گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مناقبی مطرح كرد؛ هنوز به یک الگوی اقتصادی ثابت دست نیافته ایم

دبیر مجمع ملی واردات گفت: هنوز به یک الگوی اقتصادی ثابت دست نیافته ایم به همین منظور هدف گذری خاصی نداریم.

1396/12/07
|
09:32

برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع سهم واردات در اقتصاد ایران و با حضور علیرضا مناقبی دبیر مجمع ملی واردات به روی آنتن رفت.

علیرضا مناقبی دبیر مجمع ملی واردات در گفتگوی اقتصادی رادیو گفتگو در این خصوص اظهار کرد: در کشور هنوز به یک الگوی اقتصادی ثابتی دست نیافته ایم چرا که هر روزه مسئله جدیدی در کشور درست می شود به همین منظور هدف گذری خاصی نداریم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اقتصادی ما این است که به منافع قشر خاصی توجه می شود علاوه بر این موضوع، برنامه های میان مدت ما تنها در مرحله نوشتار باقی مانده و به منصه ظهور نمی رسند.

مناقبی با بیان اینکه در جامعه ما خودمحوری در جریان است، گفت: با تغییر دولت ها تغییر نگرش ها و سیاست های اتخاذی را شاهد هستیم و این تغییرات گاهی چنان زیاد است که سبب می شود اقتصاد ما از رویه ثابتی پیروی نکند.

دبیر مجمع ملی واردات در مصاحبه با رادیو گفتگو با اشاره به یکی از معضلات اساسی اقتصادی کشور بیان کرد: تک نرخی شدن ارز کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد کرد اما این روزها خبر از سه نرخی شدن ارز به گوش می رسد که ایین مسئله نگران کننده است.

وی با بیان اینکه ما به هیچ وجه واردات بی رویه نداریم، گفت: واردات زمانی انجام می شود که تولید داخلی پاسخ گوی نیازهای جامعه نباشد و مردم برای بهبود وضع زندگی خود به برخی از کالاها نیاز پیدا می کنند.

مناقبی ادامه داد: درصورتیکه در کشور تولید با کیفیت و قیمت مناسب وجود داشته باشد وارد کننده هیچ گاه اقدام به وادرات نخواهد کرد چراکه در اینصورت بازار از کالاهای با کیفیت اشباع شده و واردات جز زیان، پیآمد دیگری برای او نخواهد داشت.

دبیر مجمع ملی واردات تصریح کرد: در ادوار مختلف دولت ها به علت کمبود و یا وجود نقایصی در تولید داخلی اقدام به واردات برخی از کالاها کرده اند که این امر ایرادی ندارد چرا که در جهت مرتفع ساختن نیازهای مردم بوده است.

وی در پایان با اشاره واردات غیر قانونی در کشور بیان کرد: زمانی که تولید داخلی پاسخ گو نباشد و واردات قانونی به دلیل زمان و ترعفه بالا به تعویق بیفتد، عده ای از این زمان سواستفاده کرده و این روزها شاهد ورود کالای قاچاق به سهم 12.5 میلیارد دلار هستیم که بخش اعظمی از آن شامل مصارف عمومی مردم می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی