صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

اسفنانی گفت: احتکار دلایل متعددی دارد اما مهم ترین عامل، نگرانی ارائه دهندگان کالا و خدمات از بابت افت سرمایه خود به خاطر افزایش قیمت ارز است.

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو با موضوع احتکار و آسیب جدی به نظام توزیع و در ارتباط تلفنی با محمدعلی اسفنانی مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران روانه آنتن شد.

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به دلایل احتکار در شرایط فعلی کشور اظهار کرد: احتکار دلایل متعددی دارد اما مهم ترین عامل، نگرانی ارائه دهندگان کالا و خدمات از بابت افت سرمایه خود با افزایش قیمت ارز است.

وی با بیان این مطلب افزود: ممکن است این افراد قصد احتکار نداشته باشند اما به دلیل نگرانی به خاطر از دست دادن سرمایه خود دست به این کار بزنند. بخشی از احتکار آن هم که با سوء نیت همراه است به منفعت طلبی مازاد بر متعارف عده ای بر می گردد و قانون این کار را جرم تلقی می کند.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران احتکار را متاثر از فضاهای ایجاد شده در جامعه دانست و افزود: عدم نظارت بر توزیع کالا نمی تواند عامل موثر و قوی در به وجود آمدن احتکار در کشور باشد.

اسفنانی در ادامه برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو مطرح کرد: سازمان تعزیرات به عنوان یک سازمان شبه قضائی در صورت بروز تخلفات ورود و رسیدگی می کند. اما به دلیل اینکه این سازمان می تواند در همه زمینه ها ورود کند در شرایط خاص و بحرانی نقش پررنگ تری خواهد داشت.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران اظهار داشت: اداره گمرک از طریق سامانه های انبار بر واردات کالا نظارت می کند اما تمام کالاهایی که مورد احتکار واقع می شوند در انبارهای مورد رصد اداره گمرک و سازمان صمت نیستند.بلکه احتکارهای جزئی و در مراکز مختلف نیز انجام می شود.

این مقام مسئول مطرح کرد: قانون در رابطه با گران فروشی و احتکار، صراحتا اعلام کرده که باید با متخلف برخورد شود و کاری به شخص و مسئولیت او نداریم و اگر تخلف از سوی دستگاه های مسئول رده بالا باشد مجلس و سازمان بازرسی کل کشور ورود می کند.

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: نحوه برخورد سازمان تعزیرات با محتکر مانند تیغ دولبه و بسیار ظریف است. هم باید برخورد قاطع و تنبیهی صورت بگیرد و هم اینکه به گونه ای نباشد که فرد نتواند در عرصه تجارت کشور حضور یابد.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران در پایان برنامه گفت و گوی اقتصادی ابراز داشت: با وجود اینکه شرایط کشور ما شرایط ویژه ای است اما می توانیم در پیشگیری از احتکار موفق تر عمل کنیم.

مرتبط با این خبر

  • احتکار از اثرات مخرب دلالی است

  • مغازه دار ما نه احتکار کننده است و نه می تواند گران بفروشد

  • احتکار در شرایط کنونی کمک به دشمن است +صوت

  • شیرازه اقتصادی کشور از هم پاشیده است

  • پای احتکار در میان نیست

  • دپوی 38 کالای اعلام شده توسط وزارت صمت، مصداق احتکار است

  • مبارزه با مفاسد اقتصادی، ترمز برهم زنندگان نظم بازار است

  • آذربایجان شرقی؛ پیشتاز مبارزه با احتکار

  • 30درصد گزارش واصله به اتاق مردمی است/ برای نظارت کمبود نیروی انسانی داریم

  • کشف 7میلیارد تومان داروی کمیاب توسط نیروهای امنیتی