صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس مرکز تجارت جهانی گفت: از پیمان های پولی دو جانبه تنها به عنوان یک مسکن می توان استفاده کرد، اما نمی تواند پاسخگوی حجم واردات و صادرات کشور ما باشد.

محمدرضا سبزعلیپور، رئیس مرکز تجارت جهانی، در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو در خصوص پیمان های پولی دوجانبه و حذف مبادلات دلاری، اظهار کرد: در حوزه واردات، گشایش اعتبار و مباحث پولی و بانکی یکی از اولویت های فعالان اقتصادی است که باید بتوانیم در راستای اعطای تسهیلات و تسهیل امور مسیر را برای آنها هموار کنیم.

وی افزود: اگر بخواهیم به صورت اصولی واردات انجام دهیم حتما باید از طریق اسناد و گشایش اعتبار وزارت صنعت، بانک عامل و بانک مرکزی باشد که در اینجا دلار نقش اصلی را ایفا می کند، زیرا بسیاری از فعالان اقتصادی کشورهای مختلف از طریق این ارز مبادلات خود را انجام می دهند.

رئیس مرکز تجارت جهانی ادامه داد: اما این موضوع در حوزه صادرات متفاوت است و ما تعیین کننده نوع گشایش اعتبار هستیم و پس از آن نیز ارزهای حاصل از صادرات به حساب بانک مرکزی واریز می شود که متاسفانه در زمینه صادرات بسیار ضعیف تر از واردات هستیم.

سبزعلیپور با بیان اینکه پیمان های دو جانبه یک راهکار اساسی نیست که کشور تنها بتواند از این طریق مبادلات تجاری را انجام دهد، گفت: از این پیمان ها صرفا به عنوان یک مسکن می توان استفاده کرد و نمی تواند پاسخگوی حجم واردات و صادرات کشور ما باشد.

وی توضیح داد: متاسفانه نوع عملکرد در این زمینه نیز مناسب نبوده است و در گذشته این پیمان با کشور ترکیه انجام شد که تجار و فعالان اقتصادی کشور با مشکل مواجه شدند، لذا در این راستا باید شیوه اجرا و استفاده از افراد کارآمد در دستور کار دولت قرار بگیرد.

رئیس مرکز تجارت جهانی تصریح کرد: ما به صورت یک طرفه در دنیا واردات و صادرات انجام نمی دهیم؛ با توجه به اینکه ما بیشتر واردکننده هستیم و طرف ما تعیین کننده گشایش اعتبار است و در همه کشورها مبادلات با دلار صورت می گیرد پس نمی توان به سادگی دلار را از مبادلات حذف کنیم.

سبزعلیپور بیان کرد: در شرایط کنونی نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه و راهگشا هستیم و با توجه به اینکه صادرات نفت ما نیز محدود خواهد شد و از طرفی هم به ارز نیاز داریم لذا باید از طریق صادرات غیرنفتی ارز موردنیاز کشور را تامین کنیم.

مرتبط با این خبر

  • مجلس نرخ خرید تضمینی گندم را قبول ندارد

  • افزایش 100درصدی هزینه کشاورزان

  • دولت سال آینده در قیمت بنزین تجدیدنظر خواهد کرد

  • اقتصاد انرژی در سال آینده مسئله ای حیاتی است

  • 45 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در شش ماه اول سال

  • تحقق بودجه سال آینده با تردید همراه است

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • دولت سیستم بانکی درستی را برای بازگشت ارز طراحی کند

  • تعهدات ارزی موجود باری بر دوش صادرکنندگان است

  • بازگشت ارز حاصل از صادرات به نفع تولیدکنندگان است