صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت های خارجی همیشه شریک سود ما بودند و با تحریم ها از کشور خارج می شوند که این امر مربوط به سوء مدیریت داخلی در کشور ماست.

محمد بیاتیان، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص خروج شرکت های صنعتی از بازار صنعت ایران، اظهار کرد: در حوزه خودرو زیرساخت های تولید در کشور ما از دیرباز بر اساس شرکت های پژو و رنو بنا شده است و هر زمانی هم که تحریم شدیم به دلیل اینکه این کشورها یکه تاز بازار هستند از کشور ما خارج شده اند.

وی افزود: در کمیسیون صنایع مجلس نهم مباحثی مبنی بر این مطرح شده که به دلیل بدعهدی فرانسوی ها در حوزه تولید خودرو، دولت ایران، وزارت صنایع و شرکت های خودروسازی با این شرکت ها همکاری نکنند و شرکای دیگری را در این زمینه درنظر بگیریم و همچنین قراردادها با استحکام بیشتری منعقد شود تا امکان خروج به آسانی میسر نشود.

بیاتیان ادامه داد: شرکت های خارجی همیشه شریک سود ما بودند و زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و محدودیت ها و تحریم ها ظالمانه را بر علیه کشور ما اعمال کرد، شرکت های خودروسازی به راحتی از کشور ما خارج شدند و خودروسازی ما دچار بحران شد، البته بخش زیادی از این بحران مربوط به سوء مدیریت داخلی در کشور ماست.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه شرکت نفت، توتال یک شرکت بزرگ نفتی در دنیاست و وزارت نفت در راستای استفاده از تکنولوژی های شرکت توتال در فاز 11 پارس جنوبی با این شرکت قرارداد منعقد کرد، در صورتی که توان کارشناس و متخصصان داخلی کمتر از این شرکت و دیگر شرکت ها نیست اما متاسفانه باور به این توانمندی ها در بعضی مسئولان دیده نمی شود.

وی بیان کرد: زیرساخت شرکت های خودروسازی ما در بحث خط تولید و ابزارهای مورد استفاده بر اساس تکنولوژی پژو و رنو شکل گرفته شده به همین دلیل خودروسازهای ما به سراغ این شرکت ها می روند، شرکت رنو این آمادگی را داشت که شرکت پارس خودرو را خریداری کند و به صورت کاملا مستقل خودرو تولید کند، اما این کار توسط دولتی ها انجام نشد.

بیاتیان در خصوص راهکارهای برخورد با شرکت هایی که با بدعهدی از بازار صنعت ایران خارج شده اند، تصریح کرد: در ابتدا باید بر شفافیت قراردادها تاکید داشته باشیم و همچنین این قراردادها را از محرمانه بودن خارج کنیم و توجه بیشتری به حقوق بین الملل در انعقاد این گونه قراردادها داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • سپرده های مردم در بانک ها باید صرف تولید و اشتغالزایی شود

  • ساختار بانکی به دلیل عدم تحول نقش چندانی در رشد اقتصادی ندارد

  • تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به صلاح کشور نیست

  • وجود وزارت بازرگانی در کشور ضروری است

  • نقش بانک مرکزی و بانکهای عامل در توسعه و رشد اقتصادی

  • افزایش احتمالی حقوق و دستمزد باید به نفع عائله دولت باشد

  • دولت تصدی گر قطعا خواهان تفکیک وزارتخانه هاست

  • نیروی انسانی متناسب با مشاغل، نیاز تولید درون زاست

  • پیشرفت درون زا با اتکا به ظرفیت های داخلی محقق می شود

  • بایدها، نبایدها و ضرورت های احیای وزارت بازرگانی