صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

جعفریان گفت: مالیات ابزاری در دست حاکمیت برای تقسیم ثروت است تا دهک های پایین و اقشار ضعیف بتوانند از این بازتوزیع بهره مند شوند.

محمدرضا جعفریان، مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص چالش مالیات بر ثروت، اظهار کرد: عدم گزارش دهی دولت به مردم، تبعیض مالیاتی در کشورو معافیت های مالیاتی مردم را مالیات گریزکرده است.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ مالیات دهی در کشور ترویج شود، افزود: مالیات ابزاری در دست حاکمیت برای تقسیم ثروت است تا دهک های پایین و اقشار ضعیف بتوانند از این بازتوزیع بهره مند شوند.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: باید با آگاهی دادن و شفاف سازی مردم را در جریان امور مالیاتی و محل هایی که این هزینه ها مصرف می شوند قرار دهیم تا مردم با رضایت قلبی نسبت به پرداخت مالیات اقددام کنند.

جعفریان ادامه داد: مجلس مبلغ 129 هزار میلیارد تومان وصول مالیات را برای سال 97 مقرر کرده است که تاکنون میزان وصول مشخص نشده چراکه بعضی از مسئولان معتقدند این امر خصوصی است که به عقیده بنده دولت باید در رابطه با عدم تحقق این امر به صورت شفاف اطلاع رسانی کند.

وی در خصوص دریافت مالیات از خانه های خالی بیان کرد: قانونگذار تیرماه سال 94 مصوب کرده که برای دریافت مالیات از خانه های خالی باید وزارت مسکن سامانه ای را تعریف و طراحی کند که تا امروز بنا به دلایل مختلف وزارت مسکن این ماده از قانون را عملیاتی نکرده است.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در ادامه این بحث توضیح داد: در سال 85، در حدود 633 هزار در کشور خانه خالی داشتیم که ایم میزان در سال 90 به 1.6 میلیون در سال 95، حدود 2.6 میلیون واحد مسکونی خالی می رسد که اگر قرار است این خانه ها خالی بماند باید از آنها مالیات دریافت شود.

جعفریان تصریح کرد: سال گذشته حدود 8 تا 12 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داشتیم که توسط سازمان امور مالیاتی ردیابی شده است، اما مبارزه با این فرارها در کشور تنها بر روی کاغذ و شعارگونه رخ می دهد و تا زمانی که عزمی برای عملیاتی شدن این اهداف و شفاف سازی در کشور وجود نداشته باشد همچنان با فرار مالیاتی دست به گریبان خواهیم بود.

مرتبط با این خبر

  • کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه برخورد می کند

  • راه اندازی مکانیزیم "اس پی وی" روابط بانکی بین المللی را تسهیل می کند

  • حرکت به سمت اقتصاد بین الملل راهی برای مقابله با تحریم هاست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • کامیون های فرسوده اقتصاد ملی را متضرر می کنند

  • کاهش عبور و مرور آسیب پذیری راه ها را به حداقل می رساند

  • ارزهای دیجیتال جایگزین مناسبی برای دلار هستند

  • عدم دسترسی به دلار، مسیر را برای حذف آن هموار می کند

  • پیمان های پولی؛ راهی برای حذف دلار