صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رهبر گفت: به هیچ وجه صلاح نیست که مدیریت طرح مسکن مهر جابجا شود زیرا با وقفه ای که در روند اجرای آن ایجاد خواهد شد مشکلات بسیار زیادی به وجود می آید.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی تغییر مدیریت مسکن مهر و با حضور مهندس ایرج رهبر نایب رئیس انبوه سازان تهران روانه آنتن شد.

نایب رئیس انبوه سازان تهران در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: طرح مسکن مهر نشأت گرفته از قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن و مصوب سال 1387 مجلس است.

وی افزود: قانون برای خانه دار شدن افراد متوسط و متوسط به پایین، دولت را به فراهم کردن امکانات ساخت و ساز واحدهای مسکونی از جمله تسهیلات ارزان قیمت، دادن زمین های دولتی و یا ارزان قیمت به انبوه سازان مکلّف کرده است.

رهبر در ادامه این مطلب گفت: دولت نهم و دهم طبق این اصل قانونی، طرح مسکن مهر را استارت زد و برای کاهش قیمت مسکن، طرح اجاره 99 ساله زمین را در قالب مسکن مهر مطرح کرد که با شرایط خاصی به افراد ضعیف و متوسط به پایین واگذار کند.

نایب رئیس انبوه سازان تهران اظهار کرد: ساخت بیش از 2 میلیون واحد استارت خورد و در پایان دولت دهم، نصف واحدهای مسکونی به نتیجه رسیده بود. اما با ورود دولت یازدهم سیاست ها تغییر کرد. یعنی وزیر وقت اعتقادی به مسکن مهر نداشت چراکه معتقد بود بودجه بدون پشتوانه ای که برای این کار تامین شده تورم زاست و جانمایی مسکن مهر درست نبوده و بخشی از واحد های ساخته شده غیرقابل استفاده هستند. بنابراین تأمین اعتبارات و منابع مالی این طرح پیگیری نشد و این طرح به درازا کشید.

وی یادآور شد: تخصص وزارت راه و شهرسازی ساخت و ساماندهی مسکن است و با تغییر مدیریت هیچ تاثیری حاصل نمی شود و حتی وضعیت خراب تر از این هم خواهد شد.

رهبر در ادامه برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو تاکید کرد: به هیچ وجه صلاح نیست که مدیریت طرح مسکن مهر جابجا شود زیرا با وقفه ای که در روند اجرای آن ایجاد خواهد شد مشکلات بسیار زیادی به وجود می آید.

نایب رئیس انبوه سازان تهران در ادامه این مطلب ابراز داشت: برخی شهرهای جدید با توجه به امکانات بالقوه خود و دولت معتقدند که برای اتمام طرح به بودجه دولتی نیاز نیست و با استفاده از توان و بودجه داخلی می توان طرح را به اتمام رساند.

رهبر در پایان یادآور شد: طرح واگذاری مسکن مهر به استانداری ها فقط به خاطر تأمین منابع بودجه از طریق منابع استانی بوده است، چراکه استانداران تخصص و وقت این کار را ندارند.

مرتبط با این خبر

  • طلب 300 هزار میلیاردی بانک ها از دولت

  • بانک مرکزی درباره کاهش سرمایه مازاد بانکها اقدام کند

  • راهکارهای خروج بانکها از بنگاه داری چیست؟

  • انحراف سرمایه گذاری بانکها از تولید به اموال غیرمنقول

  • نظام بانکی راه حلی جز اجرای "بانکداری بدون ربا" ندارد

  • بنگاهداری بانکها و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد ایران

  • سود بانکی همچنان پیشتاز/ تولید فاقد سود توجیهی است

  • بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

  • مجلس لایحه اصلاح نظام بانکی را پیگیری جدی نمی کند

  • خرید و فروش پول در بانکها غیرشرعی است