گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك درمانگر اعتیاد گفت: معتادان برای درمان به بیش از 6 ماه نیاز دارند

دکتر داریوش تقی زاده اظهار داشت:بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر هر معتاد متجاهر در کشور حداکثر تا 6 ماه می تواند تحت درمان بستری باشد، در حالی که بسیاری بیماران برای بهبودی به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

1397/08/09
|
08:30
|

برنامه هاشور با موضوع معتادان متجاهر، با حضور دکتر داریوش تقی زاده(کارشناس و درمانگر اعتیاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر داریوش تقی زاده با اشاره به این که تجاهر شاخص معینی ندارد، گفت: نیروی انتظامی برای دستگیری معتادان متجاهر شاخص دقیق و کارشناسی شده ندارد.

وی افزود: بسیاری از افراد معتادی را متجاهر می دانند که در ملا عام به مصرف مواد بپردازد و دیگران را به این کار تشویق کند، در حالی که یک معتاد می تواند در خانه خود با تهدید اعضای خانواده متجاهر بودن خود را نمایان کند.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به رشد مواد مخدر و محرک جدید در بازار، اظهار داشت: شناسایی و پایش مواد مخدر و محرک جدید در سازمان های پیشگیری و مقابله باید بسیار پیشرفته تر و جلوتر از متولیان ایجاد اعتیاد و مواد باشد.

وی با بیان این که رصد مواد جدید نوعی پیشگیری از گسترش اعتیاد است، عنوان کرد: هر فرد معتاد برای درمان خود حداقل نیاز به 3 ماه بستری شدن دارد، در حالی که برخی از معتادان آسیب دیده به زمانی بیشتر از سه ماه نیاز دارند.

دکتر داریوش تقی زاده تصریح کرد: بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر هر معتاد متجاهر در کشور حداکثر تا 6 ماه می تواند تحت درمان بستری باشد، در حالی که بسیاری از این بیماران برای بهبودی به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

وی با اشاره به تبصره سوم از ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: اگر فردی برای بار سوم دستگیر شود باید زندانی شود. اما در حال حاضر این موضوع مورد توجه قرار نمی گیرد.

این کارشناس اعتیاد در ادامه افزود: لازم است که قوانین مقابله یا پیشگیری از اعتیاد باید ضمانت اجرایی بالایی را داشته باشند.

فایل صوتی برنامه هاشور از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه هر یکشنبه صبح ساعت 10 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی