گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نایب رییس اتاق اصناف: ضرورت آماده سازی بسترها برای حصول به خودباوری در تولید

درستی گفت: باید بستری آماده باشد تا تولیدکننده در آن شرایط با استفاده از امکانات بتواند به خودباوری برای تولید و کار آفرینی برسند.

1397/01/21
|
09:00

ابراهیم درستی، نایب رییس اتاق اصناف، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضرورت های خودباوری در عرصه تولید، اظهار کرد: ابتدا در عرصه تولید و تجارت باید ثبات در حوزه های مختلف اقتصادی داشته باشیم که یکی از بخش ها مربوط به تثبیت قیمت دلار در کشور است.

وی افزود: با نوسانات اخیر قیمت دلار، واردکننده، تولید کننده و توزیع کننده به نوعی دچار سردرگمی و بلاتکلیفی هستند، لذا دولت باید مداختلاتش را در حوزه تجارت کمتر کند و تنها با برنامه ریزی و آماده سازی زیرساخت ها به بخش خصوصی در پیشبرد اهداف اقتصادی کمک کند.

درستی بیان کرد: در شرایط اخیر و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری اگر خواهان رونق واقعی در بخش تولید هستیم باید برنامه ریزی درستی در این خصوص داشته باشیم به عنوان مثال تنفس مالیاتی به تولیدکنندگان داده شود و در خصوص بهره های بانکی برای ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان نیز روش مناسبی را اتخاذ کنیم.

نایب رییس اتاق اصناف افزود: در کشورهای همسایه بهره وام بانکی برای تولیدکنندگان از یک تا سه درصد است و در کنار آن نیز بیمه کالا برای صادرات به دیگر کشورها نیز توسط سیستم بانکی تقبل می شود.

درستی توضیح داد: باید بستری آماده باشد تا تولیدکننده در آن شرایط با استفاده از امکانات بتواند به خودباوری برای تولید و کار آفرینی برسند. در مرحله بعد نیز مصرف کننده نیز برای استفاده از یک کالا به دنبال کیفیت، قیمت، نوآوری و خدمات پس از فروش است که با فراهم آمدن این چهار ویژگی مشتری نیز به باور استفاده از تولید داخلی خواهد رسید.

وی تاکید کرد: ما در صنایع مختلف از قبیل لوازم خانگی خرد مانند چینی و بلورجات، کیف و کفش چرم، پوشاک و بسیاری از صنایع دیگر قابلیت های زیادی داریم، اما متاسفانه زیرساخت ها وامکانات لازم برای استفاده از توانمندی ها را نداریم که این امر نیز می تواند عاملی مخرب در راستای خودباوری باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی