صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس اسبق مالیاتی و خصوصی سازی کشور بیان کرد: قبل از انقلاب 47 درصد مردم زیر خط فقر بودند و اکنون طبق آخرین آمار، بر اساس نرم های بین المللی 9 درصد زیر خط فقر هستند.

برنامه «در مسیر انقلاب» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای علمی در چهل سال اخیر و مقایسه آن با دوران قبل از انقلاب و با حضور غلامرضا کرد زنگنه رئیس اسبق مالیاتی و خصوصی سازی کشور به روی آنتن رفت.

غلامرضا کرد زنگنه با اشاره به اینکه قبل از انقلاب به طور کلی بالای 90 درصد اقتصاد در اختیار دولت بود، گفت: بعد از انقلاب علیرغم اینکه انقلاب و جنگ تحمیلی خود به خود باعث افزایش دولتی سازی می شود ولی با توجه به خصوصی سازی که انجام شد و اموری که به بخش خصوصی واگذار شد، در حال حاضر 70 درصد اقتصاد ما در دست بخش خصوصی کشور است.

وی به افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه در چهل سال گذشته اشاره و عنوان کرد: ما با یک نرخ 4 درصدی که قبل از انقلاب داشتیم حدود 5 درصد بودجه، مالیات بوده و در حال حاضر بالای 55 درصد بودجه عمومی ما از محل مالیات ها تامین می شود. اصلاح ساختار بودجه که از کاهش در آمدهای نفتی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه و سالم ساز بودجه یکی از اقداماتی بوده که انجام شده است.

رئیس اسبق مالیاتی و خصوصی سازی کشور در خصوص میزان صادرات نیز اظهار داشت: میزان صادرات ما، صادرات محدود 2، 3 میلیارد دلاری محدود به فرش و خشکبار بوده که هم اکنون، صادرات غیر نفتی ما بالای 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در بخش های مختلف داریم.

وی به کاهش ضریب جینی کشور در سطح بین الملل اشاره و بیان کرد: قبل از انقلاب 47 درصد زیر خط فقر داشتیم البته بنا به تعریفی که صندوق بین المللی پول و بانک جهانی داشتند که فقر شدید و فقر نسبی که، فقر شدید زیر یک دلار بوده و فقر نسبی زیر د دلار بوده است. در حال حاضر طبق آخرین آماری که داریم بر اساس نرم های بین المللی ما 9 درصد زیر خط فقر داریم البته این خط فقر را هرکسی به دلخواه خودش تعریف می کند و ما بر اساس تعریف استاندارد جهانی مطرح می کنیم.

کرد زنگنه افزایش نرخ باسوادی کشور را نسبت به قبل از انقلاب یکی از دستاوردهای انقلاب برشمرد و گفت: قبل از انقلاب نرخ باسوادی در بزگسالان 41.8 درصد بود و اکنون بالای 89 درصد نرخ باسوادی را داریم.

وی ضریب جینی کشور را 37 و اختلاف طبقاتی را حدود 14 درصد مطرح کرد و ادامه داد: البته این در کشورهایی مثل چین 18 برابر است. بهترین ضریب جینی را ژاپن با 4.5 برابر دارد و بعد نروژ است و کشوری مانند بلیوی 168 برابر ضریب جینی دارد. حتی کشوری مانند انگلستان 13.8 درصد است و ایتالیا حدود 10.5 درصد برابر اختلاف طبقاتی است که نسبت به خیلی از کشور ها صریب جینی ما و اختلاف طبقاتی در کشور اصلاح شده است.

رئیس اسبق مالیاتی و خصوصی سازی کشور در خصوص تاثیر انقلاب بر شاخص توسعه انسانی نیز اظهار داشت: علیرغم جمعیت کم و درآمد بالای نفتی قبل از انقلاب، ظرف 20 ساله 1335 تا 1355، ضریب شاخص توسعه انسانی ما، چهار هزارم رشد داشته ایم در صورتیکه هم اکنون از نظر شاخص توسعه نیروی انسانی، کشور ما در صدر اول منطقه است.

وی اضافه کرد: اکثر شاخص های قدرت ملی با شاخص های 9 گانه ای که در دنیا هست مقایسه می شود و ما اول تا سوم منطقه هستیم.

کرد زنگنه در رابطه شاخص توسعه جنسیتی در کشور گفت: در حال حاضر تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه ها بالاتر از دانشجویان پسر هستند و سهمی که زیر 10 درصد بود اکنون بالای 50 درصد شاخص توسعه جنسیتی کشور هست.

وی به تولید علم در کشور اشاره کرد و بیان داشت: از نظر تولید علم و فناوری، تعداد مقالات، نانو، فضایی، هسته ای، کشور اول منطقه از نظر تولید علم هستیم و در سطح جهان هم رتبه بالایی را در بین کشورهای تولید علم در دنیا داریم.

وی خاطر نشان شد: در حال حاضر بیمه روستاییان و سایر خدمات بیمه ای که در سرتا سر کشور وجود دارد، شاخص خوبی برای ما از نظر کاهش فاصله طبقاتی، اصلاح ضریب جینی و نظام جامع و فراگیر تامین اجتماعی است.

مرتبط با این خبر

  • نقش امام خمینی و استراتژی های مواجهه با ضد انقلاب داخلی و خارجی

  • نقش امام خمینی در انقلابی گری و پای فشاری بر آرمان های انقلاب اسلامی

  • محمدرضاپهلوی توان و امکانی برای ادامه ی سلطنت نمی دید +صوت

  • فضای مجازی در مقابل فضای اسلامی قرار دارد

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • جسارت ،‌ قاطعیت و دوراندیشی امام (ره) نقش تعیین کننده در پیشبرد نهضت داشت

  • عقلانیت به دنبال باز کردن بن‌بست‌ها و پیشرفت است

  • عادی سازی روابط با آمریکا به منزله رفتن زیریوغ استکبار است

  • حضور استعمارگران باعث افول قدرت ایران در منطقه شد!

  • شعار نه شرقی و نه غربی، بازگشت ایرانی به هویت خویش است