گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح كرد: افزایش به یک باره قیمت 50 درصدی بنزین قابل قبول نیست

قره خانی گفت: اخیرا شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی موضوعی را با عنوان برندینگ مطرح کرده و برای تحقق این امر ابتدا باید پالایشگاه ها را اصلاح کنند.

1396/10/07
|
10:02
|

اسدالله قره خانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص برندینگ عرضه سوخت، نیازها و ضرورت های این امر اظهار کرد: ما هنوز نتوانسته ایم تصمیم منطقی، علمی و ثبات پایدار را در رابطه با توزیع حامل های انرژی در بخش های مختلف اتخاذ کنیم.

وی افزود: زمانی در خصوص توسعه سی ان جی حرکتی انجام شد، اما به دلیل آنکه نتوانستیم مطالبات آنها را برآورده کنیم و همچنین به خاطر نبود زیرساخت های لازم و عدم توانایی تولید خودروهای مناسب شیب اجرای این روند کند شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی موضوعی را با عنوان برندینگ مطرح کرده است که البته فقط به نقطه پایانی این امر توجه شده است.

قره خانی تصریح کرد: در این راستا و برای تحقق این امر ابتدا باید پالایشگاه ها را اصلاح کنند، زیرا ایرادت و مشکلات کار بیشتر مربوط به پالایشگاه ها می شود و آنها هنوز به طرز صحیح به بخش خصوصی واگذار نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر نفت اعلام کرده است که پالایشگاه ها و جایگاه ها به بخش خصوصی واگذار شده است،گفت: این امر رخ نداده و متاسفانه مسیر اجرای قانون اصل 44 به سمت انحرافی رفت به جای اینکه این موارد به افراد دارای صلاحیت فروخته شود این پالایشگاه ها به جای دیون به شرکت هایی که از دولت طلبکار بودند داده شد که در حال حاضر در اداره و مدیریت آنها مشکلات زیادی وجود دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اعتقاد ما نیز بر این است که باید تمام اینها به بخش خصوصی واقعی واگذار شود، زیرا تجربه نشان داده است که هیچ گاه دولت نمی تواند یک متصدی قوی باشد.

قره خانی گفت: در حال حاضر در خصوص حامل های انرژی دولت تبصره 18 را مطرح کرده که با محاسبات در بودجه بنزین باید با قیمت 1500 تومان و گازوئیل با نرخ 400 تومان عرضه شود که این افزایش به یک باره 50 درصدی قابل قبول نیست و موجب واردشدن شوک به اقتصاد می شود.

وی تصریح کرد: روزانه رقمی در حدود 20 یا 25 میلیون متر مکعب گاز مصرف می کنیم در مقایسه با این که ما در برنامه ششم می خواهیم به یک میلیارد مترمکعب برسیم فاصله زیادی وجود دارد، در این راستا بهتر است قیمت سی ان جی را کاهش بدهیم و به دلیل اینکه نمی توانیم گاز را صادر کنیم پس مشوق هایی را برای بخش خصوصی درنظر بگیریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی