گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران: عربستان توان افزایش تولید نفت را ندارد

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: اوپک اعلام کرده در شرایط اضطراری توان افزایش تولید کشورها حدودا 700 تا 800 هزار بشکه بیشتر نیست. بنابراین اگر عربستان خواستار افزایش تولید تا سقف یک میلیون بشکه باشد، عملا نمی تواند.

1397/04/11
|
13:02

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع در خواست ترامپ از بن سلمان برای افزایش تولید نفت و سکوت عربستان و با حضور دکتر رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران روانه آنتن شد.

رضا پدیدار با اشاره به اینکه اوپک بعد از اجلاس مجمع جهانی انرژی موسوم به اجلاس یکصد و هفتادم که چهار سال پیش در الجزایر برگزار شد و اوپک شد به بلوغ رسید، گفت: در اجلاس یکصد و هفتاد و یکم و یکصد و هفتاد و دوم، طرح فریز نفتی را مطرح کردند که در اجلاس یکصد و هفتاد و دوم و یکصد و هفتاد و سوم عملیاتی شد و چندی پیش هم اجلاس یکصد و هفتاد و چهارم برگزار شد و مجددا مصوبات و طرح های خودشان را مورد تاکید قرار دادند.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات اوپک با اجماع صورت می پذیرد، تصریح کرد: یعنی حتی اگر یک نفر هم مخالف باشد این تصمیمات انجام نمی شود.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بعید است عربستان از اوپک اخراج شود، اظهار داشت: اگر قرار بود عربستان خارج شود، نمی توانستند به دلیل عدم اجماع دبیر کل اوپک را انتخاب کنند و در هم ریختگی را در اوپک داشتیم که عملا نه سقف تولید رعایت می شد و نه به سهمیه ها توجهی می شد و اوپک جایگاهی که باید در اقتصاد انرژی دنیا برای خودش حفظ می کرد، از دست داده بود اما از اجلاس مجمع جهانی انرژی در الجزایر به بعد و تا به امروز که نشست های مختلف را داشته ایم همگی به این اتفاق رسیدند.

وی افزود: حتی به علت پایبندی اعضای اوپک به اجرای مصوبات، برای اولین بار در تاریخ اوپک بجای 100 درصد، 150 درصد رعایت شده است و این اتفاق کمی نیست که عربستان بخواهد به راحتی از اوپک بیرون بیاید و یا تحت تاثیر فشارهای سیاسی قرار بگیرد مگر یک اتفاق خارق العاده صورت بگیرد.

پدیدار تاکید کرد: قاعدتا بر اساس گفتگو ها و مذاکراتی که در هفتمین اجلاس بین المللی که قبل از اجلاس یکصد و هفتاد و چهارم در وین به طول انجامید، اگر به ریز مذاکرات توجه کنید با صراحت آمده که همه 14 کشور اوپک و 11 کشور غیر اوپکی گفته اند که ما سقف اوپک را رعایت می کنیم. تصورم نمی کنم عربستان از اوپک خارج شود مگر اینکه اتفاق غیر معقولی بیافتد که عملا پذیرفته نیست.

وی با اظهار بر اینکه حتی اگر عربستان بخواهد، توان افزایش تولید نفت را ندارد، تصریح کرد: ظرفیت و توانمندی شرکت های عضو اوپک برای افزایش ظرفیت بر اساس آخرین مطالعاتی که خود اوپک اعلام کرده، مطرح شده که در شرایط اضطراری اگر کشورهایی که توان افزایش تولید را دارند، بخواهند انجام دهند حدود 700 تا 800 هزار بشکه بیشتر نیست تا بخواهند این کار را انجام دهند. بنابراین حتی اگر عربستان بخواهد این میزان ظرفیت تولید را تا سقف یک میلیون بشکه به پیشنهاد آمریکایی ها افزایش دهد، عملا نمی تواند یعنی توان تولیدش را ندارد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با ابراز تاسف از ورود سیاست به اقتصاد انرژی گفت: متاسفانه در 10 ساله اخیر با ورود سیاست به اقتصاد انرژی بخشی از مکانیسم های رفتاری که اعضای اوپک در تعیین سهمیه های خودشان، حفظ اقتصاد کشور بر اساس اقتصاد اوپک ریخته بودند، آن ها را در هم ریخت اما در مصوبات انرژی در مجمع جهانی و اصل یکصد و هفتادم، اوپک یک روح و جان تازه به خودش گرفت و بر اساس آن مکانیسم که در اجلاس های بعدی هم حرکت کرد توانست سقف خودش را رعایت کند و این کار باعث افزایش قیمت نفت شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی