صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

علی شعار با بیان اینکه حاشیه نشینی عامل بسیاری از معضلات اجتماعی به ویژه اعتیاد در کلانشهرها است گفت: محرومیت، بیکاری و کمبود امکانات بهداشتی و خدمات شهری به شدت در مناطق حاشیه نشین به چشم می خورد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " رادیو گفت و گو با موضوع اهداف سیاسی پشت پرده قاچاق مواد مخدر و دسترسی آسان به این مواد و فقر و حاشیه نشینی و با حضور دکتر فرشید علی شعار مدیر و سخنگوی کمیته پژوهشی کانون درمانگران اعتیاد کشور به روی آنتن رفت.

مدیر کمیته پژوهشی کانون درمانگران اعتیاد کشور با اشاره به تعریفی از معضل حاشیه نشینی اظهار کرد: حاشیه نشینی معمولا به مناطق مسکونی اطلاق می شود که در حاشیه شهرها به وجود آمده اند و با شیوه رایج زندگی در شهر و روستا متفاوت است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی عامل بسیاری از معضلات اجتماعی به ویژه اعتیاد در کلانشهرها است افزود: محرومیت، بیکاری و عدم دسترسی به سیستم های آگاهی بخش و کمبود امکانات بهداشتی و خدمات شهری به شدت در مناطق حاشیه نشین به چشم می خورد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: احساس عدم امنیت مالی، افسردگی و اضطراب در افراد حاشین نشین از جمله عوامل اعتیاد آنها به مواد مخدر است و سطح بهداشت و درآمد پائین آنها باعث می شود خرید و فروش مواد مخدر به عنوان یک شغل برای آنها محسوب شود.

دکتر علی شعار یادآور شد: سوء مصرف مواد مخدر به عنوان یک مسکّن دوم برای این افراد است چراکه با این همه مشکلات برای تسکین دردهای خود به استفاده از مواد مخدر روی می آورند.

سخنگوی کمیته پژوهشی کانون درمانگران اعتیاد کشور مطرح کرد: کانون کشوری درمانگران اعتیاد، مراکز تخصصی درمان اعتیاد در کشور است و ما بزرگترین درمان اعتیاد را در دنیا داریم.

وی اضافه کرد: 7300 مرکز تخصصی با حدود 40 هزار پرسنل تخصصی و 12 هزار پزشک درمانگر در حال درمان 1 میلیون بیمار هستند.

این مقام مسئول گفت: این مراکز که مبلغی از هیچ ارگانی دریافت نمی کنند با هزینه خود فعالیت دارند و حمایتی هم از این مراکز درمانی صورت نمی گیرد.

وی افزود: کانون درمانگران کشوری در سال 1396 با ارائه طرح " جنت" برنامه های پیشگیری را برای محلات و مراکز آموزشی اجرا کرد.

مدیر کمیته پژوهشی کانون درمانگران اعتیاد کشور خاطرنشان کرد: درمان رایگان افراد بی بضاعت، ارائه خدمات پزشکی به مناطق حاشیه نشین از جمله برنامه های ما بود که به دلیل عدم حمایت و حتی کند کردن فعالیت ما توسط برخی ارگان ها دچار مشکلاتی شدیم.

علی شعار در خاتمه با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر همواره حامی کانون درمانگران کشوری بوده، تاکید کرد: ما باید روی عملکردهای مختل شده اجتماعی فرد معتاد کار کنیم تا این فرد کار و تعامل اجتماعی خود را از سر گیرد و در این مورد نیاز به حمایت جدی داریم.

مرتبط با این خبر

  • حاشیه نشینان قربانی سوء مدیریت و عدم توازن امکانات شده اند

  • پروژه های اجتماعی و اقتصادی همواره باعث جذب اعتماد مردم می شود

  • توسعه اجتماعی و بهبود اشتغال در مناطق حاشیه نشین تهران

  • آسیب های اجتماعی به ما تحمیل نشده، بلکه مسئولان آن را ایجاد کرده اند

  • تراکم بالای جمعیتی و مقاوم نبودن مسکن و مسایل بهداشتی بر مشکلات حاشیه شهرها دامن می زند

  • مشکلات فرهنگی و اجتماعی گریبانگیر مناطق حاشینه نشین شده است

  • سالانه باید استانداردسازی و ارتقای کیفیت خدمات 270 محله حاشیه نشین عملیاتی شود

  • تشکیل ستادهای نرم افزاری در حوزه ی حاشیه نشینی یک اقدام موثر بود

  • جمعیت حاشیه نشین کشور باید به رسمیت شناخته شوند

  • سامان دهی سکونت گاه های غیر رسمی نیازمند سیاست مدون است