صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: باید در خصوص محل خرج کرد مالیات در کشور شفاف سازی کنیم تا افراد پرداخت مالیات را به عنوان یک پول اضافی تلقی نکنند.

جعفر ابراهیم بیگی، مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص فرار مالیاتی و چالش مالیات بر ثروت، اظهار کرد: بر اساس شاخص های جدید مشارکت مردم در پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است و برای ارزیابی توسعه یافتگی یک کشور میزان پرداخت مالیات یک مولفه است.

وی افزود: به میزانی که آموزش و آگاهی مردم در خصوص دادن مالیات افزایش پیدا می کند می توانیم در توسعه کشور اقدامات موثری انجام دهیم لذا باید این فرهنگ در رسانه، دانشگاه و مدارس آموزش بدهیم که بدون مشارکت در پرداخت هزینه های مشترک امکان زندگی وجود ندارد.

ابراهیم بیگی ادامه داد: باید با آموزش به تولیدکنندگان، کارگران، کارمندان و همه اقشاری که مالیات می پردازند در خصوص محل خرج کرد مالیات در کشور شفاف سازی کنیم تا افراد پرداخت مالیات را به عنوان یک پول اضافی تلقی نکنند چراکه این پول در نهایت برای رفاه جامعه مورد مصرف قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: به صرفه بودن، پرداخت خدمات و عدالت افقی و عمومی ازمبانی قانون مالیاتی هستند کارمندان بر اساس درآمد و دارایی مالیات پرداخت می کنند که عدالت افقی است و به میزانی که درآمد افزایش پیدا می کند مالیات نیز افزیش می باید و این نوع عدالت عمودی است.

وی بیان کرد: باید همه مبادلات در سیستم ها طراحی شود تا بتوانیم نظام های مالی را در کشور طراحی کنیم که در زیر مجموعه آن نظام مالیاتی قرار دارد در همه کشورها به محض خرید فاکتور در نظام مالیاتی ثبت می شود و در زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی نمی توان خلاف میزان مبلغ را ارائه داد چراکه قبلا ثبت شده است.

ابراهیم بیگی توضیح داد: طرح جامع مالیاتی مانند یک ماشین پر از ویژگی است که نمی تواند سوخت مورد نیازش را خودش را تولید کند لذا باید اطلاعات مالی از دیگر ارگان ها به این سیستم وارد شود که این نظام داده ها را پردازش کند و در نهایت به وصول مالیات منجر شود.

مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: در حال حاضر پایه های مالیاتی در کشور به دو محور مالیات بر درآمد و مالیات ارزش افزوده تقسیم می شود که از 130 هزار میلیارد تومان میزان مالیات نزدیک به 70 هزر میلیارد تومان ارزش افزوده است.

مرتبط با این خبر

  • رضایت فعالان از سودهای قطعی/ بورس پرسودترین بازار است

  • اگر دولت حاضر به جراحی اقتصادی نشود، باید منتظر فاجعه باشد

  • تولیدکنندگان در شرایط کنونی به ثبات اقتصادی اطمینان ندارند

  • پشنهاد مجلس، کاهش 2 تا 5 درصد مالیات بر تولید است

  • تولید با کیفیت داخلی با نام برند چینی فروخته می شود

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • درباره پدرخوانده های اقتصاد، واقعیت را به مردم بگویید

  • مناطق آزاد هیچگاه محلی برای قاچاق کالا نبوده است

  • اعطای مجوز به تولید 6 ماه زمان می برد

  • تقدیر تولیدکنندگان ایرانی از برخورد قاطع با قاچاق پوشاک