورد بعدی مربوط به بحث ربا در بانک هاست که هنوز این معضل حل نشده است و در راستای احیای بنگاه های اقتصادی این امر یکی از مشکلات بر سر راه است.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی افزود: اگر این معضل ها رفع نشود مانند سه ماهه اول سال مجبور به استفاده از بودجه نفتی هستیم در حالی که شعارمان کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

وی گفت:دولت متولی هزینه کرد یک کشور است و بودجه یعنی تامین این هزینه ها برای دولت که مشخص می کند چه میزان هزینه در کدام قسمت باید صرف شود و برای اینکه دولت به طور خود مختار بودجه را خرج نکند ،بودجه را به مجلس تقدیم می کند و از این طریق هزینه کردهای دولت در بخش های مختلف مشخص می شود.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفتی بیان کرد:عزمی که برای رفع ایراد و اشکال اقتصادی دولت باید در امر بودجه داشته باشد تا کنون مشاهده نشد و همچنین گره کور جلوی پای تولیدکنندگان و بنگاه های اقتصادی توسط دولت برطرف نشده است.

خسروجردی با بیان اینکه اگر ضعف های موجود در بخش های مخنلف کشور به ویژه بنگاه ای اقتصادی حل شود بسیاری از معضلات نیز در کشور از بین خواهد رفت،تاکید کرد:اگر ضعف ها شناسایی نشود لذا نمی توان راه حل خوبی برای آنها ارائه داد مواردی که در حال حاضر مورد بحث در بودجه است هیچ مشکلی را برطرف نمی کند .

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی