صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از مشکلات ما در زمینه قاچاق مربوط به قدیمی بودن قوانین این حوزه است و قاعدتا نمی توان با کلیدهای 70 سال گذشته قفل های امروزی بازکرد.

اردشیر دادرس، رییس انجمن سی ان جی ایران و عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضروت مبارزه با قاچاق سوخت، اظهار کرد: به علت تفاوت قیمت حامل های انرژی در کشور ما با کشورهای همسایه قاچاق سوخت به یکی از معضلات ما تبدیل شده است.

وی افزود: 80 درصد از اقتصاد ما شامل اقتصاد انرژی است و به دلیل نداشتن نقشه راه در زمینه انرژی و عدم وجود استراتژی ثبات در این حوزه، طبیعتا با مشکلات زیادی در بخش مواجه خواهیم شد.

رییس انجمن سی ان جی ایران گفت: معضل قاچاق سوخت در کشور تنها به دولت مربوط نیست و باید هر سه قوه در این خصوص سازوکار ارائه دهند آنچه که امروز ما را با مشکل در زمینه سوخت مواجه کرده معطوف به پرداخت یارانه انرژی است.

دادرس ادامه داد: زنجیره اقتصاد انرژی به اقتصاد کلان ما وابسته است که ارزش پول ملی ما نیز متغییری در اقتصاد کلان است و در حال حاضر ارزش آن به اندازه ای کاهش یافته که ارزش پول ملی با ارزش قیمت سوختی که قاچاق می شود در مقابل حامل های انرژی دیگر تناسب ندارد.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه قاچاق سوخت کاملا سازماندهی شده است، بیان کرد: با توجه به آمار و ارقامی که از جایگاه های سوخت به ویژه مرکز و شرق کشور به دست آورده ایم با درنظر گرفتن تفاوت قیمت سوخت و ارائه یارانه انرژی نتوانسته ایم از قاچاق در این حوزه جلوگیری کنیم.

وی توضیح داد: یکی از مشکلات ما در زمینه قاچاق مربوط به قدیمی بودن قوانین این حوزه است و قاعدتا نمی توان با کلیدهای 70 سال گذشته قفل های امروزی بازکرد، لذا بر اساس مدل های امروزی باید آسیب شناسی و عارضه یابی صورت بگیرد.

دادرس تصریح کرد: باتوجه به اینکه در دهه امکانات دیجیتالی و سیستم های هوشمند هستیم اما به نسبت دهه های گذشته همچنان افزایش قاچاق سوخت را داریم و نمیتوانیم آن را کنترل کنیم لذا این امر حکایت از آن دارد که ما نتوانسته ایم این فرآیند الکترونیکی و سامانه های هوشمند را به درستی اجرا کنیم.

رییس انجمن سی ان جی ایران گفت: باید شناسه سه عامل ابزار قاچاق سوخت، روش و فرآیند انجام قاچاق سوخت و در نهایت هدف و مخاطب قاچاق سوخت باید در ستاد قاچاق کالا و ارز مورد شناسایی و بررسی قرار بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • نگاه واردات محور و دور زدن قوانین در مناطق آزاد

  • سوء استفاده از مناطق آزاد به اسم تولید؛ به کام واردات

  • مناطق آزاد؛ شاهراه شکست تحریمها علیه کشورند

  • کاهش محسوس قاچاق در سال97/ تازه ترین آمار، خردادماه اعلام می شود

  • سهم مناطق آزاد از واردات کشور کمتر از سه درصد است

  • مبارزه با قاچاق در سال جدید با توان بیشتر دنبال می شود

  • اقتصاد دریامحور؛ پتانسیل ویژه مناطق آزاد دریایی

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • جولان خودروهای لاکچری در مناطق آزاد بومیان را خون جگر کرده