گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس سازمان خصوصی سازی مطرح كرد: بنگاهداری نهادهای غیردولتی مخل بخش خصوصی

پوری حسینی گفت: برای سبک سازی دولت همچنان سیاست کاهش تصدی گری را ادامه خواهیم داد و امیدواریم در پایان سال 97 شاهد بنگاهداری توسط بخش خصوصی باشیم.

1396/10/21
|
08:00
|

میرعلی اشرف پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اصل 44 در بودجه 97 و مطالبات بخش خصوصی اظهار کرد: در لایحه بودجه برای درآمدهای سازمان خصوصی سازی رقمی درنظر گرفته شده است که ما مکلف هستیم که در طول سال به تعهد خزانه ای برسیم.

وی افزود: در سال گذشته نزدیک به صد در صد تعهد خزانه ای را انجام دادیم اگر برای سال آینده رقم منظور شده در لایحه بودجه تغییر نکند تلاش می کنیم که تا 90 درصد به هدفمان دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی ادامه داد: با وجود قانون بسیار محکم اصل 44 معمولا نیازی به قانونگذاری در قالب بودجه سنواتی نداریم اما در بعضی مواقع برخی از صندوق ها و طلبکاران دولت احکامی را در بودجه مطرح می کنند که طلبشان به دولت را با بدهی به سازمان خصوصی سازی تسویه بکنند.

پوری حسینی در خصوص کوچک شدن اندازه و ساختار دولت در لایحه بودجه 97 گفت: با توجه به حجم سنگین بودجه شرکت های دولتی که بالای 500 هزار میلیارد تومان است و تمام فروش سازمان در یک سال به 20 هزار میلیارد تمان نمی رسد می توانیم ادعا کنیم که تغییر خاصی در بلوک بندی اقتصادی کشور از نظر خصوصی_دولتی در سال 97 انتظار نمی رود.

وی تصریح کرد: از بنگاه های در لیست واگذاری تا ابتدای سال 96 کمتر از 50 درصد آنها واگذار شده است که امیدواریم امسال اگر فضا مناسب باشد باقی مانده شرکت ها را در سال 97 واگذار کنیم.

پوری حسینی ادامه داد: در آغاز به کار دولت یازدهم حدود 83 درصد بنگاه های کنترلی در لیست واگذار نشده بودند و تنها 17 درصد از آنها در طول اجرای اصل 44 واسپاری شده اند و 35 درصد از آنها در طول دولت یازدهم فروخته شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی بیان کرد: در طول سال های 83 و 84 که بنده رییس سازمان خصوصی سازی بودم مجمع تشخیص مصلحت نظام بر روی تفسیر اصل 44 کارمی کرد که نتایج به مقام معظم رهبری تقدیم شد و سیاست های پنجگانه توسط مقام معظم رهبری در سال 84 ابلاغ شد و حکم به واگذاری شرکت های گروه 2 در سال 85 بعد از حضور بنده ابلاغ شد و در آن زمان سازمان خصوصی سازی اجازه ورود به شرکت های گروه 2(شرکت های صدر اصل 44)را نداشت.

وی اظهار کرد: از ابتدای تشکیل سازمان خصوصی سازی تا نیمه اول سال 92 ارزیابی هایی در خصوص خریداران صورت گرفت که تا سال 84 آمار ضعیف است زیرا فقط شرکت های گروه یک واگذار می شد و از سال 85 به بعد واگذاری ها قوت گرفت و قبل از دولت یازدم 18 درصد از واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی بوده است.

پوری حسینی در خصوص واگذاری های اصل 44 در سال آینده گفت: تلاش می کنیم امسال و سال آینده 48 درصد باقی مانده از واگذاری ها را عملیاتی کنیم و این میزان را به زیر 10درصد برسانیم به موجب اصل 44 باید شرکت های گروه یک سال 89 و گروه دو باید تا سال 93 فروخته می شدند که هنوز تا سال 96 شرکت های گروه دو باقی مانده است.

وی تصریح کرد: در بودجه سال 97 برای خصوصی سازی درآمدی پیش بینی شده است که تلاش خواهیم کرد که این رقم وصول شود البته تمام این رقم نباید از محل فروش سال 97 تامین شود و بخشی اقساط سنوات گذشته است که باید برای حسن وصول آنها تلاش کنیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی بیان کرد: علاوه بر این موارد اصلاح ساختاری که در بودجه 97 به دنبال آن هستند مربوط به کمک به نهادهای غیردولتی و بنگاهداران است زیرا بنگاهداری آنها مخل بخش خصوصی است که با تشویق و تکلیف بتوانند آنها را ترغیب به فروش بنگاه هایشان بکنند.

پوری حسینی در پایان تاکید کرد: برای سبک سازی دولت همچنان سیاست کاهش تصدی گری دولت را ادامه خواهیم داد و امیدواریم دولتی کوچکتر و بنگاهداری توسط بخش خصوصی را در پایان سال 97 شاهد باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی