گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت و گو: حذف صفر از پول ملی تاثیر مستقیم بر اقتصاد ندارد

کارشناس اقتصادی گفت: تجربیات تاریخی بیانگر این است که حذف صفرها در کشورهایی رخ داده که با ابرتورم ماهیانه بالای 50 درصد مواجه بوده اند که در شرایط فعلی اقتصاد ما پاسخگو نیست.

1397/10/19
|
17:00
|

ایمان زنگنه، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: افزایش قدرت پول ملی اگر بستگی به واحد پولی داشت کشورهای دیگر نیز از این روش تبعیت می کردند، بنابراین رشد اقتصادی و افزایش تولید می تواند این قدرت را افزایش دهد.

وی افزود: سیسات های پولی معمولا بر متغییر های اسمی تاثیرگذار هستند و این متغییرها می توانند در یک بازه زمانی مشخص بر متغییرهای حقیق تاثیرگذار باشد اما فی نفسه این اتفاق تاثیر مستقیم بر اقتصاد ندارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تورم در ایران یک امر ریشه دار و تاریخی است و متاثر از سیل نقدینگی در اقتصاد است و دولت به نوعی ناکارآمدی خودش را از طریق خلق پول جبران می کند.

زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: تجربیات تاریخی بیانگر این است که حذف صفرها در کشورهایی رخ داده که با ابرتورم ماهیانه بالای 50 درصد مواجه بوده اند و مجبور به اتخاذ تصمیم حذف صفر شده اند.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: نظام تسویه نقدی به دلایلی کارآیی ندارد و ارزش پول کاهش یافته است و در حال حاضر حذف صفر از پول ملی در این مرحله موثر نیست و باید ابتدا در کشور سلسله اقداماتی انجام بگیرد تا روند اصلاحات و تغییرات مثمرثمر باشد.

وی تصریح کرد: باید اراده و عزم جدی برای حل مسائل اقتصادی کشور وجود داشته باشد و همچنین سیاست های پولی تناقضی با سیاست های ارزی و تجاری نداشته باشد و علاوه بر این دولت باید با اتخاذ انضباط مالی به ثبات برسد سپسس اقدامات این چنینی را انجام دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی