صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

دکتر تولایی گفت: بهترین کار برای تقویت حافظه ورزش حافظه است. خواندن شعر و تکرار کردن آن و نیز مطالعه زیاد حافظه را تقویت می کند.

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو به دیدار دکتر سید قوام الدین تولایی جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در ایران رفته و گذری بر زندگی فردی و کاری وی دارد.

دکتر سید قوام الدین تولایی جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات درگفت و گو با برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره حوزه زندگی فردی و کاری خود اظهار داشت: بنده متولد سال 1351 در شهر اراک و از یک خانواده کاملاً فرهنگی هستم.

وی افزود: پدرم اهل خوانسار و مادرم آذری هستند اما در شهر اراک زندگی کردیم. دوران ابتدایی تا انتهای متوسطه را در اراک و تهران گذراندم و در سال 1370 با اخذ دیپلم ریاضی در کنکور پزشکی شرکت کردم و قبول شدم و بعد از آن در دانشگاه جندی شاپور اهواز تحصیل کردم.

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در این برنامه بیان داشت: 10 سال است که جراح مغز و اعصاب هستم. جراحی ستون فقرات از جمله تخصص هایی است که به وابسته به تجهیزات و ابزار روز پزشکی و درمانی است خوشبختانه با وجود تحریم ها ما در این زمینه به روز هستیم و حرکت خود را ادامه می دهیم و در حیطه جراحی عام کسری نسبت به کشورهای پیشرفته نداریم.

دکتر تولایی با اشاره به دوران تحصیل در مقطع دبستان گفت: از زمان تولد تا سن هفت سالگی در محله ارامنه نشین اراک زندگی می کردم. یکی از اتفاقاتی که از این دوران در خاطر بنده باقی مانده زمان بمباران است که اتفاقا در این مقطع تعدادی از همسایگان ما در آن بمباران به شهادت رسیدند.

وی یادآور شد: دوره پزشکی عمومی در دانشگاه اهواز بودم و به دلیل نبود وسایل ارتباطی به جز تفلن دوری از خانواده برایم خیلی سخت گذشت.

وی در رابطه با تاثیر مطالعه بر رشد هوش انسان ها تاکید کرد: هرچه میزان مطالعه بیشتر باشد خروجی کلام و در نهایت هوش انسان بالاتر می رود.

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات تصریح کرد: ما انسان ها می توانیم در جامعه بسیار اثرگذار باشیم و کافی است اراده کنیم.

دکتر تولایی با تصریح بر اینکه نوع تغذیه بر کارکرد حافظه بسیار تاثیرگذار است ابراز داشت: مصرف زیاد نمک موجب افزایش آلزایمر و فراموشی می شود و یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر این بیماری استرس است که می توان آن را قاتل حافظه نامید.

وی در پایان این گفت و گو با اشاره به راهکارهای مقابله با این بیماری عنوان کرد: بهترین کار برای تقویت حافظه ورزش حافظه است. خواندن شعر و تکرار کردن آن و نیز مطالعه زیاد حافظه را تقویت می کند. توصیه می شود افرادی که به سن کهولت نزدیم می شوند ورزش حافظه را فراموش نکنند و حتما انجام دهند.

مرتبط با این خبر

  • مرور زندگی دکتر تقدیری استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی در رادیو گفت و گو

  • ژنتیک توجیحی برای معتاد شدن افراد نیست

  • ایده "مجنون" از یکی از قسمت های برنامه خندوانه شروع شد

  • تغییر روش زندگی سکته های مغزی را کاهش می دهد

  • ام اس قابل کنترل است اما درمان قطعی ندارد / 75 هزار ایرانی مبتلا به ام اس هستند

  • شیوع بیماری های ژنتیکی و غیرعفونی در کودکان ایرانی

  • در حوزه آموزش پزشکی نیازمند توجه بیشتری به ارتباط بین بیمار و پزشک هستیم

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • حضور نخستین زن متخصص مغز و اعصاب درایران در حیات خلوت رادیو گفت و گو