صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از مشکلات ما در زمینه قاچاق مربوط به قدیمی بودن قوانین این حوزه است و قاعدتا نمی توان با کلیدهای 70 سال گذشته قفل های امروزی بازکرد.

اردشیر دادرس، رییس انجمن سی ان جی ایران و عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضروت مبارزه با قاچاق سوخت، اظهار کرد: به علت تفاوت قیمت حامل های انرژی در کشور ما با کشورهای همسایه قاچاق سوخت به یکی از معضلات ما تبدیل شده است.

وی افزود: 80 درصد از اقتصاد ما شامل اقتصاد انرژی است و به دلیل نداشتن نقشه راه در زمینه انرژی و عدم وجود استراتژی ثبات در این حوزه، طبیعتا با مشکلات زیادی در بخش مواجه خواهیم شد.

رییس انجمن سی ان جی ایران گفت: معضل قاچاق سوخت در کشور تنها به دولت مربوط نیست و باید هر سه قوه در این خصوص سازوکار ارائه دهند آنچه که امروز ما را با مشکل در زمینه سوخت مواجه کرده معطوف به پرداخت یارانه انرژی است.

دادرس ادامه داد: زنجیره اقتصاد انرژی به اقتصاد کلان ما وابسته است که ارزش پول ملی ما نیز متغییری در اقتصاد کلان است و در حال حاضر ارزش آن به اندازه ای کاهش یافته که ارزش پول ملی با ارزش قیمت سوختی که قاچاق می شود در مقابل حامل های انرژی دیگر تناسب ندارد.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه قاچاق سوخت کاملا سازماندهی شده است، بیان کرد: با توجه به آمار و ارقامی که از جایگاه های سوخت به ویژه مرکز و شرق کشور به دست آورده ایم با درنظر گرفتن تفاوت قیمت سوخت و ارائه یارانه انرژی نتوانسته ایم از قاچاق در این حوزه جلوگیری کنیم.

وی توضیح داد: یکی از مشکلات ما در زمینه قاچاق مربوط به قدیمی بودن قوانین این حوزه است و قاعدتا نمی توان با کلیدهای 70 سال گذشته قفل های امروزی بازکرد، لذا بر اساس مدل های امروزی باید آسیب شناسی و عارضه یابی صورت بگیرد.

دادرس تصریح کرد: باتوجه به اینکه در دهه امکانات دیجیتالی و سیستم های هوشمند هستیم اما به نسبت دهه های گذشته همچنان افزایش قاچاق سوخت را داریم و نمیتوانیم آن را کنترل کنیم لذا این امر حکایت از آن دارد که ما نتوانسته ایم این فرآیند الکترونیکی و سامانه های هوشمند را به درستی اجرا کنیم.

رییس انجمن سی ان جی ایران گفت: باید شناسه سه عامل ابزار قاچاق سوخت، روش و فرآیند انجام قاچاق سوخت و در نهایت هدف و مخاطب قاچاق سوخت باید در ستاد قاچاق کالا و ارز مورد شناسایی و بررسی قرار بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • سیاستهای ابلاغی نظام از سوی مقام معظم رهبری، سیاستهای نظام و بخش خصوصی

  • باید فرهنگ اجرای قانون را در جامعه زنده کنیم

  • وجود آیین نامه اجرایی حکایت از عدم جامعیت قانون دارد

  • وظیفه انطباق قوانین با سیاست ها کلی برعهده معاونت نظارت مجلس است

  • گردش پولی مناسب در گرو تخصیص نرخ درست سود های بانکی

  • لزوم همسویی بانک مرکزی در اتخاذ سیاست های مالی با سایر ارگان ها

  • سپرده های مردم در بانک ها باید صرف تولید و اشتغالزایی شود

  • ساختار بانکی به دلیل عدم تحول نقش چندانی در رشد اقتصادی ندارد

  • تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به صلاح کشور نیست

  • وجود وزارت بازرگانی در کشور ضروری است