گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نایب رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس ؛ مشکلات فضای مجازی مستقیما مربوط به دولتها است

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد : نبود حاکمیت در فضای مجازی به دلیل عدم وجود شبکه ملی اطلاعات و دلالی اینترنت توسط دولت ها سبب بروز مشکلات مختلف در این حوزه شده است.

1396/09/11
|
13:15
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع تلفن همراه با فرهنگ ما چه می کند؟ در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام نصراله پژمان فر ، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس روانه آنتن شد.

حجت الاسلام پژمان فر در آغاز با تاکید براینکه انسان نمی تواند در برابر تکنولوژی مقاومت کند ، بیان کرد : تلفن همراه وارد زندگی مردم شده است و حضور بیش از 40 میلیون کاربر در فضای مجازی نشان دهنده این است که بخش بزرگی از زندگی و خدمات مردم تحت تاثیر این فضا قرار گرفته است.

وی به راهکارهای کشورهای جهان در این مورد اشاره کرد و گفت : حاکمیت این کشورها افراد را در مقابل آسیب هایی که ممکن است از جانب خود و دیگران وارد شود مصون داشته است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اظهار کرد : افراد ممکن است فرهنگ ، اعتقادات ، حیثیت و مال را مورد تعرض قرار دهند.در اینجا حاکمیت همانگونه که در فضای فیزیکی خود را نشان می دهد و امنیت ایجاد می کند ، در فضای مجازی نیز باید این کار را انجام دهد.

حجت الاسلام پژمان فر از نبود حاکمیت در فضای مجازی کشور انتقاد کرد و گفت : در تاکیدات اسناد بالا دستی و شبکه ملی اطلاعات زمینه ساز این موضوع است که هویت افراد در این فضا قابل شناسایی باشد ، به این معنا که مسیر استفاده کاربران در فضای مجازی مانند تمام کشورهای دنیا قابل دسترسی باشد.

وی ادامه داد : خدمات و دسترسی که در این فضا ارائه می شود برای سنین مختلف باید تعریف شده باشد.یعنی اینترنت برای کودکان با نوجوانان و ...متفاوت باشد.این در حالی است که در فضای مجازی ما هیچ گونه دیوار کشی بین اطلاعات وجود ندارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد : جرایم سایبری به حدی زیاد و متنوع شده است که حوزه های اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و اجتماعی را در بر می گیرد.بنابراین راهکار این موضوع ایجاد شبکه ملی اطلاعات است تا حاکمیت برقرار شود.

حجت الاسلام پژمان فر دلایل عدم وجود شبکه ملی ارتباطات را برشمرد و گفت : دولت ها همواره به دنبال منافع خود بوده اند و از فضای مجازی برای دلالی اینترنت بهره می برند.به طوری که گران ترین اینترنت در کشورهای همسایه متعلق به ایران است.

وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی به شدت کوتاهی می کند ، اظهار کرد : جلسات این شورا خیلی دیر به دیر برگزار می شود و با قصه گویی می گذرد و به همین دلیل هنوز موفق به راه اندازه شبکه ملی اطلاعات نشده اند و این به معنای نبود اراده برای حل مشکل است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی