صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا گفت: تا زمانی که معضل اقتصادی کشور حل نشود قاچاق فرآورده های نفتی ادامه خواهد یافت.

مهدی قدمی، رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص قاچاق سوخت و تدابیر جلوگیری از آن، اظهار کرد: از اواخر سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت سوخت و به صرفه بودن قیمت آن نسبت به سایر کشورها با افزایش قاچاق سوخت مواجه شدیم.

وی افزود: با مشارکت دستگاه های متولی در سراسرکشور به ویژه استان های مرزی و ساحلی که معمولا در این ایام با قاچاق سوخت روبرو می شوند اقدامات و طرح هایی را شروع کردیم که منجر به افزایش 250 درصدی کشفیات در 6 ماهه اول سال نسبت به همین دوره در سال گذشته شد.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا ادامه داد: تا زمانی که مشکلات کشور به ویژه معضل اقتصادی حل نشود قاچاق فرآورده های نفتی و امثالهم همچنان ادامه خواهد یافت.

قدمی بیان کرد: اقدامات انتظامی باید آخرین مرحله مبارزه با قاچاق باشد، اما متاسفانه در بعضی موارد دستگاه های مسئول در مبارزه با قاچاق آنچنان که باید به وظایف قانونیشان عمل نمی کنند، لذا ما چالش مواجه می شویم.

وی توضیح داد: ما به صورت مکرر به دستگاه های مسئول در مبارزه با قاچاق اعلام کردیم که نباید اجازه دهند کالاهایی که زمینه قاچاق و خروج از کشور را دارند به استان های مرزی کشور ورود پیدا کنند، بنابراین باید از استان های مبدا کنترل و نظارت ها افزایش بیابد تا کمترین چالش را در استان های مرزی داشته باشیم.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا در پاسخ به این سوال که کشفیات تا چه میزان اثر بازدارندگی و کاهش قاچاق دارد، تصریح کرد: هر گروه و شبکه یا فردی که در رابطه با قاچاق دستگیر می شود از این چرخه خارج می شوند اگرچه مدت این خروج محدود باشد اما به کاهش قاچاق منجر خواهد شد.

قدمی با اشاره به اینکه ما در داخل کشور در خصوص قوانین نیز خلا داریم، گفت: زمانی که در استان های عقبه کالایی را توقیف می کنیم معمولا شامل قوانین قاچاق نمی شود و شامل عرضه خارج از شبکه شده و آنچنان که باید برخورد با این موارد صورت نمی گیرد.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا تاکید کرد: باید در منشا تهیه فرآورده های نفتی کنترل بیشتری انجام شود و با افراد متخلف برخوردهای نظارتی صورت بگیرد، ما در جلسات اصلاح قانون نیزبه دنبال برخی اصلاحیه ها در قانون مبارزه با قاچاق کالا هستیم تا قوانین بازدارندگی لازم را در شرایط فعلی داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • دستگاه هایی که همراهی نکنند، به قوه قضاییه معرفی می شوند

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • بخش عمده ای از قاچاق از طریق مبادی رسمی است +صوت

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • ته مانده حراج های خارجی برتن مارک پوشان ایرانی

  • فقط 70برند خارجی پوشاک در کشور مجوز فروش دارند +صوت

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید

  • تشکیل 2هزار پرونده پوشاک قاچاق ظرف دو هفته