صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا گفت: تا زمانی که معضل اقتصادی کشور حل نشود قاچاق فرآورده های نفتی ادامه خواهد یافت.

مهدی قدمی، رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص قاچاق سوخت و تدابیر جلوگیری از آن، اظهار کرد: از اواخر سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت سوخت و به صرفه بودن قیمت آن نسبت به سایر کشورها با افزایش قاچاق سوخت مواجه شدیم.

وی افزود: با مشارکت دستگاه های متولی در سراسرکشور به ویژه استان های مرزی و ساحلی که معمولا در این ایام با قاچاق سوخت روبرو می شوند اقدامات و طرح هایی را شروع کردیم که منجر به افزایش 250 درصدی کشفیات در 6 ماهه اول سال نسبت به همین دوره در سال گذشته شد.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا ادامه داد: تا زمانی که مشکلات کشور به ویژه معضل اقتصادی حل نشود قاچاق فرآورده های نفتی و امثالهم همچنان ادامه خواهد یافت.

قدمی بیان کرد: اقدامات انتظامی باید آخرین مرحله مبارزه با قاچاق باشد، اما متاسفانه در بعضی موارد دستگاه های مسئول در مبارزه با قاچاق آنچنان که باید به وظایف قانونیشان عمل نمی کنند، لذا ما چالش مواجه می شویم.

وی توضیح داد: ما به صورت مکرر به دستگاه های مسئول در مبارزه با قاچاق اعلام کردیم که نباید اجازه دهند کالاهایی که زمینه قاچاق و خروج از کشور را دارند به استان های مرزی کشور ورود پیدا کنند، بنابراین باید از استان های مبدا کنترل و نظارت ها افزایش بیابد تا کمترین چالش را در استان های مرزی داشته باشیم.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا در پاسخ به این سوال که کشفیات تا چه میزان اثر بازدارندگی و کاهش قاچاق دارد، تصریح کرد: هر گروه و شبکه یا فردی که در رابطه با قاچاق دستگیر می شود از این چرخه خارج می شوند اگرچه مدت این خروج محدود باشد اما به کاهش قاچاق منجر خواهد شد.

قدمی با اشاره به اینکه ما در داخل کشور در خصوص قوانین نیز خلا داریم، گفت: زمانی که در استان های عقبه کالایی را توقیف می کنیم معمولا شامل قوانین قاچاق نمی شود و شامل عرضه خارج از شبکه شده و آنچنان که باید برخورد با این موارد صورت نمی گیرد.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا تاکید کرد: باید در منشا تهیه فرآورده های نفتی کنترل بیشتری انجام شود و با افراد متخلف برخوردهای نظارتی صورت بگیرد، ما در جلسات اصلاح قانون نیزبه دنبال برخی اصلاحیه ها در قانون مبارزه با قاچاق کالا هستیم تا قوانین بازدارندگی لازم را در شرایط فعلی داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • وام پاسخگوی نیاز متقاضیان خرید مسکن نیست

  • صنعت غذایی ما پتانسیل حرکت کنار صنعت نفت را دارد

  • عمده تحولات مسکن ناشی از تغییرات در حوزه اقتصاد کلان است

  • بازار ساخت و ساز مسکن در شرایط رکود بسر می برد

  • افزایش عرضه قیمت مسکن را کنترل نمی کند

  • اصناف نقشی در قیمت گذاری و تنظیم بازار ندارد

  • بدهی های بانکی عامل اصلی شکست بنگاه های کوچک و متوسط است

  • پیشرفت فناوری و بازارسازی صنایع کوچک را رقابت پذیر می کند

  • نقش اصناف در تولید، اشتغال و چرخه اقتصادی کشور

  • تامین نقدینگی؛ اصلی ترین نیاز واحدهای کوچک و متوسط