گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سلیمی: ارزبری؛ تاثیر گذار در قیمت کالا

مدیرکل دفتر بررسی قیمت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: چسبندگی قیمت ناشی از نوسانات نرخ ارز از یک طرف و همچنین سهم عرضه در بازار نیز بر قیمت های جاری و ریالی در سطح بازار اثرگذار است.

1397/09/21
|
11:23
|

محمد سلیمی، مدیرکل دفتر بررسی قیمت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص توازن نرخ ارز و محصولات در بازار ایران، اظهار کرد: در کالاهای وارداتی سهم ارزبری حدود 95 درصد بهای تمام شده را شامل می شود و در محصولات تولیدی این میزان کمتر است، بنابراین قیمت کالا به میزان ارزبری مستقیم و غیرمستقیم بستگی دارد.

وی افزود: چسبندگی قیمت ناشی از نوسانات نرخ ارز از یک طرف و همچنین سهم عرضه در بازار نیز بر قیمت های جاری و ریالی در سطح بازار اثرگذار است.

سلیمی ادامه داد: اقدامات نظارتی ایجابی و سلبی در حال حاضر انجام می گیرد، اما لزوما زمانی که جریان عرضه یک کالا تحت تاثیر ریسکی که بر عرضه کننده آن بر اثر نوسانات ارزی یا ممنوعیت ها وارد شده قرار می گیرد اقدامات نظارتی تنها تا حدودی می تواند تهدیدها را کنترل کند.

وی بیان کرد: تا زمانی که نتوانیم جریان عرضه را متعادل کنیم و بازار آرام که ریسک کمتری را بر عرضه کننده اعم از واردکننده یا تولیدکننده وارد می کند را ایجاد کنیم همواره این مشکلات وجود دارد، چراکه محدود شدن جریان عرضه قیمت ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

مدیرکل دفتر بررسی قیمت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: جریان عرضه کالا به مسائل مختلفی اعم از نقل و انتقل ارز، خرید خارجی، ثبات نرخ ارز، سهولت شرایط واردات و تامین مواد اولیه برای تولید کننده بستگی دارد البته دستگاه های متولی برای تسهیل جریان عرضه تمام تلاش خود را به کار گرفته اند.

سلیمی با اشاره به اینکه در لوازم خانگی، خودرو و در صنایع متعارف ما به طور میانگین 70 درصد بهای تمام شده کالاها به قیمت مواد اولیه بستگی دارد، تصریح کرد: بخشی از این میزان مربوط به ارزبری است که میانگین آن در سال قبل زیر 4 هزار تومان بود وامسال با احتساب ارز نیمایی، بهای تمام شده به همراه هزینه جانبی به بیش از 8 هزار تومان رسیده و از طرف دیگر قیمت مواد اولیه داخلی حدود 80 درصد افزایش داشته، لذا مجموع این افزایش قیمت ها به جز دیگر هزینه ها 70 درصد بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی