گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

فتحی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: تراز تجاری کشور به شدت به سمت واردات گرایش دارد

عضو هییت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران گفت: ثبت سفارش بیش از 20 میلیارد دلاری در کشور بیانگراین است که تراز تجاری ما به شدت به سمت واردات گرایش دارد.

1397/03/23
|
11:30

مجتبی فتحی، عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص انحراف تراز بازرگانی به سمت تولید غیر ایرانی، اظهار کرد: سیاست های ارزی که دولت در دوماه اخیر اتخاد کرده دو بازار متفاوت را برای ارز ایجاد کرده است یک قیمت 6700 تومان و یک قیمت 4200 تومان که این تفاوت چشمگیر موجب می شود که تولید داخل توان رقابت را از دست بدهد.

وی افزود: بر اساس آمارهای اعلام شده ثبت سفارش در دو ماهه اول سال در کشور به بیش از 20 میلیارد دلار رسید و این امر بیانگر این است که تراز تجاری ما به شدت به سمت واردات گرایش دارد.

فتحی گفت: آمار نشان می دهد که 57 درصد از واردات ما کالاهای واسطه ای است با این شرایط باید کالای تولید داخلی با کالای وارداتی در قیمت تمام شده رقابت پذیر باشند که در حال حاضر این گونه نیست.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران بیان کرد: متاسفانه سیاست های موقتی در کشور اتخاذ می شود بدون که درنظر گرفته شود چه تبعاتی را برای تولید به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت 40 درصدی در جزیی تا کلی ترین کالاها در سه ماهه اول سال موجب شده که تولیدکنندگان توان رقابت را از دست بدهند، توضیح داد: زمانی که تولیدکننده کالای واسطه ای را با دلار 6700 تومانی خریداری می کند قطعا این امر در چرخه تولید و افزایش قیمت ها به شدت اثرگذار است.

فتحی تصریح کرد: در بخش صادرات ماشین آلات معدنی در سال 92 و 93 بخش نامه ای صادر شد که بر اساس آن می بایست نرخ کیلو در صادرات مشخص می شد که در بخش ماشین آلات صنعتی عدد صادرات به شدت افزایش یافت اما این آمار صحت نداشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران تاکید کرد: دولت برای بخش خصوصی تصمیم می گیرد و برای آنها ایجاد محدودیت می کند و سیاست های آن در سال های گذشته در خصوص تراز بازرگانی به نفع تولید نبوده است.

وی گفت: در حال حاضر تولید داخل برای صادرات رقابت پذیر نیست و در 210 رقمی که در تعرفه ترجیحی با ترکیه توافق شده در خصوص این کالاها با بخش خصوص مشورتی صورت نگرفته است و با آمدن و رفتن دولت های مختلف پاسخگویی برای این مسائل وجود ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی