گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت علمی دانشگاه مطرح كرد: تولید محصول متناسب با نیاز مشتری گام اول در حوزه خودباوری

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: باید در حوزه دانش محصولی تولید کنیم که بر اساس مشخصه و نیاز جامعه باشد و این امر گام اول در حوزه خودباوری و کارآفرینی محسوب می شود.

1397/01/21
|
09:19

احمد قاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضرورت های خودباوری در عرصه تولید، اظهار کرد: اساس بحث خودباوری مربوط به توانمندی افراد و آموزش هایی است که از دوران کودکی آغاز می شود که بتواند به سمت تولید، اشتغال و کارآفرینی حرکت کند.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب ما برنامه ای برای آموزش کودکان و نوجوانان در حوزه خودباوری و رشد آن به سمت تولید نداشته ایم، گفت: نیروی توانمند می تواند در بستر تولید محصولی را تولید کند که در بازار به راحتی قابل عرضه باشد.

قاسمی با اشاره به اینکه از دیدگاه کارآفرینی خودباوری یعنی توانمند بودن، ادامه داد: توانمندی در بخش تولید به این معناست که در حوزه دانشی محصولی( کالا، خدمات و ایده) تولید کنیم که بر اساس مشخصه و نیاز جامعه باشد که این امر گام اول در حوزه خودباوری در کارآفرینی محسوب می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: مفهوم بعدی در حوزه خودباوری در بخش اشتغال و بازار مربوط به قیمت تمام شده است و باید تولیدکننده در این حوزه به قدری توانمند باشد که کالایی با قیمت تمام شده پایین و کیفیت بالا همراه با نوآوری تولید کند که در حال حاضر عموم تولیدکنندگان ما این مختصات را نداشته و محصول را بر اساس نیاز بازار تولید نمی کنند.

وی توضیح داد: قیمت در استاندارد جهانی باید سال به سال کاهش پیدا کند، این در حالی است که در ایران هرگز این اتفاق رخ نمی دهد، این امر یک شاخص است واگر به وقوع نپیوندد به این معناست که حقوق مصرف کننده در این خصوص رعایت نشده است.

قاسمی با بیان اینکه به اعتقاد بنده نخبگان تولید در بستر بازار هستند، تصریح کرد: با بررسی های مختلف مشاهده کرده ایم که بسیاری از مدیران و تولیدکنندگان دانشی در خصوص نیاز بازار به محصول ندارند و محصولی تولیدی سنخیتی با نیاز مشتری ندارد اگرچه در بازار سهم دارند اما در رقابت نمی توانند به طور صحیح عمل کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: یکی از مشکلات تولید در کشور ما مربوط به عدم تحلیل نیاز می شود که این موضوع در بحث توانمندی باید به افراد جامعه و کسانی که می خواهند وارد فعالیت های تولید و صنعتی شوند آموزش داده شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی