گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اختراعی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: ارز ارزان بلای جان تولیدات داخلی شده است

رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، شیمیایی گفت: اگر حمایت از تولید داخلی به عنوان یک قانون و فرهنگ ملی در کشور ما فراگیر شود شرایط و بستر توسعه اقتصادی فراهم می شود.

1397/01/22
|
10:37

فرامرز اختراعی رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضرورت و الزامات حمایت از تولید داخلی، اظهار کرد: اتکا به توان و تولید ملی در زمینه های مختلف موجب گسترش رفاه مردم، ایجاد اشتغال، ذخیره سازی منابع کشور و امکان توسعه برای نسل های بعدی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران از آزادترین بازارها برای ورود اجناس خارجی است، افزود: سال هاست شاهد تکرار مقوله اقتصاد مقاومتی هستیم که محور حمایت از تولید داخلی را پوشش می دهد، اما متاسفانه شاهد همراهی دولت ها در این زمینه نبوده ایم.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، شیمیایی گفت: به دلیل وجود نوسانات در سیاست های عمومی کشور و عدم هم باوری در مسئولان، افراد گرایشی به کارهای تولید ندارند و ترجیح می دهند بیشتر در حوزه فعالیت های زودبازده تجاری یا خدماتی سرمایه گذاری کنند، علی رغم اینکه فعالیت های تولیدی بسیار ریشه ای است و موجبات گسترش اشتغال و رشد اقتصادی را فراهم می کند.
اختراعی بیان کرد: اگر حمایت از تولید داخلی به عنوان یک قانون و فرهنگ ملی در کشور ما فراگیر شود شرایط و بستر توسعه اقتصادی فراهم می شود.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، شیمیایی توضیح داد: ما در دوره قبل از انقلاب کشور غیرصنعتی بودیم تولیدات قبل از انقلاب در واقع شبه تولید بود، اما موقعیت اقتصادی پایدارتری داشتیم.

وی ادامه داد: دوران تحریم کمک کرد که کشور ما به سمت فعال کردن تولیدات داخلی پیش برود و به مرحله ای از صنعتی شدن رسیدیم، اما به طور کلی در این عرصه وارد نشده ایم و صنعت ما کامل نشده و نیازمند تکمیل کردن مراحل صنعتی شدن برای حمایت از تولید داخلی هستیم.

اختراعی تصریح کرد: مسئولان برنامه ریزی در واردات منافع دارند و همه این امر موجب افزایش واردات به داخل و مانعی برای رشد و توسعه صنعت و تولید در کشور شده است.

وی بیان کرد: مسائل ارزی، تعرفه گمرکی، نرخ سود بانکی و تورم در یک محور بر هم تاثیرگذار هستند و همین امر نیز موانعی برای تولید ایجاد کرده است و به دلیل ارزان بودن ارز در کشور واردات کالای خارجی به تولید برتری دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی