صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: متاسفانه فاصله دریافتی ها با هزینه ها زیاد است و هر کسی که زیر سه میلیون تومان حقوق می گیرد، زیر خط فقر است و کارگران مشکلات زیادی در تامین معیشت خود دارند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دستمزد کارگران و با حضور دکتر سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

سلمان خدادادی در آغاز با بیان اینکه بودجه سالانه یک سند مالی یک ساله است که به مجلس ارائه می شود، گفت: در بودجه سالانه نگاه دولت به وضعیت مالی اقشار مختلف به صورت ریز نیست و موضوع حقوق و معیشت کارگران مربوط به کمیسیون اجتماعی مجلس است و مسئله معیشت و حقوق کارگران در جلسات شورای عالی کار تعیین تکلیف می شود.

وی اضافه کرد: بخاطر بعضی از مشکلات مالی که دولت با آن دست به گریبان است، برای تنظیم بودجه سال آینده، با محدودیت های مالی مواجه بودیم و به همین دلیل بودجه هم دیر به مجلس ارائه شد. البته دولت سعی کرده است یک نگاه حمایتی به کارگران در بودجه داشته باشد و البته در کنار آن، باید شرایط ویژه از جمله تحریم ها را هم در نظر بگیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: نزدیک به 200 هزار میلیارد از بودجه در حوزه رفاه و تامین اجتماعی و خدمات است و نسبت به سال گذشته نیز در این حوزه افزایش پیدا کرده است و در حقیقت، دولت بودجه را به سمت حمایت از کارگران و رفاه عمومی جامعه و یارانه های پنهان و آشکار برده است.

وی ابراز داشت: در بودجه سال 98 مبلغی در حدود 14 هزار میلیارد تومان هم به عنوان یارانه پنهان که تحت عنوان "سبد کالا" به مردم پرداخت می شود اما متاسفانه واقعیت امر آن است که فاصله دریافتی ها با هزینه ها زیاد است و هر کسی که زیر سه میلیون تومان حقوق می گیرد، زیر خط فقر است و به همین جهت کارگران مشکلات زیادی در تامین معیشت خود دارند و البته در حال حاضر 95 درصد بازنشستگان زیر سه میلیون تومان دریافت می کنند و وضعیت کارگران و کارمندان هم بدتر است.

خدادادی با اشاره به بودجه تصریح کرد: با توجه به فاصله طبقاتی که ایجاد شده است، بودجه ای که توسط دولت تقدیم مجلس شده است، علیرغم افزایشی که دارد، رافع مشکلات موجود نیست.

مرتبط با این خبر

  • کاهش 38 درصدی خط فقر در چهار دهه انقلاب اسلامی

  • بخش اعظم مستمری بگیران زیر خط فقر هستند